​1 në 10 gjermanë nuk ishte ngrohur ende deri në nëntor, pavarësisht motit të ftohtë

Evropë

​1 në 10 gjermanë nuk ishte ngrohur ende deri në nëntor, pavarësisht motit të ftohtë

Më: 6 dhjetor 2022 Në ora: 13:00
Foto ilustrim

Një në 10 gjermanë nuk i kishte ngrohur ende shtëpitë e tyre deri në fund të nëntorit, zbuloi një sondazh të martën.

Rreth 90% e njerëzve të anketuar thanë se kishin ndezur sobën ose ngrohjen deri në fund të muajit të kaluar, dhe 68% thanë se kishin ngrohur më pak këtë sezon se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar dhe kishin ndryshuar sjelljen e tyre të ngrohjes, zbuloi sondazhi i kryer nga instituti i kërkimit të opinionit YouGov në emër të Agjencisë Gjermane të Shtypit, DPA.

Për të anketuarit, me sa duket nuk ka rëndësi nëse ngrohja e tyre mundësohet nga lëndët djegëse fosile, pasi vetëm 6% thanë se duan të mbrojnë klimën duke u ngrohur më pak.

Nga totali, 56% ngrohin më pak vetëm për të kursyer para, 20% ngrohje më pak për shkak të temperaturave më të larta të jashtme dhe 15% duan të kontribuojnë në sigurinë e furnizimit.

Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, çmimi i gazit në Gjermani është dyfishuar ndonjëherë, energjia elektrike është bërë një e katërta më e shtrenjtë dhe çmimet në pikat e karburantit janë rritur në nivele rekord prej më shumë se 2.20 euro (2.31 dollarë) për litër benzinë. Çmimi i naftës për ngrohje gjithashtu u rrit ndjeshëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat