Abazoviq: U bëj thirrje atyre që synonin të “ma hiqnin” kokën, të përshpejtojnë

Evropë

Abazoviq: U bëj thirrje atyre që synonin të “ma hiqnin” kokën, të përshpejtojnë

Më: 11 gusht 2022 Në ora: 16:53
Dritan Abazoviq

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq mohoi çdo lidhje me organizata kriminale. Ai kërkoi nga Prokuroria Speciale e Shtetit që të hetojë shkrimin e Mportalit të Podgoricës se ka marrë telefona të koduar përmes një prej grupeve kriminale në Ballkan.

Mportal ka publikuar një tekst dhe e ka raportuar Pobjeda nga Podgorica, në të cilin thuhet se anëtarët e një prej klaneve më famëkeqe ballkanike po aranzhojnë blerjen e telefonave të koduar për Abazoviqin.

“I bëj thirrje Prokurorisë Speciale të Shtetit që të hetojë të gjitha akuzat e mjegullta që lidhen me emrin tim, të publikuara nga një kuazi portal në rolin e ‘Udar 2’, përgjegjës për kryerjen e fushatës më të ndyrë kundër meje në periudhën e ardhshme, të ngjashme. në atë të gushtit 2020”, ka thënë ai.

I pari i qeverisë malazeze tha se beson se për të gjithë është e qartë, siç thotë ai, se nga cila kuzhinë vjen kjo.

“Dhe për të shtrënguar rrethin rreth strukturave kriminale pranë grupeve të caktuara politike brenda DPS-së, qëllimi i të cilëve është të destabilizojnë Malin e Zi për të ruajtur fuqinë e tyre financiare, por edhe më e rëndësishmja për ta – për të shmangur drejtësinë”, tha Abazoviq.

Ai tha se është në dispozicion të autoriteteve shtetërore për të gjitha sqarimet, dhe ata që siç shprehet ai “kishin ndërmend të më hiqnin kokën” të përshpejtojnë, raporton danas.

“Edhe nëse do të kenë sukses në qëllimin e tyre kriminal, nuk do ta ndalin dorën e drejtësisë. Gjithçka ruhet mjeshtërisht dhe ruhet aty ku duhet. Ne presim gjithçka që vijon”, tha kryeministri.

Teksti për lidhjen e pretenduar të Abazoviqit me organizatat kriminale është publikuar nga Mportal nëntë ditë para votimit të (mos)besimit ndaj qeverisë aktuale, pasi Qeveria nënshkroi Marrëveshjen Themelore me Kishën Ortodokse Serbe.

Iniciativa për votëbesimin ndaj qeverisë së Abazoviqit është paraqitur nga pesë parti të udhëhequra nga Partia Demokratike e Socialistëve, Milo Gjukanoviq. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat