Deri më 17 gusht Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria duhet të shpallin se për çfarë kanë rënë dakord historianët

Evropë

Deri më 17 gusht Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria duhet të shpallin se për çfarë kanë rënë dakord historianët

Më: 14 gusht 2022 Në ora: 21:42
Pamje nga takimi

Deri më 17 gusht Maqedonia dhe Bullgaria duhet të shpallin se për çfarë kanë rënë dakord historianët nga komisioni i përbashkët

Më 17 gusht, shtetet e Maqedonisë dhe Bullgarisë duhet të publikojnë në ueb-faqet e tyre rekomandimet e miratuara tashmë nga puna e Komisionit të Përbashkët Ekspert Multidisiplinar për Çështje Historike dhe Arsimore.

 Kështu shkruhet në Protokollin dypalësh, të cilin ministrat e Punëve të Jashtme të Maqedonisë dhe Bullgarisë, Bujar Osmani dhe Teodora Gençovska, e nënshkruan më 17 korrik në Sofje.

Në Protokoll, në rubrikën "Tema e historisë" shkruhet se "të dy qeveritë duhet të publikojnë brenda një muaji të gjitha rekomandimet e miratuara tashmë nga puna e mëparshme e Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve Multidisiplinar për Çështjet Historike dhe Arsimore".

Ilija Dimovski nga VMRO-DPMNE thotë se “me nënshkrimin e Protokollit në bazë të nenit 12 të Marrëveshjes për miqësi, fqinjësi të mirë dhe bashkëpunim, Republika e Maqedonisë ndërmerr para Bullgarisë (dhe fatkeqësisht edhe para Bashkimit Evropian) një sërë obligimesh që janë të paarsyeshme dhe përtej praktikës aktuale të anëtarësimit të anëtarëve të BE-së, por edhe shkojnë përtej marrëveshjes në aspektin e përmbajtjes, qëllimeve, afateve dhe materies.

Më intereson shumë se si një komision i emëruar politikisht do ta përshtatë, rregullojë dhe ndryshojë të vërtetën historike që na kanë mësuar brez pas brezi. Por edhe pozita e komisionit të emëruar politikisht do të jetë tentativë për shkatërrimin e mijëra vëllimeve me botime profesionale, simpoziume dhe libra që shkenca jonë dhe ajo botërore i krijoi në më shumë se 7 dekadat e kaluara”, ka shkruar ish-deputeti Dimovski në Facebook.

Publikimi i Protokollit shkaktoi reagime të furishme në opinionin maqedonas. 

Historianë, politikanë, profesorë dhe gjuhëtarë besojnë se nënshkrimi i këtij dokumenti nga pala maqedonase do të thotë disfatë për diplomacinë maqedonase dhe fyerje e rëndë e interesave dhe identitetit maqedonas.

Këtu është një pjesë tjetër e detyrave për Maqedoninë në kapitullin "Tema e historisë": 

“Të dy vendet pranojnë në 2022 dhe 2023 të nderojnë të gjitha ngjarjet dhe personalitetet e përbashkëta historike për të cilat tashmë është rënë dakord nga Komisioni i Përbashkët Multidisiplinar i Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore. Nëse do të ketë vullnet politik nga të dy vendet, do të festohen ngjarje dhe personalitete të tjera të përbashkëta historike.

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut do të përgatisë dhe do të dorëzojë një përmbledhje paraprake të mësimit për klasën e VII nga programi arsimor i Republikës së Maqedonisë së Veriut me temën e shtetit të Samoilit, në përputhje me rekomandimin e Komisionit dhe marrëveshjen. Komisioni i përbashkët multidisiplinar i ekspertëve për çështje historike dhe arsimore do të hartojë dhe zbatojë një plan pune, i cili parashikon mbajtjen e 8 deri në 10 takimeve në vit”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat