Norvegjia shkarkon 30 anëtarë të Gardës Mbretërore shkaku i përdorimit të drogës

Evropë

Norvegjia shkarkon 30 anëtarë të Gardës Mbretërore shkaku i përdorimit të drogës

Më: 17 gusht 2022 Në ora: 23:15
Foto ilustrim

Tridhjetë anëtarë të Gardës Mbretërore Norvegjeze do të shkarkohen nga shërbimi për shkak të përdorimit të drogës gjatë pushimit, njoftuan Forcat e Armatosura Norvegjeze.

Ushtria mori informacione se disa rekrutë përdorën drogë në një festë këtë verë. Pesë prej tyre e pranuan menjëherë se e kishin bërë dhe më vonë 25 të tjerë e pranuan.

Të 30 të rekrutuarit ishin anëtarë të njësisë së Gardës Mbretërore të Madhërisë së Tij, raportoi transmetuesi publik norvegjez NRK dhe gazeta VG.

Zëdhënësi i ushtrisë norvegjeze Brage Steinson Vik-Hansen i tha NRK se rekrutët do të shkarkoheshin nga ushtria, shkuan washingtonpost.

“I gjithë personeli në forcat e armatosura ka detyrime, nëse zbulojnë ose vërejnë se punonjësit apo rekrutët merren me drogë, të informojnë (eprorët) për këtë”, tha Steinson Wiik-Hansen për NRK.

Garda Mbretërore mbron familjen mbretërore norvegjeze. Anëtarët e saj ndërrojnë çdo ditë rojën përpara pallatit mbretëror në Oslo.

Njësia kryen detyra edhe në disa raste të veçanta, siç është dhënia e Çmimit Nobel për Paqen. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat