Tërmeti mori mijëra jetë njerëzish, Mbreti Charles i dërgon mesazh ngushëllimi Erdoganit

Evropë

Tërmeti mori mijëra jetë njerëzish, Mbreti Charles i dërgon mesazh ngushëllimi Erdoganit

Më: 7 shkurt 2023 Në ora: 20:44
Mbreti Charles

Mbreti Charles III i ka dërguar një mesazh presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan duke shprehur ngushëllimet e tij për humbjet e jetëve nga tërmeti.

Në një deklaratë, Mbreti shkroi: “Unë dhe gruaja ime kemi qenë më të tronditur dhe thellësisht të pikëlluar nga lajmet e tërmeteve shkatërruese në Turqinë Juglindore.

“Unë mund vetëm të imagjinoj shkallën e vuajtjes dhe humbjes si rezultat i këtyre tragjedive të tmerrshme dhe veçanërisht dëshiroja të përcjell ngushëllimet tona më të thella dhe më të përzemërta për familjet e të gjithë atyre që kanë humbur të dashurit e tyre.”, thuhet në mesazhin e Mbretit Charles.

“Mendimet dhe lutjet tona të veçanta janë me të gjithë ata që janë prekur nga kjo fatkeqësi e tmerrshme natyrore, qoftë përmes lëndimit apo shkatërrimit të pronës së tyre, si dhe me shërbimet e urgjencës dhe ata që ndihmojnë në përpjekjet e shpëtimit”, ka thënë Mbreti Charles III.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat