Shifrat e frikshme! Thuajse 1 vit nga lufta, Ukraina bën bilancin: Ja sa rusë janë vrarë që nga fillimi i pushtimit

Evropë

Shifrat e frikshme! Thuajse 1 vit nga lufta, Ukraina bën bilancin: Ja sa rusë janë vrarë që nga fillimi i pushtimit

Më: 4 shkurt 2023 Në ora: 10:13
Pamje nga lufta në Ukrainë

Forcat ukrainase kanë vrarë pothuajse 130,000 trupa ruse që kur Vladimir Putin pushtoi pothuajse një vit më parë, ka pretenduar Kievi së fundmi.

Analistët e Inteligjencës së Ukrainës kanë deklaruar se trupat e Ukrainës kanë shkatërruar 3,215 tanke të Moskës, 298 avionë luftarakë dhe 6,388 automjete ushtarake.

Shifrat e fundit u zbuluan në buletinet e përditshme të inteligjencës të Ukrainës, të lëshuara nga Kievi, ndërsa tashmë ekziston frika se Putini mund të jetë gati të dërgojë 300,000 rekrutë të mobilizuar së fundmi në vijën e frontit të Ukrainës si ushqim për top.

500,000 të tjerë besohet se do të jenë gati për t’u dërguar në front brenda pak muajsh nga fillimi i luftës sipas pretendimeve të fundit nga mediat.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat