Kriza e gazit nga lufta Rusi-Ukrainë/ Ministri gjerman i ekonomisë: Nëpër zyra në dimër ngrohuni me 19 gradë celsius

Evropë

Kriza e gazit nga lufta Rusi-Ukrainë/ Ministri gjerman i ekonomisë: Nëpër zyra në dimër ngrohuni me 19 gradë celsius

Më: 13 gusht 2022 Në ora: 19:10
Foto ilustrim

Ministri gjerman i ekonomisë thotë se bizneset dhe institucionet publike gjermane duhet të ngrohin zyrat e tyre jo më shumë se 19 gradë Celsius (66.2 gradë Fahrenheit) këtë dimër për të ndihmuar në uljen e konsumit të gazit natyror në vend.

Bizneset dhe institucionet publike gjermane duhet të ngrohin zyrat e tyre jo më shumë se 19 gradë celsius këtë dimër për të ndihmuar në uljen e konsumit të gazit natyror në vend.

Ministri gjerman i ekonomisë tha se vendi ti tij po përpiqet shpejt të heqë dorë nga përdorimi i gazit natyror nga Rusia në përgjigje të sulmit të Moskës ndaj Ukrainës.

Megjithatë, Gjermania përdor më shumë importe të gazit rus se shumë vende të tjera të BE-së. Rusia tashmë ka ndërprerë eksportet e gazit në disa vende të BE-së dhe zyrtarët kanë frikë se Moska do të përdorë eksportet e gazit si një armë politike për të ulur sanksionet kundër Rusisë – ose edhe për të shkurtuar eksportet në Evropë në tërësi në dimër, kur kërkesa është më e larta. .

Ministri i Ekonomisë Robert Habeck tha se ndërsa 27 vendet e BE-së janë zotuar të reduktojnë përdorimin e tyre të gazit me 15% nga gushti krahasuar me mesataren e mëparshme pesëvjeçare, Gjermania duhet të reduktojë konsumin e saj me 20%.

Habeck po propozon gjithashtu ndalimin e ngrohjes së pishinave private jokomerciale; fikja e ngrohjes në hapësirat e përbashkëta të ndërtesave publike, si hollet; dhe fikja e dritave në tabelat publike nga ora 22:00 deri në 6 të mëngjesit

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat