Drejtori i termocentralit bërthamor në Zaporizhzhia arrestohet nga patrulla ruse

Evropë

Drejtori i termocentralit bërthamor në Zaporizhzhia arrestohet nga patrulla ruse

Nga: A.SH Më: 1 tetor 2022 Në ora: 09:11
Centrali bërthamor në Zaporizhja të Ukrainës.

Drejtori i termocentralit bërthamor në Zaporizhzhia "arrestohet nga patrulla ruse"

Drejtori i përgjithshëm i termocentralit bërthamor Zaporizhzhia është arrestuar nga një patrullë ruse, sipas Energoatom, agjencia shtetërore ukrainase përgjegjëse për centralin, përcjell Bota sot.

Zaporizhzhia është në Ukrainë, por është një nga rajonet e aneksuar së fundmi nga Rusia.

Energoatom tha se Ihor Murashov u ndalua gjatë rrugës së tij nga uzina (centrali më i madh bërthamor në Evropë) për në qytetin e Enerhodar rreth orës 16:00 me kohën lokale të premten.

“Ai u nxor nga makina dhe me sy të lidhur u çua në drejtim të panjohur”, thuhet në njoftim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat