Sot raundi i dytë i zgjedhjeve në Turqi/ Bloomberg: Erdogan drejt mandatit të tretë

Evropë

Sot raundi i dytë i zgjedhjeve në Turqi/ Bloomberg: Erdogan drejt mandatit të tretë

Më: 28 maj 2023 Në ora: 10:48
Tayyip Erdogan, Kemal Kilindaroglu.

Qendrat e votimit në Turqi janë hapur që nga mëngjesi i së dielës në orën 08:00 dhe rreth 60 milionë turq kanë shkuar të votojnë për t’i dhënë ose jo një mandat tjetër karrierës 20-vjeçare të Tayyip Erdogan apo të ndryshojnë kurs duke i besuar Kemal Kilindaroglu.

Duke qenë se zgjedhjet  karakterizohen si ndoshta më të rëndësishmet nga të gjitha në planet, siç raportojnë mediat ndërkombëtare, sipas Bloomberg, Erdogan do të triumfojë.

Erdogan kërkon të vulosë fitoren në zgjedhjet presidenciale turke, udhëheqësi më jetëgjatë i vendit ka forcuar retorikën nacionaliste, konservatore me ndihmën e një makinerie të fuqishme mediatike, thuhet në artikull.

Erdogan sfidoi sondazhet e opinionit që parashikonin një fitore të ngushtë për rivalin e tij Kemal Kilicdaroglu në raundin e parë dy javë më parë, duke e çuar në rënien e lirës turke dhe në rënie të obligacioneve dhe aksioneve të korporatave.

Të dy tani po përballen me njëri-tjetrin në balotazhin e së dielës. Votimi filloi në orën 08:00. koha lokale dhe qendrat e votimit mbyllen në orën 17:00, ndërsa rezultatet e para priten disa orë më vonë.

Ekonomia

Kilicdaroglu e fokusoi fushatën e tij në rivendosjen e besueshmërisë së Turqisë midis investitorëve ndërkombëtarë, duke i dhënë fund stilit autoritar të udhëheqjes dhe eliminimin e korrupsionit nga institucionet shtetërore.

Një fitore për të do të shënonte fundin e direktivës së Erdoganit se e vetmja mënyrë për të luftuar inflacionin është ulja, jo rritja e normave të interesit. Kjo, megjithatë, tani duket më pak e realizueshme dhe tregjet financiare po përgatiten për më shumë problem.

Ai gjithashtu fitoi lëvdata nga votuesit për udhëheqjen e tij në sigurimin e furnizimeve me drithë nga Ukraina dhe për qëndrimin kundër aleatëve të NATO-s si SHBA-ja mbi ofertën e Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n.

Siç raporton Bloomberg, me ndihmën e një makinerie shtetërore të medias, Erdogan ka mbjellë përçarje midis aleancës opozitare. Udhëheqësi më jetëgjatë i Turqisë ka dyfishuar retorikën nacionaliste, fetare për të mbledhur bazën e tij dhe për të gjykuar islamistët dhe të djathtën, ndërkohë që ka akuzuar opozitën për dështim në luftimin e terrorizmit.

Erdogan është shfaqur si më bindës se Kilicdaroglu, sipas Can Selcuki, drejtor i anketave Istanbul Economics Research.

“Kjo ka të bëjë me besimin dhe Erdogan ka qenë në gjendje të krijojë besim duke qenë në pushtet për 20 vjet,” tha ai.

Udhëheqësi i Turqisë ka ushtruar kontroll më të madh mbi peizazhin mediatik, me rrjetet kryesore që i kushtojnë kohë transmetimit kryesisht intervistave dhe mitingjeve të tij.

Ai dominoi qytetet edhe me pankartat dhe fotot e tij të shoqëruara me komentet “Koha e duhur, njeriu i duhur ”.

Përgjatë mitingjeve të tij dhe dhjetëra intervistave televizive, narrativa që Erdogan po i shtyn votuesit më konservatorë që i nevojiten për të siguruar fitoren është se Kilicdaroglu dhe aleatët e tij janë qetësues të militantëve kurdë dhe pro-LGBTQI . Erdogan tha se shpresonte se “njerëzit patriotë, nacionalistë do t’i jepnin një leksion opozitës” në kutinë e votimit, raporton abcnews.al.

Kilicdaroglu ka deklaruar vazhdimisht se ai dënon të gjitha format e terrorizmit dhe gjithashtu ka rritur retorikën nacionalistee, duke premtuar se do të dëbonte emigrantët. Ai arriti të marrë mbështetjen e partisë së vogël të krahut të djathtë Zafer, megjithëse rreziku për të tjetërsuar një pjesë të mbështetjes kurde që ai mblodhi në raundin e parë dhe që kishte nevojë për të rrëzuar Erdoganin është real.

Ajo ka synuar gjithashtu frikën e disa votuesve për koalicionin elektoral të Erdoganit, i cili përfshin partitë ekstreme islamike. Për shumë turq propopulistë, vota përbën një referendum me pasoja për jetën e përditshme nën një qeveri gjithnjë e më autoritare pro-islamike.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat