Pavarësisht sanksioneve të hekurta të Perëndimit, ky produkt rus po përjeton një bum shitjesh në Evropë

Evropë

Pavarësisht sanksioneve të hekurta të Perëndimit, ky produkt rus po përjeton një bum shitjesh në Evropë

Më: 24 mars 2023 Në ora: 19:37
Foto ilustrim

Eksportet e peshkut nga Rusia në Bashkimin Evropian janë rritur për një të pestën që nga fillimi i pushtimit të Putinit në Ukrainë, sipas të dhënave të fundit tregtare. Vitin e kaluar, eksportet e peshkut u rritën me 18.7 për qind në 198,000 tonë metrikë, sipas të dhënave nga Shoqata Ruse e Industrisë së Peshkimit (VARPE) të raportuara nga Moscow Times.

Vlera totale e peshkut të dorëzuar u rrit me 57.6 për qind në gati një milion euro, dhe blerësit më të mëdhenj janë Holanda, Polonia dhe Gjermania. 4.5 për qind e totalit prej 4.4 milionë tonësh peshk të importuar nga BE në vitin 2022 erdhi nga Rusia.

German Zverev, presidenti i Shoqatës Ruse të Industrisë së Peshkimit, thotë se rritja ka shumë të ngjarë për shkak të tregtarëve me shumicë dhe përpunuesve që donin të rrisnin stoqet në pritje të sanksioneve të mundshme ndaj industrisë ruse të peshkimit.

Telegrafi britanik raportoi vitin e kaluar se Britania e Madhe po përgatitej të godiste me sanksione kundër industrisë ruse të peshkut dhe prodhimeve të detit në përgjigje të pushtimit të paligjshëm të Ukrainës nga Putin.

Ky raport nxiti frikën se një e treta e restoranteve që shërbejnë peshk dhe patatina do të duhej të mbylleshin për shkak të mungesës së merlucit dhe peshqve të tjerë të bardhë nga Rusia dhe vajit të lulediellit nga Ukraina, e cila furnizonte gjysmën e të gjithë vajit përpara se Moska të bllokonte eksportet nëpërmjet Detit të Zi.

Importi i peshkut të bardhë nga Rusia në Britaninë e Madhe nuk ishte subjekt i sanksioneve, pasi ushqimi shpesh përjashtohet nga masa të tilla. Megjithatë, BE-ja dhe Britania e Madhe sanksionuan importin e havjarit rus. Ndërsa importet e peshkut janë rritur, forma të tjera të tregtisë së BE-së me Rusinë janë prekur rëndë nga sanksionet.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat