Ministrja gjermane e Mbrojtjes viziton Odesan, nga atje u premton ukrainasve sistemin raketor IRIS-T SL

Evropë

Ministrja gjermane e Mbrojtjes viziton Odesan, nga atje u premton ukrainasve sistemin raketor IRIS-T SL

Më: 2 tetor 2022 Në ora: 11:40
Foto nga vizita

Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Christine Lambrecht, e cila mbrëmë pa kurrfarë paralajmërimi udhëtoi në Odesa të Ukrainës, gjatë një bisede homologun ukrainas Oleksii Reznikov, i premtoi se do të dërgojnë sisteme raketore kundërajrore IRIS-T SL, por jo edhe tanke, shkruan Welt.

Lambrecht në Odesa kreu inspektimin e topave kundërajror gjerman “gepard” gjatë takimit më Reznikovin, duke paralajmëruar se së shpejti do të arrijnë edhe sistemet kundërajrore IRIS-T SLM.

“Ukraina tani po ballafaqohet me numër të madh të sulmeve ajrore, kështu që mbrojtja përfshirë edhe fluturaket pa pilotë, janë shumë të rëndësishëm”, tha Lambrecht.

Sa i përket kërkesës së Ukrainës për furnizim me tanke, ajo tha qartë se Gjermania nuk mund ta zgjidh këtë çështje pa marrëveshje me partnerët në NATO.

“Gjermania prej fillimit ka qenë e qartë se nuk do të veprojë e vetme në këtë fushë. Ukraina gjithashtu e di se pa koordinim me partnerët tanë nuk mund të bëhet asgjë”, shtoi ministrja gjermane e Mbrojtjes.

E vizitës e saj në Ukrainë e ka konfirmuar në Twitter vet ministria që ajo drejton, duke pranuar se në Odesa është takuar me Reznikovin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat