Zgjedhjet në Turqi, Erdogan shpall fitoren - nis festa në Stamboll

Evropë

Zgjedhjet në Turqi, Erdogan shpall fitoren - nis festa në Stamboll

Më: 28 maj 2023 Në ora: 18:11 Përditësuar në ora: 19:53 më 28.05.2023
Recep Tayip Erdogan

Erdogan e shpall fitoren para mbështetësve të tij në Stamboll

Presidenti i Turqisë, Recep Taip Erdogan, e ka shpallur fitoren e tij në balotazh.

Ai në Stamboll para mbështetësve të tij foli për rëndësinë që sipas tij ka fitorja në këto zgjedhje.

“Ne kemi përfunduar raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale me favorin e kombit tonë”, ka thënë Erdogan.

“Vullneti juaj është bërë fuqia e pandryshueshme dhe e pandryshueshme e Turqisë në kutinë e votimit”, tha Erdogan në një fjalim në Stamboll, raporton Al Jazeera.

Kur janë numëruar shumica dërmuese e votave sipas mediave shtetërore, Erdogan është në avantazh.

Të gjitha burimet mediatike turke dhe perëndimore flasin tashmë për një fitore të Erdognait, në balotazhin e 28 majit. 

Erdogan nuk është një njeri i lehtë për të vënë bast

Megjithëse rezultatet përfundimtare nuk janë në dispozicion, rezultatet fillestare sugjerojnë se Presidenti Erdogan mund të zgjasë sundimin e tij në një dekadë të tretë duke fituar mbi 52% të votave.

Erdogan dëshmoi edhe një herë se nuk është i lehtë për të vënë bast, shkruan BBC, transmeton "Bota sot".

Megjithatë, kritikët e opozitës thonë se kjo nuk ishte një garë e barabartë për të filluar.

Erdogan duke qenë presidenti dhe njeriu më i fuqishëm në vend për dekada, ata argumentojnë se ai kishte në dorë të gjithë aparatin shtetëror dhe ai në fakt ishte në një vend shumë më të mirë për të mundur rivalin Kemal Kilicdaroglu sepse kushtet nuk ishin të barabarta.

Atmosferë festive në selinë e partisë së Erdoganit

Trafiku është bllokuar jashtë selisë së Partisë AK të Erdoganit në Stamboll.

Makinat po u binin borive dhe po ndezin dritat e tyre. Është e zhurmshme dhe kaotike, shkruan BCC, transmeton "Bota sot".

Njerëzit janë duke u varur jashtë automjeteve duke valëvitur flamujt turq dhe shitësit po thurin përmes bllokimeve të trafikut duke i ofruar Erdoganit pankarta dhe shirita të kuq me emrin e tij të printuar në pjesën e përparme.

Edhe pse numërimi i votave është larg nga përfundimi, këtu tashmë është një atmosferë festive, e mbushur me zhurmë dhe energji.

Zgjedhjet në Turqi/ Hapen mbi 75% e kutive, Erdogan drejt fitores

Në Turqi ditën e sotme e mbajt raudi i dytë i zgjedhjeve presidenciale.

Deri më tani raportohet se janë hapur 75,62 për qind i kutive dhe Recep Tayip Erdogan kryeson me 54.03 %, ndërsa rivali i tij qëndron në 45.97 %.

Erdogan ka pasur një tendencë rritjeje gjatë minutave të fundit dhe duket se po shkon i sigurtë drejt fitores.

Procesi i votimit u hap në orën 08:00 dhe u mbyllën në orën 17:00 dhe sipas mediave turke pjesëmarrja në votime ka qenë mbi 85%.

Kujtojmë që në raundin e parë, Erdogan mori 49.52 për qind të votave, me kundërshtarin e tij kryesor, Kemal Kilicdaroglu 44.88 për qind.

Krizat e mëdha nuk mjaftuan për të mposhtur Erdoganin dy javë më parë

Zgjedhjet e 14 majit 2023 u shënuan nga surpriza të shumta, ndër të cilat jo më pak e rëndësishme ishte performanca më e ulët se sa pritej e Tabelës së Gjashtë, një koalicion prej gjashtë partish që kërkon t'i japë fund sundimit të gjatë të Rexhep Tajip Erdogan.

Votimi vendosi si për raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale turke, ashtu edhe për përbërjen e parlamentit të saj, shkruan BBC, transmeton "Bota sot".

Gama e gjerë e Tabelës së Gjashtë, e cila mblodhi parti nga pikëpamje shumë të ndryshme politike nën emrin Aleanca e Kombit dhe mori mbështetjen e lëvizjes politike kurde, nuk u pasqyrua në kutinë e votimit.

Krizat e mëdha si pandemia, kriza ekonomike e Turqisë dhe tërmeti i shkurtit nuk mjaftuan për të mposhtur Erdoganin. Dhe megjithëse Partia AK e Erdoganit humbi votat, ajo mbajti epërsinë në parlament.

Për disa vëzhgues, mbështetësit e Kemal Kilicdaroglu dukeshin të papërgatitur për raundin e dytë të zgjedhjeve.

Kjo u pa në mënyrën se si u shpallën rezultatet e sondazhit të raundit të parë dhe në ndryshimin e ekipit të fushatës pas kësaj.

Shenja ishin edhe improvizimi i negociatave politike dhe ndryshimet rrënjësore në diskurs në prag të raundit të dytë.

Votimi përkon me përvjetorin e protestave antiqeveritare të Parkut Gezi

Raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale u mbajt në një ditë simbolike në historinë turke. Kështu është edhe raundi i dytë.

Sot është 10 vjetori i fillimit të protestave antiqeveritare të Parkut Gezi - një valë demonstratash dhe trazirash civile që u zhvilluan fillimisht në parkun ngjitur me sheshin e famshëm Taksim të Stambollit, i cili më pas u përhap në të gjithë Turqinë, shkruan BBC, transmeton "Bota sot".

I shkaktuar nga një kundërshtim ndaj projektit të zhvillimit urban që përfshin parkun Gezi, dhe dëbimin me dhunë të një grupi të vogël aktivistësh që protestonin atje, kjo shpejt u shndërrua në trazirat më të mëdha antiqeveritare që vendi kishte parë për dekada.

Kryesisht i përbërë nga të rinj dhe pa udhëheqje të centralizuar, miliona protestues gjatë tre javëve kërkuan më shumë liri dhe se zërat e tyre u dëgjuan veçanërisht nga mediat kryesore që u bënë gjithnjë e më shumë nën kontrollin e qeverisë. Një kundërshtim ndaj asaj që disa e quanin islamizimi në rritje i shoqërisë ishte gjithashtu i dukshëm.

Presidenti Erdogan akuzoi protestuesit se po përpiqeshin të rrëzonin qeverinë dhe i hodhi poshtë ata si "disa grabitës". Kritikët akuzuan qeverinë për përdorimin e forcës disproporcionale për të shpërndarë protestat. Njëmbëdhjetë njerëz u vranë dhe më shumë se 8,000 u plagosën.

Sot, protestat e Parkut Gezi shihen si një nga pragjet kryesore në historinë moderne të Turqisë, ku opozita fajëson qeverinë për përpjekjen për të shtypur të gjithë zërat e disidentëve.

Vitin e kaluar, një gjykatë e Stambollit dënoi filantropin e shquar turk Osman Kavala me burgim të përjetshëm pa lirim me kusht për gjoja orkestrimin e protestave të Parkut Gezi. Gjykata ka dënuar edhe shtatë të pandehur të tjerë me 18 vite burg.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat