Burri që i mbijetoi tërmetit në Turqi dhe familja e tij që nuk i mbijetoi

Evropë

Burri që i mbijetoi tërmetit në Turqi dhe familja e tij që nuk i mbijetoi

Nga: A.SH Më: 9 shkurt 2023 Në ora: 06:21
Abdulalim Muaini shtrihet nën rrënoja pranë trupit të gruas së tij Esra, si pasojë e një tërmeti vdekjeprurës në Hatay, Turqi, 8 shkurt 2023

Reuters rreften këtë histori tronditëse nga Hatay i Turqisë, ku fotografi i agjencisë Umit Bektas dëshmoi se shpëtimtarët po përpiqeshin të nxirrnin Abdulalim Muainin nga rrënojat e shtëpisë së tij, përcjell Bota sot.

Këmbët e Abdulalimit ishin bllokuar nën një pllakë të madhe betoni, por ai ishte i vetëdijshëm dhe në gjendje të fliste me shpëtimtarët e tij.

Pranë tij shtrihej gruaja e tij, Esra. Por ekipi i shpëtimit kishte ardhur shumë vonë për të.

Fotografi i Reuters nuk ishte në gjendje të fliste drejtpërdrejt me Abdulalimin, por dy nga miqtë e tij qëndronin pranë. Ata thanë se Abdulalim ishte me origjinë siriane, nga Homs. Ai kishte ikur nga lufta civile dhe ishte martuar me Esrën, një grua turke. Çifti kishte dy vajza, Mahsen dhe Besira, thanë ata. Ishte e paqartë se çfarë kishte ndodhur me vajzat.

Shpëtimi mund të zgjasë shumë dhe kur Bektas u kthye në vendngjarje disa orë më vonë, ai përfundimisht pa Abdulalimin të shpëtuar me sukses. Ai ishte i mbuluar me pluhur gri, një sy ishte i fryrë dhe ai ishte i dehidratuar dhe kishte nevojë për kujdes mjekësor. Por ai mbijetoi.

Familja e tij jo. Në tokë shtriheshin tre trupa të mbështjellë me batanije – Esra, Mahsen dhe Besira.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat