​Finlanda e Suedia më pranë NATO-s, edhe Macron nënshkroi dokumentin

Evropë

​Finlanda e Suedia më pranë NATO-s, edhe Macron nënshkroi dokumentin

Më: 13 gusht 2022 Në ora: 23:13
Presidenti i Francës Emmanuel Macron

Presidenti i Francës Emmanuel Macron nënshkroi sot në emër të vendi të tij protokollin për ratifikimin e pranimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO, i cili u pranua nga Asambleja Kombëtare Franceze më 2 gusht.

"Ky vendim sovran i Finlandës dhe Suedisë, dy partnerë evropianë, do të mundësojë forcimin e sigurisë së tyre përballë kërcënimit aktual në fqinjësinë e tyre të afërt dhe do të kontribuojë ndjeshëm në forcën kolektive dhe sigurinë tonë evropiane me kapacitetet e tyre", njoftoi Pallati Elysee.

Suedia dhe Finlanda hoqën dorë nga neutraliteti i tyre tradicional për shkak të pushtimit rus të Ukrainës.

"Njëzet vende aleate e kanë ratifikuar tashmë protokollin", tha ministrja e Jashtme Catherine Colonna gjatë pranimit të tij në Asamblenë Kombëtare.

Në mënyrë që dy vende të kenë mbrojtje sipas nenit 5 të Kartës së NATO-s në rast agresioni, protokolli duhet të nënshkruhet nga tridhjetë vende anëtare të organizatës.

Por Turqia, një anëtare e Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut, po kërcënon të "ndalojë" procesin, duke akuzuar dy vendet skandinave se strehojnë Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe aleatët e saj, të cilat Ankaraja i konsideron organizata terroriste.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat