Sot merret vendimi, kush do të futet në zonën Shëngen, Kroacia e vetme apo Bullgaria e Rumania në pako?

Evropë

Sot merret vendimi, kush do të futet në zonën Shëngen, Kroacia e vetme apo Bullgaria e Rumania në pako?

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 10:45
Ilustrim

Këshilli i BE-së sot do të marr vendim të rëndësishëm për zonën Shëngen. Në tryezë janë propozimet për dy vendime, njëri për pranimin e Kroacisë dhe tjetri për pranimin e Bullgarisë dhe Rumanisë.

Vendimi kërkon pëlqimin e të gjitha vendeve të BE-së që janë anëtare të Shengenit.

“Jam i sigurt se brenda do ta kemi Kroacinë”, tha ministri çek i Punëve të Brendshme Vit Rakušan, i cili kryeson mbledhjen e Këshillit për Punë të Brendshme.

Rakusan nuk është aq i sigurt për vendimin e dytë, për Rumaninë dhe Bullgarinë, por shpreson se mund të krijohet një konsensus edhe rreth tyre.

Pengesa më e madhe është Austria, e cila është kundër hyrjes së të dy vendeve. Nga ana tjetër, Holanda mbështet hyrjen e Rumanisë, por jo Bullgarinë.

Takimi ka filluar në orën 10:00, ndërsa vendimi për zgjerimin e Shengenit pritet rreth të merret orës 13.00.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat