LIVE: Trupat ukrainase vijojnë rezistencën/ Putinit i vjen “goditja” e fundit – nga ky shtet rrezikohet të arrestohet!

Evropë

LIVE: Trupat ukrainase vijojnë rezistencën/ Putinit i vjen “goditja” e fundit – nga ky shtet rrezikohet të arrestohet!

Më: 19 mars 2023 Në ora: 08:40 Përditësuar në ora: 22:52 më 19.03.2023
Vladimir Putin

​Zelensky: Shteti i keq do të mbajë përgjegjësi për çdo akt terrori kundër ukrainasve

Forcat ruse gjatë javës kanë granatuar një numër qytetesh të Ukrainës. “Shteti i keq” do të mbajë përgjegjësi për çdo akt terrori kundër ukrainasve. Kështu ka thënë presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij tradicional me video drejtuar kombit.

Kamianske në rajonin Zaporizhzhia, Beryslav në rajonin Kherson, Marhanets në rajonin Dnipropetrovsk, Avdiivka, Kramatorsk dhe Kostiantynivka në rajonin e Donetsk, Kostiantynivka në rajonin Sumy... Dhe dhjetëra e dhjetëra qytete dhe fshatra të tjerë ukrainas që janë goditur nga terroristët rusë vetëm këtë javë. Ngushëllimet e mia për të gjithë ata që kanë humbur të afërmit e tyre, të dashurit e tyre”, tha ai.

Presidenti Zelensky siguroi se "shteti i keq do të mbajë përgjegjësi për çdo akt terrori kundër ukrainasve" dhe u kujtoi ukrainasve se Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi një urdhër arresti për presidentin rus Vladimir Putin.

Momenti pas të cilit bëhet i pamohueshëm se fundi i këtij agresioni për Rusinë do të jetë gamën e plotë të përgjegjësisë së saj. Përgjegjësia për çdo goditje në Ukrainë, për çdo jetë të shkatërruar, për çdo fëmijë ukrainas të deportuar... Dhe, sigurisht, për çdo manifestim të destabilizimit të botës të shkaktuar nga agresioni rus”, tha Zelensky, transmeton Ukrinform.

Siç është raportuar, Zelensky miratoi një vendim të Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës për të aplikuar dhe ndryshuar masat e veçanta ekonomike dhe të tjera kufizuese (sanksione).

Borrell e mirëpret vendimin për urdhër-arrest të Putinit: BE-ja shpreh mbështetjen e saj për hetime

Shefi i diplomacisë evropian, Josep Borrell e ka mirëpritur vendimin e Gjykatës së Hagës për urdhër-arrestin e lëshuar ndaj presidentit të Rusisë, Vladimir Putin.

Në një komunikatë të publikuar nga Bashkimi Evropian thuhet se Borrell ka deklaruar se kjo është nisje e kërkimit të përgjegjësisë për krimet e luftës dhe krimet e tjera më të rënda, të kryera nga agresioni rus në Ukrainë.

“BE-ja e sheh vendimin e Gjykatës si një fillim të procesit të llogaridhënies dhe mbajtjes së liderëve rusë përgjegjës për krimet dhe mizoritë që ata urdhërojnë, mundësojnë ose kryejnë në Ukrainë.

BE-ja shpreh gjithashtu mbështetjen e saj për hetimet nga Prokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare në Ukrainë dhe bën thirrje për bashkëpunim të plotë nga të gjitha shtetet palë.” – ka thënë Borrell, bëhet e ditur në komunikatën e BE-së.

Gjermania do ta arrestojë Putin nëse ai shkel në tokën e tyre

Ministri i Drejtësisë i Gjermanisë, Marco Bushman, tha se do të ekzekutojë urdhrin e arrestit për presidentin rus Vladimir Putin nëse ai shkel në tokën gjermane, transmeton Anadolia.

Pres që Gjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë t’i drejtohet shpejt Interpolit si dhe shteteve kontraktuese dhe t’u kërkojë atyre ta zbatojnë atë urdhër”, tha Bushman për gazetën “Bild am Sonntag”.

Bushman shpjegoi se Gjermania do të detyrohej t’i hiqte lirinë Putinit nëse ai hyn në territorin gjerman dhe ta dorëzonte atë në Gjykatën Penale Ndërkombëtare në Hagë.

Dje, gjatë vizitës së tij në Japoni, kancelari gjerman Olaf Scholz përshëndeti urdhrin e ICC kundër Putinit, duke thënë se askush nuk është mbi ligjin.

Të premten, ICC lëshoi ​​urdhra arresti për Putinin.

ICC akuzon Putinin se është përgjegjës për krimin e luftës të dëbimit të paligjshëm të popullsisë (fëmijëve) dhe transferimit të paligjshëm të popullsisë nga territoret e okupuara të Ukrainës në Federatën Ruse.

Gjykata tha se ka arsye të arsyeshme për të besuar se Putini mban përgjegjësi penale individuale për krimet e mësipërme.

Këshilltari i qeverisë ukrainase: Putin vizitoi Mariupolin për herë të parë dhe të fundit

Një zyrtar i qeverisë ukrainase ka folur për vendosmërinë e tij për të mos parë më kurrë Vladimir Putinin në Mariupol. 

Oleksii Riabchynl, këshilltar i zëvendëskryeministrit ukrainas, tha për Sky News se lideri rus vizitoi qytetin e pushtuar “për herë të parë dhe të fundit”.

“Ai erdhi për të parë dhe për të thënë lamtumirë, sepse ne besojmë në kundërsulmin tonë pranveror se ne jemi në gjendje të dëbojmë Rusinë nga territori ukrainas,” tha ai. 

Riabchynl tha se ishte “e dhimbshme” të shihje liderin rus në Mariupol, por se ai “po përpiqet të jetë optimist”.

Turneu i Putinit gjatë natës në qytetin port në Ukrainën lindore shënoi vizitën e tij të parë në territorin e pushtuar në rajonin e Donbasit që nga pushtimi i tij në Ukrainë.

Por zoti Riabchynl këmbëngul se “askush nuk do ta mbajë mend” rastin. Ai shtoi se ishte “interesante” që zoti Putin kishte zgjedhur të vizitonte një lagje të re të ndërtuar nga ushtria ruse nën mbulesën e errësirës.

Një aparat fotografik “nuk do të ishte në gjendje të fshihte shkatërrimin e madh” pas ndërtesës në dritën e ditës, tha zoti Riabchynl.

Mariupol u rrafshua me tokë kur u pushtua nga Rusia në ditët e para të luftës. 

Popullsia e saj tani është vetëm një e dhjeta e asaj që ishte para konfliktit, thotë zoti Riabchynl – një pretendim që Sky News nuk mund ta verifikojë në mënyrë të pavarur. Ai pretendon se Putin po përpiqet të “tregojë një imazh pozitiv për veten” si presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy.

Presidenti rus ka “frikë” të takohet me liderë të ndryshëm botërorë, shtoi Riabchynl – duke iu referuar tryezës gjigante të Putinit, ku ka folur me vizitorët në një distancë të konsiderueshme.

Por tani ai dëshiron të tregojë “një lloj guximi” duke vizituar territorin e pushtuar, shtoi këshilltari, duke e quajtur atë një “vizitë propagandistike”.

Zyrtarët e Kievit: Trupat ukrainase vijojnë rezistencën në qytetin e Bakhmutit

Zyrtarët ukrainas njoftuan sot se të paktën tre civilë u vranë dhe 19 të tjerë u plagosën në 24 orët e fundit nga bombardimet ruse.

Viktimat u regjistruan në rajonin lindor të Donetskut ku po zhvillohen luftime të ashpra për kontrollin e Bakhmutit, tha guvernatori i këtij qyteti, Pavlo Kyrylenko.

Shefi i kabinetit të presidencës ukrainase siguroi këtë të dielë se forcat ukrainase vazhdojnë rezistencën në qytetin e Bakhmutit, një objektiv kryesor i Moskës. Andriy Yermak tha se planet e trupave ruse për të pushtuar qytetin po dështojnë.

Marrja e kontrollit të këtij qyteti do t’i jepte Kremlinit një fitore të shumëkërkuar në fushë betejë, pas muajsh të tërë pa përparim, dhe mund t’i hapte rrugën Rusisë për të sulmuar zona të tjera të kontrolluara nga Ukraina në rajon, përfshirë Slovianskun dhe Kramatorskun.

Juristi nxjerr skenarin e vetëm si mund të arrestohet Putin pas urdhrit nga Gjykata Ndërkombëtare

Gjykatës Ndërkombëtare Penale ka lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar ndaj rus, Vladimir Putin.

Gjykata e ka akuzuar Putinin për kryerje të krimeve të luftës në Ukrainë.

Jursti Arlind Ahmetaj tha një intervistë për Euronews Albania se gjasat që ky urdhër arresti do të zbatohet janë të vogla

Ai tha se gjithsesi ky urdhër krijon një lloj tensioni brenda ushtrisë se mund të pasohet me të tjera urdhër arreste në kupolën ushtarake. Por nuk përjashtohet skenari që pasuesi i Putin në postin e presidentit ta dorëzojë vetë këtë të fundit në Hagë.

“Nëse Putin zëvendësohet nga një person tjetër në post, mund të ndodhë që ky person ta zbatojë vullnetarisht urdhrin e gjykatës dhe ta deportojë vetë Putin në Hagë. Kjo ka ndodhur në rastin e Sudanit dhe Serbisë”, tha juristi.

E papritur: Vladimir Putin viziton qytetin e Mariupolit në Ukrainë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka vizituar qytetin e pushtuar të Mariupolit në Ukrainë, raportojnë mediat ruse.

Sipas mediave të Kremlinit, Putin ndodhet në qytetin port ukrainas “për një vizitë pune”.

“Tass” raporton se Putin mbërriti në Mariupol me helikopter dhe vizitoi disa lagje të qytetit, duke ndualuar herë pas here për të biseduar me banorët.

Ky besohet të jetë udhëtimi i parë i Putin në Ukrainë, që prej pushtimit gati një vit më parë.

Vizita vjen vetëm pak ditë pasi Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi urdhër arresti ndërkombëtar për Putin, për krime lufte.

Mariupol është një qytet i rëndësishëm në rajonin Donetsk Oblast, dhe pranë Detit Azov. Për disa muaj ishte qendër e betejave të ashpra, por ra në duart e rusëve pas tërheqjes së batalionit “Azov”.

Përpara se të mbërrinte në Mariupol, Putin ndaloi në Krime.

Putini ka planifikuar një udhëtim në një vend që është i detyruar të zbatojë një urdhër-arresti

Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) ka lëshuar urdhër-arresti për presidentin Vladimir Putin dhe komisioneren presidenciale të Rusisë për të drejtat e fëmijëve, Maria Alekseyevna Lvova-Belova. Në një deklaratë, ICC tha se ka baza të forta për të besuar se lideri rus ka  përgjegjësi penale për krimin e luftës të dëbimit të paligjshëm të popullsisë (fëmijëve) dhe atë të transferimit të paligjshëm të popullsisë (fëmijëve).

Moska ka reaguar shumë shpejt lidhur me publikimin e lajmit. Zëdhënësi i Vladimir Putin, Dmitry Peskov pretendoi se Moska nuk e njeh juridiksionin e gjykatës penale ndërkombëtare në Hagë.

“Ne nuk e njohim këtë gjykatë; ne nuk e njohim juridiksionin e tij”, tha zëdhënësi i Vladimir Putin, Dmitry Peskov. Edhe zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova është shprehur se ky vendim është i papërfillshëm nga Rusia dhe nuk ka asnjë kuptim edhe nga pikëpamja juridike. "Vendimet e Gjykatës Ndërkombëtare Penale nuk kanë asnjë kuptim për vendin tonë, edhe nga pikëpamja juridike. Rusia nuk është palë e Statutit të Romës të Gjykatës Ndërkombëtare Penale dhe nuk ka asnjë detyrim sipas tij", tha ajo.

Lexo edhe: LIVE: Lituania i dërgon mesazh Putinit - Ushtari ukrainas ka një mesazh për rusët!

Prishen planet e Putinit

Urdhri i arrestit mund ta pengojë Putinin të largohet nga Rusia, sipas një specialisti ndërkombëtar penal. Toby Cadman tha se megjithëse mund të ketë "frikë dhe ngurrim", shtetet e tjera kanë përgjegjësinë të dorëzojnë zotin Putin nëse ai hyn në territorin e tyre.

Sipas tij, është e vështirë që Putini të gjendet në bankën e të akuzuarve, por ky është fillimi i një numri të madh akuzash që do të pasojnë, për krime lufte.

“Guardian” raporton se burimet e saj në Gjykatën Penale Ndërkombëtare thanë se është "shumë e pamundur" që Vladimir Putin të udhëtojë në ndonjë vend që aktualisht mbështet Ukrainën. Nëse e bënte këtë, rrezikon arrestimin, theksuan ata. Republika e Afrikës së Jugut (JAR) është e detyruar ligjërisht të ekzekutojë urdhrin e arrestit për presidentin rus Vladimir Putin gjatë vizitës së tij të planifikuar në vend në gusht për konferencën BRICS. Afrika e Jugut është në mesin e 118 vendeve që kanë ratifikuar Statutin e Romës të ICC-së dhe për këtë arsye do të kishte një detyrim ligjor për të zbatuar urdhrin e arresti.

Nëse Putini do të marrë pjesë në konferencë pas lëshimit të urdhrit, duke pasur parasysh vështirësinë diplomatike që do të paraqiste për një vend me të cilin Moska ka një aleancë të gjatë, tani duket të jetë në dyshim.

Pse Haga lëshoi urdhër-arresti për Putinin?

Në një deklaratë, ICC-ja deklaroi se ka "baza të arsyeshme" për të besuar se lideri rus "mbart përgjegjësi penale" për "krimin e luftës të dëbimit të paligjshëm të popullsisë (fëmijëve) dhe transferimit të paligjshëm të popullsisë (fëmijëve) nga territoret e okupuara të Ukrainës në Federatën Ruse" në territorin e okupuar të Ukrainës. Raportet u shfaqën fillimisht pranverën e kaluar se fëmijët ukrainas në territorin e pushtuar po çoheshin në Rusi dhe madje po birësoheshin nga familjet ruse.

Rusia i ka paraqitur veprimet e saj si një mision humanitar për të shpëtuar fëmijët ukrainas nga lufta. Por Ukraina e ka akuzuar Rusinë për gjenocid dhe i ka përshkruar veprimet e saj si krim lufte. Shumica dërrmuese e fëmijëve ukrainas të marrë nga Rusia janë nga zonat e pushtuara të Ukrainës jugore dhe lindore: Rajoni Kherson, rajoni i Kharkiv, rajoni i Zaporizhzhia, rajoni i Donetsk dhe Luhansk, si dhe një zonë e vogël e rajonit të Mykolaiv.

Rusia ka pranuar se mban të paktën 1,400 fëmijë ukrainas, të cilët i përshkruan si jetimë, megjithëse tha se të paktën 2,000 kishin udhëtuar në Rusi të pashoqëruar. Por sipas Kievit janë rrëmbyer afro 16 mijë fëmijë. Për më tepër, disa qindra fëmijë nga territoret e pushtuara mbeten në Rusi pasi morën pjesë në kampet e "riedukimit" me pëlqimin e prindërve të tyre, por më pas nuk u kthyen.

Ukraina gati për ofensivën që mund të ndryshojë rrjedhën në fushën e betejës

Pranvera është shumë afër edhe në Ukrainë, ku po zhvillohet një luftë që vendos ushtrinë e Kievit të armatosur dhe të stërvitur nga Perëndimi i udhëhequr nga SHBA kundër trupave të pushtuesit rus. Ndërsa ukrainasit vazhdojnë të mbrojnë pozicionet e tyre në Bakhmutin e shndërruar në një shkretëtirë pas nëntë muajsh luftimesh shkatërruese, Shtetet e Bashkuara duket se nuk e kanë humbur vullnetin e dëshirën që të mbështesin Kievin

. Pas një takimi të mbajtur të mërkurën e kaluar me disa vende që mbështesin Ukrainën, sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin shpjegoi se Kievi "nuk ka kohë për të humbur" dhe ka nevojë menjëherë për ndihmën e nevojshme për t'u përballur me rusët. Prandaj, raporton Politico, ushtria amerikane thuhet se po dërgon pajisje në fushën e betejës dhe po trajnon forcat ukrainase për ofensivës e planifikuar.

SHBA “udhëheq” ofensivën

"Ne duhet të mbajmë premtimet tona," tha Austin. "Kjo përfshin dërgimin e pajisjeve tona të blinduara në fushën e betejës dhe sigurimin që ushtarët ukrainas të marrin trajnimin, pjesët rezervë dhe gjithçka që iu nevojitet për të operuar këto sisteme të reja, sa më shpejt të jetë e mundur."

Nga ana tjetër, siç shpjegoi vetë Zelensky, "e ardhmja e Ukrainës varet nga rezultati i betejës në Bakhmut dhe qytetet e tjera në lindje të vendit". Zyrtarët amerikanë janë gjithnjë e më shumë të shqetësuar për situatën pasi furnizimet me municion po mbarojnë dhe nuk ka më as ushtarë me përvojë në fushën e betejës.

Në fakt, njoftimi i Austin duket pothuajse si një përgjigje ndaj hetimit të publikuar ditët e fundit nga Washington Post. Cilësia e forcës ushtarake të Ukrainës, e konsideruar dikur si një avantazh kryesor ndaj Rusisë, pas një viti, duket se ka rënë ndjeshëm, duke bërë që disa zyrtarë ukrainas të vënë në dyshim gatishmërinë e Kievit për të organizuar ofensivën e shumëpritur pranverore.Zyrtarët amerikanë dhe evropianë kanë vlerësuar se rreth 120,000 ushtarë ukrainas janë vrarë ose plagosur që nga fillimi i pushtimit të Rusisë në fillim të vitit të kaluar, krahasuar me rreth 200,000 nga ushtria ruse. Gjithashtu forcat ukrainase, gjithashtu vuajnë nga mungesa e municioneve bazë, duke përfshirë predhat e artilerisë.

Tanket amerikane në front

Hetimi i Washington Post paraqet dëmtim potencial të imazhit për administratën Biden dhe për Kongresin Amerikan, i cili vetëm në vitin 2022 ndau më shumë se 112 miliardë dollarë ndihmë ushtarake dhe humanitare për Ukrainën, në një fazë në të cilën mbështetja e opinionit publik amerikan për politikën e Biden vazhdon të bjerë dhe republikanët – nga Trump te DeSantis – sulmojnë presidentin për luftën e kushtueshme kundër Moskës, pasi thonë se nuk është në interesin jetik të Uashingtonit.

Politico raporton se "qindra tanke dhe automjete të blinduara perëndimore", duke përfshirë tetë automjete të blinduara që do të lejojnë trupat të kalojnë lumenjtë, do të shkojnë së shpejti në Ukrainë. Partnerët amerikanë dhe evropianë po dërgojnë gjithashtu sasi të mëdha municionesh dhe predhash 155 mm. Sipas zyrtarëve të Pentagonit, pajisjet dhe trajnimet e ofruarado të lejojë Ukrainën të "fitojë luftën". Çfarë saktësisht do të thotë kjo, është e vështirë të thuhet. Është po aq e vështirë të parashikohet nëse ky objektiv ambicioz, do të arrihet në muajt e ardhshëm.

Zgjerimi i konfliktit

Ekspertët dhe analistët mbeten skeptikë. Siç vëren Stephen Bryen nga Asia Times, një raport i fundit sugjeron se prodhimi i tankeve ruse, duke përfshirë T-90 dhe T-14, po vazhdon me ritme të shpejta. Prodhimi i armëve të tjera, veçanërisht municioneve të të gjitha llojeve, duket se është përshpejtuar. “Objektivi kryesor i ofensivës së pranverës ukrainase – shpjegon Bryen – është ndoshta një sulm ndaj Krimesë dhe ndaj forcave ruse në jug". Ukraina do të varet tërësisht nga inteligjenca amerikane dhe, me shumë mundësi, nga fuqia e saj ajrore. "Nuk ka kohë të mjaftueshme për të trajnuar pilotët ukrainas për F-16," thotë eksperti. Ekziston një rrezik: ofensiva ukrainase ka të ngjarë t'u duket rusëve si një rast që përfshin pjesëmarrjen e drejtpërdrejtë të NATO-s. Në atë rast, ndërkombëtarizimi i frikshëm i konfliktit do të ishte i pashmangshëm.

Trump tha se do të arrestohet të martën, reagon Medvedev: Idiotët në Evropë donin të arrestonin dikë tjetër

Zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Dmitry Medvedev, komentoi deklaratën e ish-presidentit amerikan, Donald Trump, se ai pret të arrestohet të martën, duke u bërë thirrje amerikanëve të shkatërrojnë tiraninë e Uashingtonit.

Lajmin e bën të ditur Ria Novosti.

"Idiotët në Evropë donin të arrestonin dikë tjetër (duke iu referuar urdhrit të arrestit të ICC për Presidentin Putin, ed.) dhe më 21 mars do të arrestojnë dikë në Amerikë. Merrni përsëri vendin tuaj, amerikanë. Luftoni.

Shkatërroni tiraninë e Uashingtonit. Dërgoni të korruptuarit klika e babait dhe djalit Biden në koshin e qelbur të historisë. Maga (akronimi Trumpian për Make America Great Again)!", shkroi Medvedev në Telegram, cituar nga Ria Novosti, duke vendosur tre fytyra kllouni në fund të mesazhit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat