Hapet sezoni i gjuetisë në Bullgari, institucionet kompetente planifikojnë kontrolle

Evropë

Hapet sezoni i gjuetisë në Bullgari, institucionet kompetente planifikojnë kontrolle

Më: 13 gusht 2022 Në ora: 15:34
Foto ilustrim

Zëvendësministri i Ministrisë së Bujqësisë në Bullgari, Valentin Chambov, hapi sezonin e gjuetisë të shtunën në një festë gjuetie pranë qytetit Danubian të Silistra, njoftoi Ministria e Bujqësisë. Chambov u uroi fat gjuetarëve dhe u bëri thirrje atyre që t'i përmbahen legjislacionit përkatës dhe rregullave të sigurisë.

Tradicionalisht, sezoni i gjuetisë në Bullgari fillon të shtunën e dytë të gushtit. Fillon me gjuetinë e thëllëzës, turtullit, pëllumbit, dhe shapkës. Gjuetia e turtujve është një privilegj të cilin gjuetarët bullgarë e gëzojnë për të tretin vit radhazi krahasuar me vendet e tjera evropiane, falë politikës së qeverisë.

Një person mund të marrë deri në tetë turtuj në ditë. Një monitorim i kësaj specie filloi në Bullgari në fillim të këtij viti me kërkesë të Komisionit Evropian.

Institucionet kompetente do të vazhdojnë të kontrollojnë respektimin e rregullave të sigurisë së gjuetisë, masave të biosigurisë dhe rregulloreve të sigurisë nga zjarri për zonat pyjore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat