Refuzimi i vizave për rusët/ Vitali Klitschko kritikon Kancelarin gjerman Scolz: Ata vrasin fëmijë!

Evropë

Refuzimi i vizave për rusët/ Vitali Klitschko kritikon Kancelarin gjerman Scolz: Ata vrasin fëmijë!

Më: 13 gusht 2022 Në ora: 00:23
Vitali Klitschko

Kryetari i bashkisë së Kievit Vitali Klitschko ka kritikuar kancelarin gjerman Olaf Scholz, pasi ky i fundit deklaroi se është e gabuar t’u mohohet plotësisht viza rusëve.

“Civilët rusë po luftojnë në Ukrainë, duke torturuar dhe vrarë ukrainas dhe fëmijë paqësorë, duke shkatërruar qytetet dhe fshatrat tona.

Shumica e qytetarëve rusë mbështesin politikat e Putinit dhe ambiciet e tij të përgjakshme perandorake”, shkroi 51-vjeçari në rrjetet sociale.

Deklarimin e bëri pas një telefonate me kolegen e tij nga Berlini, Franziska Giffey.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat