BE nuk ndalet, merr vendimin drastik ndaj Rusisë, ja lajmi i mirë që ka për Ukrainën

Evropë

BE nuk ndalet, merr vendimin drastik ndaj Rusisë, ja lajmi i mirë që ka për Ukrainën

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 19:12
Foto ilustrim

Vendet e Bashkimit Evropian do të shtojnë dy miliardë euro të tjera në një fond që është përdorur për të paguar për mbështetjen ushtarake për Ukrainën.

Ministrat e Jashtëm të bllokut do të vendosin të plotësojnë Mjetin Evropian të Paqes (EPF) në një takim në Bruksel të hënën, shtuan diplomatët.

Shtetet e BE-së kanë shfrytëzuar fondin për të blerë armë dhe pajisje ushtarake për Kievin, por ai është varfëruar kryesisht nga gati nëntë muaj luftë në Ukrainë.

Në nëntor, shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, u bëri thirrje vendeve anëtare të mbushin tenxheren deri në fund të vitit, raporton skynews.

Ai tha se BE-ja dhe vendet e saj anëtare i kanë ofruar Ukrainës deri më tani armë dhe pajisje ushtarake me vlerë 5.7 miliardë euro.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit të Ukrainës më 24 shkurt duke shkaktuar viktima dhe dëme materiale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat