LIVE: Vjen kërcënimi ‘serioz’ nga Rusia, hidhen akuza të rënda – Purin merr vendimin urgjent

Evropë

LIVE: Vjen kërcënimi ‘serioz’ nga Rusia, hidhen akuza të rënda – Purin merr vendimin urgjent

Nga: Bota sot Më: 28 maj 2023 Në ora: 08:06 Përditësuar në ora: 16:20 më 28.05.2023
Vladimir Putin

Shefi i Wagner ngre akuza të forta ndaj zyrtarëve të lartë: Kremlini ka ndaluar raportimin për ne në mediat shtetërore, ja çfarë po tentojnë të bëjnë

Shefi i grupit mercenar rus, Wagner, Yevgeny Prigozhin, tha më 28 maj se është i bindur që zyrtarë të lartë të Kremlinit ua kanë ndaluar mediave shtetërore ruse që të raportojnë për të. Ai porositi se një qasje e tillë mashtruese do të çojë deri te një reagim nga populli rus brenda muajsh.

Prigozhin, që është themelues i Wagner-it, është anëtari më i njohur i rrethit të presidentit rus, Vladimir Putin, i cili fitoi famë gjatë luftës 15-mujore në Ukrainë.

Forcat e Prigozinit kanë qenë në ballë të betejës për marrjen e kontrollit të qytetit lindor ukrainas të Bahmutit. Rusia ka pretenduar se e ka marrë këtë qytet, gjë që është mohuar nga Ukraina. Megjithatë, roli i Prigozhinit në këtë fitore të pretenduar ruse në Bahmut është minimizuar nga mediat shtetërore ruse.

Një tregues sipas Prigozhinit është që mediat shtetërore injoruan pretendimin për marrjen e Bahmutit për 20 orë dhe nuk transmetuan fare fjalimin e tij.

I pyetur se pse media shtetërore ruse kishin ndaluar mbulimin për të, Prigozhin përdori disa proverba ruse për të ngacmuar ata që ai tha se janë përgjegjës për këtë: “Çfarë është e ndaluar është gjithmonë më e ëmbël”, tha ai.

“Wagner nuk mund të përdoret nga burokratët. Wagner nuk mund të fshihet. Jam shumë i sigurt se ata kanë ndaluar mbulimin mediatik për ne. Burokratët e nivelit të lartë në Kremlin po mundohen të mbyllin gojën e kujtdo, në mënyrë që të mos flitet për Wagner-in”, shtoi ai.
Sipas tij, një qasje e tillë do të marrë një kundërpërgjigje nga populli rus.

“Në terma afatgjatë, pas dy apo tre muajsh, ata do të marrin një shuplakë nga populli për tentimin që të mbyllin gojën dhe veshët e njerëzve”, tha Prigozhin.

Shefi i Wagner-it ka qenë mjaft kritik për komandantët rusë, por edhe për ministrin e Mbrojtjes, Sergei Shoigu. Kremlini dhe Ministria e Mbrojtjes së Rusisë kanë injoruar deklaratat e Prigozhinit lidhur me kritikat për pushtimin e Ukrainës, që Rusia ka nisur në shkurt të vitit 2022.
Prigozhin po ashtu tha përmes një audio-mesazhi se 72.000 ushtarë ukrainas janë vrarë në luftimet në Bahmut dhe rreth 100-140.000 ushtarë ukrainas janë plagosur.

Këto pretendime nuk kanë mundur të verifikohen në mënyrë të pavarur.

Pavarësisht se Rusia dhe Wagner-i kanë pretenduar se kanë nën kontroll Bahmutin, Kievi ka insistuar se forcat e tij ende kanë nën kontroll një pjesë të vogël të këtij qyteti që gjendet në rajonin e Donjeckut./REL

Furnizimi i Ukrainës me avionë F-16, ministri Lavrov kërcënon Perëndimin: Po luan me zjarrin

Kryediplomati rus paralajmëroi shtetet perëndimore se “po luajnë me zjarrin”, pasi kanë rënë dakord që t’i japin Ukrainës avionë luftarakë të prodhimit amerikan, F-16.

Ministri rus i Punëve të Jashtme, Sergei Lavrov, tha se ky vendim është një përshkallëzim i konfliktit.

“Pa dyshim, ata po luajnë me zjarrin”, tha Lavrov gjatë një interviste për një televizion rus, që u publikua në rrjetet sociale.

Së fundmi, Shtetet e Bashkuara kanë rënë dakord për trajnimin e pilotëve ukrainas për avionët F-16. Megjithatë, Uashingtoni nuk ka treguar nëse do të dërgojë në Ukrainë këso lloje avionësh.

Ndërkaq, shtetet e tjera, përfshirë ato të NATO-s, kanë ofruar që të trajnojnë pilotët ukrainas që të përdorin F-16.
Ukraina që në nisje të pushtimit nga Rusia në shkurtin e vitit të kaluar, ka kërkuar nga aleatët që t’i dërgojë avionë të sofistikuar.

Me këtë vendim, administrata e presidentit amerikan, Joe Biden, ka bërë një kthesë, pasi për më shumë se një vit ka refuzuar të miratojë dërgimin e avionëve apo trajnimin e pilotëve nga frika se diçka e tillë mund të përshkallëzojë tensionet me Rusinë.

Zelensky i kërkon parlamentit të Ukrainës të sanksionojë Iranin për 50 vjet

Volodymyr Zelenskyy i ka kërkuar parlamentit të Ukrainës të vendosë sanksione kundër Iranit për 50 vjet, sipas Kyiv Independent.

Duke cituar një projekt-rezolutë, gazeta ukrainase tha se kërkesa përfshin një ndalim të plotë të tregtisë iraniane, investimeve dhe teknologjive të transferimit, si dhe tërheqjen e aseteve iraniane nga Ukraina, përcjell Bota sot.

Parlamenti i Ukrainës duhet të miratojë projektligjin që ai të bëhet ligj, por parlamenti nuk e ka caktuar ende votimin.

Irani i ka ofruar Rusisë pajisje ushtarake dhe tashmë është sanksionuar nga SHBA dhe Bashkimi Evropian për furnizimin me dronë në vend.

Rusia nuk ka filluar të veprojë ende seriozisht në Ukrainë, thotë ambasadori rus

Kur Kuenssberg përmend krimet e luftës, duke përfshirë një maternitet që u sulmua në Mariupol dhe pyet pse Kelin nuk do të jetë i sinqertë për atë që ka ndodhur, ai përgjigjet se lufta ka vazhduar që nga viti 2014 në Donbas me krime që po kryhen në ushtrinë ukrainase. anësor, përcjell Bota sot.

Ai shton: “Ne duam paqe. Ne nuk duam asnjë kërcënim nga Ukraina për Rusinë, kjo është një gjë, dhe e dyta që rusët në Ukrainë do të trajtohen si të gjitha kombet e tjera në botë. Si një francez në Ukrainë.

“Është një gabim i madh idealist të mendosh se Ukraina do të mbizotërojë. Rusia është 16 herë më e madhe se Ukraina. Ne kemi burime të mëdha dhe nuk kemi filluar ende të veprojmë shumë seriozisht.

“Ne thjesht po mbrojmë tokat që janë nën kontroll dhe po ndihmojmë popullin rus atje. Ne po rindërtojmë Donbasin.

“Kjo varet nga përshkallëzimi i luftës që po ndodh. Herët a vonë ky përshkallëzim mund të ketë një dimension të ri që nuk na nevojitet dhe nuk e duam. Ne mund të bëjmë paqe nesër, nëse pala ukrainase do të jetë e përgatitur për të negociuar, por nuk ka parakushte për këtë.

“Ministri gjerman i mbrojtjes tha nëse ndalojmë furnizimin me armë për Ukrainën, do të ndalet pasnesër”, tha ai dhe qeshi, duke thënë se ka të drejtë.

“Nëse do të ndërpritet furnizimi me armë, do të ndërpritet pasnesër. Të lutem, ndaloje.”

Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Emigrantët kubanë që jetojnë në Rusi po i bashkohen ushtrisë ruse pasi presidenti Vladimir Putin nënshkroi një ligj që i jep shtetësinë kujtdo që regjistrohet në ushtri, raporton New York Post.

“Disa kubanë” u dërguan në zonën e “operacionit special ushtarak” të mërkurën, pas nënshkrimit të kontratave njëvjeçare, sipas Ryazanjska, një agjenci lokale lajmesh në rajonin Ryazan të Rusisë.

Sipas raportit, kubanezët dhe të tjerët që nënshkruan kontratat do të marrin një pagesë një herë nga qeveria federale ruse në shumën prej 2,433 dollarë dhe 2,500 dollarë të tjera nga buxheti rajonal i Ryazanit.

Gjithashtu thuhet se do të marrë një pagë mujore prej 2,545 dollarë. Vendosja e emigrantëve kubanë në Ukrainë vjen pas njoftimit të javës së kaluar, se Bjellorusia po shqyrton trajnimin e personelit ushtarak kuban.

Zëvendësministri i Mbrojtjes së Bjellorusisë për Bashkëpunimin Ushtarak Ndërkombëtar, Valery Revenko, tha se u takua me zyrtarë kubanë, duke përfshirë atasheun ushtarak të Kubës në Rusi dhe Bjellorusi, kolonel Monica Milian Gomez.

“Vëmendja më e madhe i kushtohet trajnimit të personelit ushtarak kuban në Republikën e Bjellorusisë dhe përmirësimit të planifikuar të bashkëpunimit ushtarak midis dy vendeve”, tha Revenko në një postim në Twitter në spanjisht.

Takimi u zhvillua gjatë një ekspozite armësh, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Bjellorusisë në një deklaratë të shkurtër.

Mbetet e paqartë se çfarë lloj trajnimi mund të marrin luftëtarët kubanë, por Evan Ellis, profesor i studimeve të Amerikës Latine në Kolegjin e ushtrisë amerikane, i tha Miami Herald se ka një sërë mundësish.

“Mund të jetë çdo gjë nga inteligjenca kibernetike deri te trajnimi i operacioneve speciale ose thjesht një shkëmbim ‘fillestar’ për të eksploruar mbështetje më të gjerë. Bjellorusia mund ta bëjë këtë për Rusinë sepse Rusia nuk ka kapacitet për momentin”, tha ai.

Putin urdhëron siguri më të fortë rreth kufirit të Rusisë

Vladimir Putin ka urdhëruar siguri më të fortë rreth kufirit të Rusisë pas një rritje të sulmeve brenda vendit, përcjell Bota sot.

Dje, zyrtarët thanë se tre persona u plagosën nga bombardimet ukrainase në Belgorod - një rajon që ishte objektivi i luftëtarëve pro-ukrainas gjithashtu në fillim të kësaj jave.

Rajonet ruse Kursk dhe Belgorod në kufi me Ukrainën kanë qenë objektivi më i shpeshtë i sulmeve.

Presidenti rus tha se masa për të forcuar sigurinë ishte për të siguruar lëvizje "të shpejtë" ushtarake dhe civile në rajonet ukrainase që tani ishin nën kontrollin e Moskës.

Duke folur në një mesazh urimi për shërbimin kufitar, një degë e Shërbimit Federal të Sigurisë së Rusisë (FSB), Putin tha se detyra e tyre ishte të "mbulonin në mënyrë të besueshme" linjat në afërsi të zonës së luftimit.

"Është e nevojshme të sigurohet lëvizja e shpejtë e automjeteve dhe ngarkesave ushtarake dhe civile, përfshirë ushqimin, materialet e ndërtimit të ndihmës humanitare të dërguara subjekteve të reja të Federatës Ruse", tha Putin në një mesazh të postuar në kanalin Telegram të Kremlinit. .

Kherson, Zaporizhzhia, Luhansk dhe Donetsk janë katër rajonet në Ukrainë që Moska njoftoi se ishin aneksuar shtatorin e kaluar pas asaj që Perëndimi i dënoi si referendume të rreme.

Më shumë se 50 dronë të përdorur për të sulmuar Kievin - dhe Ukraina pretendon se i ka rrëzuar të gjithë

Siç kemi raportuar sot në mëngjes, Rusia lëshoi valë sulmesh ajrore në Kiev gjatë natës në atë që zyrtarët thanë se dukej të ishte sulmi më i madh me dron në qytet që nga fillimi i luftës.

Më parë, zyrtarët ukrainas thanë se më shumë se 40 dronë rusë të nisur për në kryeqytet ishin rrëzuar, por kjo shifër tani është rritur.

Forcat Ajrore të Ukrainës thanë se Rusia lëshoi 54 dronë gjithsej – me 52 prej tyre të rrëzuar me sukses, raporton Sky News, përcjell Bota sot.

Ai pretendoi se Moska kishte shënjestruar objektet ushtarake dhe infrastrukturore kritike në Ukrainën qendrore, dhe në rajonin e Kievit në veçanti.

Të paktën një person u vra dhe tre të tjerë u plagosën nga sulmet.

Sulmet para agimit erdhën të dielën e fundit të majit kur qyteti feston Ditën e Kievit, përvjetorin e zyrtarizimit të tij, themeluar 1541 vjet më parë.

Moska ka intensifikuar sulmet ajrore kohët e fundit pas një periudhe relativisht të qetë dymujore - por valët e sulmeve në kryeqytet vijnë tani disa herë në javë.

Rusia paralajmëron Britaninë e Madhe për përshkallëzim në luftë nëse vazhdon të furnizojë Ukrainën me armë

Ambasadori i Rusisë në Mbretërinë e Bashkuar ka paralajmëruar për një përshkallëzim të luftës në Ukrain, nëse Britania dhe aleatët e tjerë perëndimorë angazhojnë më shumë armë për të ndihmuar Volodymyr Zelenskyn.

Andrei Kelin, tha se veprimet e vendeve të NATO-s, "veçanërisht" të Mbretërisë së Bashkuar, rrezikojnë të zgjasin dhe të shkaktojnë një "dimension të ri" në luftë, raporton Sky News, përcjell Bota sot.

"Rusia është 16 herë më e madhe se Ukraina. Ne kemi burime të mëdha", i tha Kelin, Laura Kuenssberg të BBC-së.

"Herët a vonë, sigurisht, ky përshkallëzim mund të marrë një dimension të ri që ne nuk kemi nevojë dhe nuk e duam. Ne mund të bëjmë paqe nesër."

Kur u pyet për provat e përhapura në rritje të krimeve të luftës të Rusisë, ambasadori tha se Ukraina ishte ajo që kreu krime lufte.

Ai më pas ndryshoi qëndrim dhe tha se Kombet e Bashkuara nuk kishin fuqi për të hetuar vepra të tilla.

Një hap larg apokalipsit bërthamor, Putin vendos armët atomike në Bjellorusi, Evropa përgatitet për më të keqen

Kur Vladimir Putin njoftoi në mars se do të vendosnin armë bërthamore në vendin fqinj, Bjellorusi, Evropa dhe e gjithë bota u alarmua, dhe jo pa arsye. Tani, plani i presidentit rus është konkretizuar, pasi Moska dhe Minsku e kanë nënshkruar marrëveshjen për të zyrtarizuar vendosjen e raketave taktike bërthamore ruse në territorin bjellorus, duke shkuar edhe më pranë të ashtuquajturit “apokalips bërthamor”.

"Në kontekstin e një përshkallëzimi të kërcënimeve në kufijtë perëndimorë të Rusisë dhe Bjellorusisë, u mor një vendim për të marrë kundërmasa në sferën ushtarako-bërthamore," citoi agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS të thoshte ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu krah homologut bjellorusViktor Khrenin.

Reagimi i BE

Që nga pushtimi i Ukrainës vitin e kaluar, Putin ka thënë vazhdimisht se Rusia do të ishte e gatshme të përdorte armë bërthamore nëse do të ishte e nevojshme për të mbrojtur "integritetin e saj territorial". NATO tha në mars, kur u bë njoftimi, se nuk shihte ndonjë nevojë për të ndryshuar qëndrimin e saj, megjithëse aleanca ushtarake e quajti retorikën eVladimir Putin si "të rrezikshme dhe të papërgjegjshme".Edhe pas nënshkrimit të marrëveshjes, BE-ja ka dënuar planet e Bjellorusisë për të pritur armët bërthamore ruse. "Ky nuk është një hap drejt uljes së tensionit, ky nuk është një hap drejt rritjes së tensionit," u tha gazetarëve Peter Stano, zëdhënës i degës së politikës së jashtme të BE-së. Stano theskoi se kjo tregon bashkëpunimin e Bjellorusisë me pushtimin rus të Ukrainës. “Bashkimi Evropian sigurisht që do të ndjekë nga afër se si do të zbatohet kjo dhe ne do të reagojmë sipas rastit”, tha ai. Deklarata të ngjashme u bënë marsin e kaluar nga shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, pasi Rusia dhe Bjellorusia zbuluan planet, duke kërcënuar me sanksione të mëtejshme nga BE-ja.

Lufta bërthamore

Megjithatë, nuk dihet nëse vendimi mund të rrisë rrezikun e luftës bërthamore vendosja e raketave në Bjellorusi. John Kirby, një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, ka thënë se nuk ka "asnjë indikacion se Putin ka ndonjë qëllim për të përdorur armë bërthamore brenda Ukrainës". Megjithatë siç ka treguar edhe shumë herë të tjera, nga presidenti rus mund të presësh gjithçka. Një sulm bërthamor në Ukrainë do të ishte "bixhoz i rrezikshëm" për Rusinë dhe ndoshta nuk do të ndihmonte ushtrinë e saj, sipas disa ekspertëve. Në veçanti, thotë ai, kjo mund të çojë në pasoja negative për Rusinë, duke përfshirë një përgjigje ushtarake konvencionale nga NATO dhe humbjen e mbështetjes së Kinës. Richard Weitz, një analist i politikës së jashtme dhe mbrojtjes me bazë në Uashington, tha për Al Jazeera se Rusia nuk ka gjasa të përfitojë "në kuptimin e pastër ushtarak". “Rusia tashmë ka mijëra armë bërthamore dhe disa prej tyre janë vendosur tashmë në tokë ose në aeroplanë, afër vendit ku ka të ngjarë të ndodhen objektet bjelloruse. “Është një sinjalizim politik… Qeveria ruse do të bëjë deklarata duke paralajmëruar rrezikun e luftës bërthamore nëse NATO i jep Patriotët Ukrainës, ose avionët F-16”, tha ai. “Është një mënyrë për t'i kujtuar Perëndimit se Rusia është fuqi e madhe bërthamore dhe se Perëndimi është bën mirë të jetë i kujdesshëm”.

Bjellorusia si peng

Mund të jetë shumë shpejt për të përcaktuar nëse vendimi do të ketë ndikim tek aleatët e Ukrainës. Megjithatë, mund të jetë përcaktuese e marrëdhënieve të saj me Bjellorusinë. Në mars, Oleksiy Danilov, kreu i këshillit të sigurisë kombëtare dhe mbrojtjes të Ukrainës, e quajti marrëveshjen "një hap drejt destabilizimit të brendshëm" të Bjellorusisë dhe tha se ajo maksimizonte atë që ai e quajti nivelin e "perceptimit negativ dhe refuzimit publik" të Rusisë dhe Putinit në shoqërinë bjelloruse. “Kremlini e mori Bjellorusinë si peng bërthamor”, shkroi ai në Twitter.Putin shpesh vlerësohet se ka ndihmuar presidentin Alexander Lukashenko të mbajë regjimin e tij në Bjellorusi, pavarësisht kundërshtimit në rritje të publikut. Megjithatë, vendimi rrit rrezikun e destabilizimit në Bjellorusi, sipas ekspertëve.

Lufta në “oborrin” e Vladimir Putinit, një “revolucion” i ri mund të tronditë Rusinë, ja ferri që e pret Moskën tani që konflikti ka hyrë në territorin e tyre

Sulmi i papritur ukrainas në territorin rus në Belgorod e ka çuar konfliktin në Ukrainë në një nivel tjetër. Nëse deri më sot përbërësit e ndryshëm të milicive anti-Putin kanë dalë në skenë në episode të caktuara, pas operacionit të së hënës së kaluar shfaqet një koordinim i caktuar midis grupeve të ndryshme, të paktën midis Legjionit Liri për Rusinë dhe Korpusi Vullnetar i Rusisë.Në çdo rast, sa herë që, në një vit e tre muaj luftë, ka pasur një sulm kundër Moskës dhe besnikëve të saj, Ilya Ponomarev, është gjithmonë në qendër të skenës.

Ai është ish-deputeti i Dumës që votoi kundër aneksimit të Krimesë në vitin 2014 dhe më pas përfundoi në mërgim në Kiev. Atij “partizanët " i besojnë njoftimet për shtyp, dhe është spikeri i një programi lajmesh që ai vetë krijoi, duke shërbyer si “megafon”, për çdo operacion të tyre,

Sulmi në Belgorod

Llogaria e Ponomarev në Facebook është një burim informacioni mbi operacionet guerile anti-Putin. Nëse diçka do të ndodhë, postimet e saj e njoftojnë paraprakisht. Dhe rasti i fundit e ka vërtetuar edhe një herë. Gjithçka filloi të hënën e kaluar, kur Ponomarev publikoi një postim në të cilin njoftoi se ushtarët e Legjionit po përparonin në Belgorod dhe se flamuri bardheblu tashmë po valëvitej në tokën ruse, së bashku me flamurin e Kazakistanit. Postimet shoqëroheshin edhe me video, që tregonte historinë e operacionit. Pak më vonë, mediat botërore shkruajtën të gjitha përsulmin ndaj Belgorod.

Në kulmin e sulmit, Ponomarev bëri dy gjëra të rëndësishme. Ai e quajti misionin një “operacion special” dhe njoftoi se do të dilte live në platformën e tij së bashku me Roman Popkovin, mikun e tij të çuditshëm. Ponomarev zbuloi pjesërisht objektivin parësor të operacioneve: t’i hapte sytë strategëve të Putinit. Qëllimi tjetër, tha ai, ishte krijimi i një pjese të Rusisë së lire, mbi të cilën do të ngrihej flamuri bardheblu, duke shpërqendruar ushtrinë ruse përpara ofensivës së madhe ukrainase.

Rezistenca ndaj Rusisë

Të mërkurën e 24 majit, teksa ende flitej për Belgorodin ndodhi një rastësi. Sekretari i Këshillit të Mbrojtjes dhe Sigurisë së Ukrainës Oleksiy Danilov njoftoi se do të kishte veprime të reja në territoret kufitare dhe deklaroi: "Bryansk, Kursk, Voronezh dhe rajone të tjera nuk mund të jenë të sigurta, duke pasur parasysh numrin e qytetarëve rusë që janë kundër regjimit". Disa orë më vonë, përsëri në profilin e tij në Facebook, Ponomarev shkroi "Kursk, si je?".

Legjioni u mburr se në një ditë pushtoi më shumë territor se Wagner në një vit në Bakhmut. Ndërkohë, publiciteti i madh i operacionit do të shërbejë për afrimin e rekrutëve të rinj. Në të njëjtën kohë, një formë tjetër rezistence po shfaqet: mbështetësit e Alexei Navalny janë ftuar të dalin në rrugë në ditëlindjen e tij, 4 qershor, në Rusi dhe kudo në botë që është e pranishme diaspora ruse.

Roli i Ponomarev

Me kalimin e orëve, roli i Ponomarev duket se bëhet gjithnjë e më i qartë. Megjithatë, trekëndëshi i mundshëm që ai dhe guerilët anti-Putin përbëjnë me Kievin është më pak i qartë. Ashtu si dhe dyshimi për praninë e aseteve amerikane në zonën e kufirit. Sipas Ponomarev, Kremlini nuk do mund të rezistojë gjatë.

“Kur trupat tona të shkojnë në Moskë, të gjithë do të shpërndahen. Është thjesht çështje kohe. Regjimi do të lëkundet dhe kur trupat ukrainase të hyjnë në Krime”, përfundon ai.Megjithatë, sa i mundshëm është një “operacion special” i këtij guerrili në tokën ruse? Varet se kush e “pagëzon”. Kievi e di se nuk mund të durojë shumë. Pas disa sulmeve në Rusi, Kievi"rrëfeu" lidhjen me ish-guerrilën fantazmë, duke pranuar për herë të parë se "bashkëpunoi " me luftëtarët rusë anti-Putin.

"Ne komunikojmë dhe ndajmë disa informacione," tha Andriy Chernyak, një zyrtar në degën e inteligjencës ushtarake të Ukrainës, për Financial Times. Konflikti tani e zhvendos qendrën e tij të gravitetit gjithnjë e më në lindje. Tani duket se nuk luftohet më për Donbasin, për Kievin apo për Bakhmutin. Tani duket se gjithçka është në mes të një pushtimi, rezistence dhe kundërpushtimi. Ponomarev e ka deklaruar disa herë: "Lufta nuk do të përfundojë në Ukrainë, por në Moskë".

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat