LIVE: Fundi i pjesës publike të funeralit, arkivoli me trupin e mbretëreshës u ul në varrin mbretëror

Evropë

LIVE: Fundi i pjesës publike të funeralit, arkivoli me trupin e mbretëreshës u ul në varrin mbretëror

Nga: BOTA SOT Më: 19 shtator 2022 Në ora: 09:34 Përditësuar në ora: 18:53 më 19.09.2022
Pamje nga vendi i ngjarjes

​Arkivoli me trupin e mbretëreshës u ul në varrin mbretëror

Arkivoli që përmban trupin e mbretëreshës Elizabeth II është ulur në varrin mbretëror në kapelën e Shën Gjergjit në Kështjellën Windsor.

Në fund të shërbesës u këndua himni kombëtar britanik.

Fundi i funeralit është gjithashtu fundi i pjesës publike të funeralit të Elizabeth, dhe një shërbim privat për familjen do të mbahet më vonë, raportoi CNN.

Mbretëresha do të transferohet në kapelën e Mbretit George VI, e vendosur gjithashtu në Kishën e Shën Gjergjit, ku do të varroset pranë bashkëshortit të saj të ndjerë Princit Philip.

Arkivoli i Mbretëreshës parakalon nëpër oborrin mbretëror

Nga: A.ZH.

Pak qaste më parë arkivoli i Mbretëreshës Elizabeth II ka parakaluar nëpër oborrin mbretëror.

Ky parakalim quhet “The long Walk”.

Ndërkohë, mijëra qytetarë janë mbledhur përreth pallatit mretërorë për ta përcjellë mbretëreshën për në banesën e fundit.

Personeli ushtarak rreshtohet përgjatë rrugës

Nga: M.H.

Në momentet e fundit personeli ushtarak, duke përfshirë RAF, kanë rreshtuar rrugën që Mbretëresha do të marrë në udhëtimin e saj të fundit përgjatë Long Walk për në Kalanë Windsor, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Ekranet e mëdha këtu po tregojnë makinën shtetërore duke bërë rrugën e saj për në Windsor, ku mijëra njerëz janë duke pritur.

Mijëra njerëz rreshtohen në rrugë derisa makinat e varrimit drejtohen për në Windsor

Nga: M.H.

Anëtarët e publikut janë mbledhur me mijëra përgjatë rrugës që po kalon procesioni funeral i Mbretëreshës për në Windsor, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Turmat shikuan teksa varka shtetërore kalonte nëpër Londër, me disa njerëz që hidhnin lule në drejtim të kolonës.

Momente që pak prej nesh do t’i harrojnë ndonjëherë

Nga: M.H.

Këto janë momente që pak prej nesh do t'i harrojnë, jam i sigurt.

Një shërbim shumë emocionues i mbajtur në Westminster Abbey me disa mesazhe të shprehura qartë, duke përfshirë një nga Kryepeshkopi i Canterbury-t për jetën, shërbimin, përkushtimin dhe ndjenjën e detyrës së Mbretëreshës.

Më pas procesioni i mrekullueshëm, solemn dhe lëvizës nga Abbey në Harkun e Wellingtonit, i ndjekur nga himni kombëtar ndërsa Madhëria e saj e ndjerë bën rrugën për në Windsor, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Ka turma në rrugë këtu shumë që ofrojnë homazhe me lule. Të tjerët mbajnë një heshtje dinjitoze.

Ata kanë ardhur për të parë mbretëreshën e tyre për herë të fundit teksa ajo largohet nga Londra.

Këto imazhe do të qëndrojnë me njerëzit për vitet në vijim.

Arkivoli është duke kaluar pranë Mall

Nga: M.H.

Tingulli i largët i rrahjes së daulleve po afrohet.

Biznesi i rregullt i pritjes ka mbaruar, stolat e kampingut janë palosur dhe piknikët janë rregulluar, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Ata që janë më afër qendrës tregtare shtrëngojnë barrierat në lartësinë e belit, të ankoruara në pikat e tyre kryesore. Ata kanë një vend në rreshtin e parë për një moment në histori.

Pas tyre, njerëzit janë në majë të gishtave, fëmijët mbi shpatulla, kolektivisht duke kërcyer qafën për të parë arkivolin e Mbretëreshës.

Mbretërorët shihen së bashku derisa kalojnë memorialin e luftës së Cenotafit

Nga: M.H.

Pak më parë, Mbreti Charles, Princi i Uellsit dhe Princesha Royal u fotografuan duke dhënë një përshëndetje teksa kalonin memorialin e luftës së Cenotafit në Whitehall.              

Cenotafi është vendi ku bëhet Shërbimi Kombëtar i Kujtesës çdo nëntor.

Princi Harry nuk ka veshur uniformë ushtarake për kortezhin e varrimit pasi nuk është një mbretëror që punon.

Arkivoli kalon në një territor të njohur për mbretëreshën e ndjerë

Nga: M.H.

Një kthesë majtas tani nën Harkun e Rojeve të Kuajve dhe në Paradën e Rojeve të Kuajve.

Ky terren parakalimi u shfaq në festimet zyrtare të ditëlindjes së Mbretëreshës çdo qershor, duke pritur ceremonitë e Trooping the Color gjatë të cilave Elizabeth II do të inspektonte trupat e saj si një traditë mbretërore, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Anëtarët e Gardës së Jetës së Mbretit përshëndesin ndërsa arkivoli i Mbretëreshës kalon.

Shumë qytetarë të mbledhur para Kështjellës në Windsorit/ “Bota sot” sjellë pamje nga vendi i ngjarjes

Nga: A.ZH.

Mijëra qytetarë janë mbledhur para Kështjellës së Windsorit, për të nderuar Mbretërëshën Elizabeth II, e cila do të përcillet sot për në banesën e fundit.

Qytetarët janë duke vendosur lule dhe mesazhe para oborrit mbretëror.

Ata janë në pritje te arkivolit te Mbretëreshës, i cili do të mbërrijë në Windsor në ora 13:00, shkruan “Bota sot”.

Siç shihet nga pamjet e siguruara nga gazeta "Bota sot", siguria është e lartë, pasi në çdo cep të vendit ka forca të policisë britanike.

Policia për të parandaluar ndonjë incident të mundshëm ka shtuar kontrolle, aq sa po kontrollen edhe kontejnerët e mbeturinave.

​Mbreti Charles III përcjell arkivolin e nënës së tij

Mbreti Charles III përcjell arkivolin e nënës së tij Elizabeth II në Westminster Abbey për funeralin e saj. Atij iu bashkuan anëtarët e familjes së tij teksa po largohen ngadalë nga Westminster Hall, shkruan BBC. Udhëheqësit botërorë dhe mbretërit e huajë janë në mesin e 200 vajtuesve të mbledhur për këtë rast.

Arkivoli i Mbretëreshës po përcillet – në të parën nga tre procesionet gjatë gjithë ditës – përmes Sheshit të Parlamentit, një distancë prej rreth 250 m. Princi i Uellsit dhe Duka i Sussex po ecin krah për krah, pas babait të tyre. Mbreti, ecw së bashku me vëllezërit e motrat e tij, katër fëmijët e Mbretëreshës.

Dy nga stërnipërit e Mbretëreshës, Princi George, 9 vjeç dhe Princesha Charlotte, shtatë vjeç, po ecin gjithashtu pas arkivolit të Mbretëreshës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat