Për shkak të valës së re të coronavirusit në Francë, Macron shfaqet me maskë në fytyrë

Evropë

Për shkak të valës së re të coronavirusit në Francë, Macron shfaqet me maskë në fytyrë

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 20:19
Emmanuel Macron

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka filluar të mbajë sërish maskë, duke theksuar se kjo bëhet në baza vullnetare për shkak të përhapjes së re të epidemisë së COVID-19.

“Unë po ndjek rekomandimet e ministrit tim”, tha ai, duke qëndruar pranë ministrit të Shëndetësisë Francois Bron, i cili gjithashtu kishte vendosur maskën në fytyrë.

“Për sa i përket ringjalljes së epidemisë, mendoj se është mirë të dëgjojmë këshillat, sepse nuk duam t’i kthehemi detyrave të përgjithshme”, shtoi ai, raporton TF1.

Përballë një valë të re të coronavirusit, e cila shkon së bashku me epideminë e gripit, qeveria ende refuzon të vendosë mbajtjen e detyrueshme të maskave, por nuk e përjashton mundësinë nëse situata e kërkon këtë.

Ministrja e Shëndetësisë bëri një apel serioz të dielën për të inkurajuar personat e pavaksinuar që të vaksinohen.

Ndryshe, 37.2 milionë francezë janë infektuar deri më tani nga coronavirusi gjersa kanë vdekur mbi 156 mijë persona. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat