​Norvegjia arrin shkallën më të lartë të inflacionit që nga viti 1988

Evropë

​Norvegjia arrin shkallën më të lartë të inflacionit që nga viti 1988

Më: 10 gusht 2022 Në ora: 18:12
Foto ilustrim

Norma vjetore e inflacionit të Norvegjisë u rrit në 6.8 për qind në korrik, më e larta që nga korriku 1988.

Në qershor, norma e inflacionit në vendin skandinav ishte 6.3 për qind.

Drejtuesit kryesorë të rritjes së inflacionit ishin rritja e çmimeve të ushqimeve, pijeve joalkoolike dhe transportit.

Indeksi i çmimeve të konsumit i rregulluar për ndryshimet e taksave, pa përfshirë energjinë, arriti në 4.5 për qind në muajin korrik, ndërsa në qershor ishte 3.6 për qind.

Në bazë mujore, çmimet e konsumit u rritën me 1.3 për qind në korrik, krahasuar me një rritje prej 0.9 për qind në qershor.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat