LIVE: Ndodhë sërish, aeroplani luftarak rus intercepton dy bombardues amerikanë - Rusia paralajmëron për “përplasje bërthamore”

Evropë

LIVE: Ndodhë sërish, aeroplani luftarak rus intercepton dy bombardues amerikanë - Rusia paralajmëron për “përplasje bërthamore”

Nga: Bota sot Më: 21 mars 2023 Në ora: 08:40 Përditësuar në ora: 18:53 më 21.03.2023
Rusia nis bombarduesit drejt Japonisë

Ndodhë sërish, aeroplani luftarak rus intercepton dy bombardues amerikanë mbi Detin Baltik

Ky është momenti kur një aeroplan luftarak rus intercepton dy bombardues amerikan që bartin armë bërthamore, derisa po fluturonin mbi Detin Baltik.

Ministri rus i Mbrojtjes tha se aeroplani i tyre Su-35 ishte “takuar” me dy bombarduesit amerikan B-52 që po fluturonin “në drejtim të kufirit rus”, por se këto pretendime i ka mohuar kategorikisht Washingtoni.

Bëhet fjalë për Tupolev Tu-95 MS që kanë aftësi të bartin armë bërthamore, kurse Moska pretendon se ata rregullisht fluturojnë mbi ujërat ndërkombëtare në Arktik, Atlantik dhe Paqësor.

E interceptimi i fluturakeve amerikane dhe atyre ruse është bërë i shpeshtë kohëve të fundit. Disa ditë më parë dy aeroplanë luftarakë rusë rrëzuan një dron të ushtrisë amerikane.

Në fillim Moska e mohoi duke thënë se nuk ka pasur kontakt fizik mes tyre, por Washingtoni publikoi pamjet për t’ia dëshmuar të kundërtën dhe për t’ia bërë me dije se po gënjen.

Aty shihej sesi aeroplani rus fillimisht i hedhë karburant sipër dronit, dhe më pas e godet me bisht në helikë – duke e detyruar operatorin e dronit ta rrëzojë në ujë. 

Putin thotë se propozimi kinez për paqe, mund të merret për bazë për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë

Në konferencën e përbashkët presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu kinez Xi Jinping, i janë drejtuar gazetarëve.

Putin tha se propozimi kinez për paqe në Ukrainë, mund të merret për bazë për t’i dhënë fund konfliktit në Ukrainë.

Megjithatë, ai tentoi të viktimizohet se kjo gjë mund të arrihet nëse Perëndimi dhe Kievi janë të gatshëm ta pranojnë.

Ai gjithashtu theksoi se së bashku me presidentin kinez i kanë kushtuar rëndësi të madhe propozimit të Pekinit, gjatë një takimi disa orësh.

Ndryshe vizita e presidentit kinez në Moskë, është parë me një sy kritik nga pothuajse çdo vend perëndimor.

Madje shumë thonë se Kina duhet paralajmëruar, që të mos tentojë ta ndihmojë Rusinë me furnizime me armë. 

Rusia paralajmëron për “përplasje bërthamore” të mundshme

Ministri i Mbrojtjes i Rusisë ka paralajmëruar për një "përplasje bërthamore" të mundshme midis Moskës dhe Perëndimit, ka raportuar agjencia e lajmeve Interfax, përcjell Bota sot.

Sipas gazetës ruse, Sergei Shoigu tha se kishin mbetur gjithnjë e më pak hapa përpara se të ndodhte një incident i mundshëm.

Shoigu po i përgjigjej raporteve të mediave se Britania e Madhe do të furnizonte Ukrainën me municion që përmban uranium të varfëruar.

Ai shtoi se një veprim i tillë do të bënte që Rusia të përgjigjet.

Më herët sot, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova e quajti planin e Mbretërisë së Bashkuar "skenari i Jugosllavisë", duke thënë se municioni shkaktoi kancer dhe dëmtim të mjedisit.

Pentagoni përshpejton dërgimin e tankeve në Ukrainë

Pentagoni po përshpejton dërgimin e tankeve të betejës në Ukrainë duke rinovuar modelet më të vjetra që mund të jenë gati më shpejt, përcjell Bota sot.

SHBA po synon të dërgojë modele të vjetra të rinovuara të tankeve të tyre të rënda Abrams në Ukrainë në tetë deri në 10 muaj, thanë zyrtarët amerikanë për agjencinë e lajmeve AP.

Plani i tij fillestar, i konfirmuar nga presidenti Joe Biden në janar, ishte të dërgonte në Kiev 31 tanke më moderne M1A2 Abrams - por ato mund të kishin marrë deri në një ose dy vjet për t'u ndërtuar dhe dërguar.

Versionet e vjetra mund të merren nga rezervat e ushtrisë dhe do të jetë më e lehtë për trupat ukrainase të mësojnë t'i përdorin, thanë zyrtarët, duke folur në mënyrë anonime pasi planet ende mbahen të fshehta.

Mendohet se zyrtarët e Pentagonit do ta bëjnë njoftimin së shpejti.

NATO: Rusia i ka kërkuar Kinës armë vdekjeprurëse

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s ka zbuluar se aleanca beson se Moska i ka kërkuar Pekinit ndihmë vdekjeprurëse në pushtimin e Ukrainës, përcjell Bota sot.

Jens Stoltenberg paralajmëroi Kinën kundër furnizimit me armë vdekjeprurëse për Rusinë, ndërsa Xi Xinping dhe Vladimir Putin takohen në Moskë për bisedime.

"Ne nuk kemi parë asnjë provë që Kina po i dërgon Rusisë armë vdekjeprurëse, por kemi parë disa shenja se kjo ka qenë një kërkesë nga Rusia dhe se kjo është një çështje që konsiderohet në Pekin nga autoritetet kineze," z. Stoltenberg. u tha gazetarëve në Bruksel.

"Kina nuk duhet të ofrojë ndihmë vdekjeprurëse për Rusinë, kjo do të ishte të mbështeste një luftë të paligjshme."

Ish-kryeministri norvegjez i bëri këto komente teksa jepte raportin e tij vjetor mbi punën e NATO-s.

Xi arrin në Kremlin për ditën e dytë të bisedimeve me Putinin

Vladimir Putin dhe Xi Xinping janë takuar sërish sot për t’i vazhduar bisedimet në Moskë.

Një ceremoni zyrtare u shfaq në televizionin shtetëror rus ndërsa të dy udhëheqësit u takuan në Kremlin.

Të dy presidentët hynë nga skajet e kundërta të një dhome të madhe në pallatin e vjetër dhe shkuan në qendër të sallës, ku shtrënguan duart.

Bisedimet pritet të fokusohen në krizën e Ukrainës dhe thellimin e bashkëpunimit ekonomik, shkruan SkyNeës.

Rusia nis bombarduesit drejt Japonisë, shkak vizita e kryeministrit në Kiev?

Pikërisht në ditën kur kryeministri japonez, Fumio Kishida po viziton Ukrainë, dy avionë bombardues strategjikë rusë fluturuan për më shumë se 7 orë mbi detin e Japonisë.

Avionët e llojit Tupolev Tu-95MS janë të aftë të bartin armë bërthamore dhe Moska vazhdimisht i përdor ata për të kryer fluturime në ujërat ndërkombëtare në Arktik, në Atlantikun e Veriut dhe në Paqësor me qëllimin të demonstrojë forcën e saj.

Këtë radhë megjithatë, koha e zgjedhur për t’i nisur bombarduesit pranë Japonisë u pa qartë si mesazh për Kishidën, që ndaloi në Kiev për t’i ofruar mbështetje dhe për të shprehur solidaritet me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, shteti i të cilit po përballet me pushtimin rus.

Moska sqaroi shkurt se avionët kryen “fluturime të planifikuara”.

Ministria ruse e mbrojtjes theksoi se bombarduesit nuk shkelën ligjet ndërkombëtare dhe fluturuan mbi ujërat neutral. Muajin e kaluar, forcat e mbrojtjes ajrore të Amerikës së Veriut u dërguan për të penguar disa bombardues strategjikë rusë dhe avionët luftarakë, të cilët po fluturonin mbi hapësirën ajrore pranë Alaskës.

Japonia, që ka mosmarrëveshje territoriale me Moskën lidhur me disa ishuj në veri të Paqësorit, është aleate kyçe në Azi e Shteteve të Bashkuara dhe është anëtare e Grupit të Shtatë demokracive të pasura, e i është bashkuar sanksioneve perëndimore të vendosura ndaj Rusisë pas pushtimit të Ukrainës.

Xi Jinping 4 orë bisedime me Vladimir Putin në Moskë, lideri rus hap negociatat e paqes për të ardhmen e Ukrainës

Presidenti i Kinës, Xi Jinping është ulur ditën e djeshme për bisedime me homologun Vladimir Putin në Kremlin, duke nisur një vizitë të shumëpritur 3-ditore, për të diskutuar mbi propozimin e paqes të Pekinit për Ukrainën. Sipas medieve ruse, takimi i tyre zgjati katër orë e gjysmë. Takimi mes presidentit rus Vladimir Putin dhe liderit kinez Xi Jinping është ndjekur nga afër nga Shtëpia e Bardhë.

Për Shtetet e Bashkuara, të cilat kanë shënjestruar prej kohësh boshtin midis Rusisë dhe Kinës, duke u përpjekur të kuptojnë se deri ku mund të shkojë e ashtuquajtura "aleancë pa kufi" midis dy vendeve, samiti i Moskës mund të shënojë një pikënisje të mundshme në menaxhimin e luftës në Ukrainë. Por është një samit që rrezikon gjithashtu të kthehet në provë të mëtejshme të kthimit të Xi në skenën ndërkombëtare.

Plani kinez

Lexo edhe: Luftimet në Ukrainë, “Polonia do të hyjë në luftë” - Pas vizitës së presindetit kinez në Rusi, reagon ashpër SHBA!

Sipas medieve të huaja, udhëheqësi rus deklaroi se Kremlini ka studiuar propozimet e paqes prej 12 pikash të Pekinit për t'i dhënë fund luftës në Ukrainë. Megjithatë, e menjëhershme ka qenë përgjigjja nga Shtëpia e Bardhë, duke deklaruar se nëse Kina propozon një armëpushim, Kievi do ta refuzojë atë".

Po ashtu, SHBA-ja ka autorizuar 350 milionë dollarë (ndihmë ushtarake shtesë për Ukrainën, teksa Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha se ndihma ushtarake përfshin municion për raketa, armë antitank dhe anije. "Bota nuk duhet të mashtrohet nga asnjë lëvizje taktike e Rusisë, e mbështetur nga Kina ose ndonjë vend tjetër”, tha ai. Blinken komenton vizitën shtetërore të Xi, duke thënë se "udhëtimi i tij në Rusi pas veprimit të Gjykatës Ndërkombëtare Penale sugjeron se Kina nuk mendon se Kremlini duhet të mbahet përgjegjës për mizoritë në Ukrainë".

Roli i Kinës

Kina, e cila me ndërmjetësimin e fundit midis Iranit dhe Arabisë Saudite e ka vendosur veten shumë në peizazhin e Lindjes së Mesme duke u futur në boshllëkun e udhëheqjes së SHBA-së , duket se është rikuperuar pas paralizës si pasojë e pasojave të koronavirusit dhe ngadalësimit të tij. ekonomisë. Dhe lufta në Ukrainë, pasi shënoi forcimin e përqafimit të Kinës ndaj Rusisë, mund të nënkuptojë gjithashtu një interes të ripërtërirë nga Pekini për të vendosur veten si një fuqi ndërmjetëse (pak a shumë e njohur) ndërmjet Kievit dhe Moskës. Vëmendja e SHBA-së ndaj samitit u vërtetua gjithashtu nga zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Kirby , i cili raportoi për CNN se Uashingtoni "do të refuzonte"çdo propozim armëpushimi nga pala kineze, sepse do të ratifikonte efektivisht arritjet ruse në Ukrainë, duke i dhënë gjithashtu Moskës mundësinë e riarmatimit.

“Nëse shkoni në Moskë dhe uleni për tre ditë në të njëjtën tryezë me presidentin Putin dhe dëgjoni pikëpamjet e tij për një luftë që filloi dhe mund të përfundojë sot, duhet të paktën të merrni telefonin dhe të flisni me Presidentin Zelensky gjithashtu. ka këndvështrimin e tij,” vazhdoi Kirby. Duke rikonfirmuar kështu dallimin e qartë midis qasjes së Shteteve të Bashkuara dhe Kinës në frontin ruso-ukrainas: nga njëra anë mbështetje e plotë për Kievin dhe dënimi i Moskës, nga ana tjetër një qëndrim që sipas Shteteve të Bashkuara fsheh një mbështetje sekrete për Rusinë.

Mesazhi i fortë

Ndërmjetësimi kinez, tani për tani i vetmi i mirëpritur vërtet nga Putini, bëhet pra një rast provë për një formë të alternativës lidershipi ndaj Perëndimit. Shefi i Kremlinit tha se ai kishte "studuar me kujdes planin kinez për një zgjidhje paqësore në Ukrainë" dhe kishte respektuar "iniciativat e Kinës për një zgjidhje paqësore".

Një çiltërsi që tregon jo vetëm forcën e dukshme kontraktuale të Xi-t përballë Rusisë, por edhe certifikimin e një modeli diplomacie që bie hapur në kontrast me parimet e Shteteve të Bashkuara të sanksionuara edhe në këtë vit të mbështetjes për Kievin.

Zbulohet plani i bujshëm i Britanisë së Madhe për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë

Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC) iu desh të merrte masa kundër presidentit rus Vladimir Putin. Por në prapaskenë, ky është një veprim që synon të shtyjë Vladimir Putinin për të negociuar për t'i dhënë fund luftës midis Ukrainës dhe Rusisë. Ditët e fundit, Gjykata Ndërkombëtare Penale ka lëshuar një urdhër arresti për numrin një të Kremlinit, i akuzuar për dëbimin e fëmijëve ukrainas. Pas këtij vendimi gjyqësor qëndron një lëvizje politike, që synon hapjen e bisedimeve serioze për paqen. Dhe Repubblica zbulon një sfond të mëtejshëm:

"Sipas burimeve të përfshira drejtpërdrejt në hetime, urdhri i arrestit të premten u kërkua nga Britania e Madhe dhe mund të shërbejë si mjet pazari për negociatat".

Linja tjetër e hetimit ka të bëjë me krimet e luftës të kryera kundër Kievit dhe pikërisht në këtë po përqendrohen përpjekjet perëndimore.

“Rasti i fëmijëve nuk është veçanërisht i fortë, krahasuar me seriozitetin e të gjitha krimeve të tjera të kryera, por shërben për të paralajmëruar Putinin dhe aleatët e tij se nuk do të shpëtojnë gjithsesi. Prandaj është një nga pengjet e shumta të vënë në tryezë për të favorizuar dhe përgatitur negociatat. Nëse ai bën lëshime në procesin e përfundimit të luftës, kundërshtarët mund ta shtyjnë këtë hetim. Gjithsesi, hetimi i vërtetë që do ta dërgojë Putinin në gjykatë nuk është ky, por tjetri në vazhdim”, është sqarimi i gazetës për trafikimin e të miturve, të shkëputur nga familjet dhe të dëbuarit. Një sinjal se kjo mund të jetë rruga e duhur përpara erdhi edhe nga vetë Rusia përmes gojës së zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova:

 “Çdo marrëveshje me Ukrainën duhet të përfshijë anulimin e sanksioneve dhe të gjitha paditë kundër Rusisë në gjykatat ndërkombëtare. Krahas njohjes ndërkombëtare të realiteteve të reja territoriale”. Tani është vetëm çështje kohe.

Reagimet e forta

Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC) iu desh të merrte masa kundër presidentit rus Vladimir Putin për krime të dyshuara lufte dhe ishte një rast "i zymtë", jo një moment për të përkëdhelur veten, tha të hënën kryeprokurori i ICC-së, Karim Khan. Moska i hedh poshtë këto akuza dhe e konsideron urdhrin e arrestit të ICC-së të papranueshëm, por edhe të pakuptimtë, duke kujtuar se Rusia nuk është palë e Statutit të Romës, si shumë shtete të tjera, dhe nuk e njeh juridiksionin e GJNP-së.

Statuti i Romës, i cili themeloi ICC-në në vitin 2002, u ratifikua nga 123 shtete. Megjithatë, SHBA-ja, Kina, Izraeli, Pakistani, Arabia Saudite, Turqia dhe Irani nuk janë mes tyre, e as India, e cila do të presë takimin e G20 në shtator, ku pritet të marrë pjesë edhe presidenti rus. "Ky nuk është një moment për triumfalizëm dhe për një goditje pas shpine," tha Khan.

“Është me të vërtetë një rast shumë i trishtuar dhe i dëshpëruar që gjyqtarët e GJNP-së, apo të ndonjë gjykate tjetër, e panë të nevojshme, për herë të parë ndonjëherë, të lëshojnë urdhër-arreste kundër udhëheqësit dhe zyrtarit të lartë të një anëtari të përhershëm të Këshilli i Sigurimit i OKB-së”, shtoi Khan.

ICC lëshoi gjithashtu një urdhër arresti për Maria Alekseyevna Lvova-Belova , Komisionerja Ruse për të Drejtat e Fëmijëve, me të njëjtat akuza. Rusia nuk e ka fshehur kurrë se mori mijëra fëmijë ukrainas në Rusi si pjesë e një operacioni humanitar për të mbrojtur jetimët dhe fëmijët e braktisur në zonën e konfliktit. Ukraina pretendon se mijëra fëmijë ukrainas të deportuar birësohen nga familje ruse, vendosen në kampe dhe jetimore, u jepen pasaporta ruse dhe rriten për të refuzuar shtetësinë ukrainase. "Unë them, kthejini fëmijët, bashkoni fëmijët. Nëse ka ndonjë të vërtetë në pretendimet se kjo është për të mirën e fëmijëve, kthejini ata në vendin e tyre të origjinës, në vend që t'u jepni një pasaportë të huaj," tha Khan.

Medvedev kërcënon Gjykatën Ndërkombëtare Penale me raketa hipersonike pas urdhër-arrestit për Putinin

Urdhër-arresti ndërkombëtar i lëshuar nga Gjykata Penale Ndërkombëtare (ICC) kundër presidentit rus Vladimir Putin dhe vendimi i saj për ta gjykuar atë me akuzën për urdhërimin e dëbimit të fëmijëve ukrainas "do të ketë pasoja të tmerrshme për të drejtën ndërkombëtare". 

Ky ishte kërcënimi i Dmitry Medvedev, nënkryetar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare Ruse.

"Ata kanë vendosur të gjykojnë një president të një fuqie bërthamore që nuk merr pjesë në Gjykatën Penale Ndërkombëtare për të njëjtat arsye si Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera", ka shkruar ai në një postim në Telegram. 

"Pasojat për të drejtën ndërkombëtare do të jenë monstruoze," shtoi ai. 

"Arsyeja është padrejtësia e tyre", the Medvedev, duke shtuar: "Një pushtet sovran nuk mund të ushtrojë juridiksion mbi një pushtet tjetër sovran". Ai më tej tha se vendimi i GJND -së për të lëshuar një urdhër arrest për Putinin do të ketë "pasoja monstruoze për të drejtën ndërkombëtare".

"Kjo është shembje e themeleve, e parimeve të së drejtës, duke përfshirë edhe postulatet e pashmangshmërisë së përgjegjësisë. Tani askush nuk do të shkojë në asnjë organ ndërkombëtar, të gjithë do të negociojnë mes tyre", tha Medvedev.

Duke i cilësuar si disa vendime të OKB-së si "vendime budallaqe", ai u shpreh: "Rënia e zymtë e të gjithë sistemit të marrëdhënieve ndërkombëtare po vjen. Besimi ka ikur". Të premten, GJNP lëshoi një urdhër arrest për presidentin rus lidhur me krimet e dyshuara të luftës në Ukrainë. Kryeministri ukrainas Denys Shmyhal për shëndeti lëshimin e urdhër arrestit për Putinin si një "hap të rëndësishëm drejt drejtësisë". Ndërkohë, Rusia e ka hedhur poshtë vendimin e GJNP-së, duke thënë se nuk e njeh juridiksionin e saj dhe i konsideron vendimet e saj "të pavlefshme".

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat