​BTA mban konferencën fillestare mbi ndërgjegjësimin për politikën e kohezionit në Bullgari

Evropë

​BTA mban konferencën fillestare mbi ndërgjegjësimin për politikën e kohezionit në Bullgari

Më: 1 dhjetor 2022 Në ora: 16:27
Valchev

Aspektet e reja të politikës së kohezionit të BE-së në vitin 2021 dhe rezultatet e arritura gjatë periudhës së programimit 2014-2020 janë në fokus të konferencës fillestare për një projekt të mbështetur nga BE të titulluar "BE në BG: E ardhmja e kohezionit" të mbajtur në Sofje të enjten. Projekti zbatohet nga Agjencia Bullgare e Lajmeve (BTA) me mbështetjen e Komisionit Evropian.

Projekti synon të rrisë ndërgjegjësimin për politikën e kohezionit të BE-së dhe të inkurajojë dialogun e hapur për kohezionin, rezultatet në nivel lokal dhe rolin e zbatimit të prioriteteve politike të BE-së.

Në fjalën e tij hyrëse, drejtori i përgjithshëm i BTA Kiril Valchev tha se qëllimi i politikës së kohezionit është mbajtja e popullit bullgar në Bullgari.

“Në fillim të kësaj konference kam një mesazh për dy gjëra që nuk mund të blihen me 330 miliardë euro që do të investohen mes viteve 2021 dhe 2027 në politikat e kohezionit, përmes fondeve strukturore dhe përmes Fondit të Kohezionit. Gjëja e parë që nuk mund të blihet është miqësi. Për sa kohë që vendet në BE janë kundër pranimit të Bullgarisë - dhe ndoshta edhe të Rumanisë - në Shengen, çfarëdo parash të derdhen, do të mbetet ndjenja se nuk jemi afër. Disa njerëz thjesht kalojnë nga një vend në tjetrin pa duke vërejtur se ka një kufi, ndërsa të tjerët duhet të presin me orë të tëra në kufi”, tha Valchev.

Gjëja e dytë që nuk mund të blihet me para është njohuria për njëri-tjetrin. "Pavarësisht se sa para shpenzohen për programet arsimore, njohuritë për njëri-tjetrin nuk mund të grumbullohen në kokat e njerëzve. Ne, mediat e lajmeve kemi një përgjegjësi të madhe për t'i ndihmuar njerëzit të njohin njëri-tjetrin. BTA është një shembull se si është e ardhmja e kohezionit përmes diturisë”, tha ai.

Duke folur në konferencën e nisjes, zëvendëskryeministri i përkohshëm bullgar për menaxhimin e fondeve të BE-së Atanas Pekanov tha se Bullgaria do të merr 20 miliardë levë më shumë sipas politikave të kohezionit të BE-së. Ai saktësoi se një e treta e burimeve financiare të BE-së janë të destinuara për programet e kohezionit, duke shtuar se disbursimi i këtyre fondeve nuk i nënshtrohet kushteve të tilla kërkuese si ato të Planit të Rimëkëmbjes dhe Rezistencës.

Ai raportoi se tetë nga dhjetë programet operative janë miratuar dhe pritet miratimi i dy të tjerëve. Zëvendëskryeministri hodhi poshtë si spekulim pretendimin se procesi është vonuar dhe shpjegoi se një sërë rregulloresh të BE-së duhej të ndryshoheshin për shkak të pandemisë.

Në fjalën e tij përmbyllëse në konferencën e nisjes, drejtori i përgjithshëm i BTA Valchev tha se është e rëndësishme që kohezioni të kuptohet si unitet në diversitet dhe jo si njëllojshmëri.

“Është e rëndësishme që miqtë dhe partnerët tanë, me të cilët jemi së bashku në Bashkimin Evropian, të kuptojnë gjithashtu se qëllimi i kohezionit nuk është të 'ta bëjmë këtu njësoj si atje', të imponojmë modele dhe stile jetese që nuk kanë asgjë. e gjitha ka të bëjë me atë që jemi mësuar dhe me traditën tonë”, tha Valchev.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat