​Bullgaria do të asgjësojë 1,4 milionë doza të vaksinës COVID-19

Evropë

​Bullgaria do të asgjësojë 1,4 milionë doza të vaksinës COVID-19

Më: 3 qershor 2023 Në ora: 16:59
Assen Medjidiev

Ministri në detyrë i Shëndetësisë në Qeverinë e Bullgarisë, Assen Medjidiev tha në një intervistë për Televizionin Kombëtar Bullgar, të shtunën se rreth 1.4 milionë doza të vaksinës Pfizer/BioNTech COVID-19, do të asgjësohen. Medjidiev vazhdoi të krahasonte versionin aktual të COVID-19 me gripin e zakonshëm.

Ministri vuri në dukje si sukses që qeveria të negociojë Komisionin Evropian në emër të saj për të blerë më pak doza nga Pfizer.

"Kjo heq detyrimin e shtetit për të marrë vaksina, të cilat do të duhet t'i shkatërrojë. Ne i kemi kursyer shtetit 188 milionë leva nga vaksinat, të cilat përndryshe do të ishin paguar tani në qershor dhe do të ishin shkatërruar," tha ai. Këto para tani do të përdoren për të ndërtuar një spital për fëmijë, si dhe një hotel dhe qendër rehabilitimi me spitalin.

Kontrata e rinegociuar midis Pfizer dhe Komisionit Evropian i jep Bullgarisë mundësinë për të porositur doza të reja kur është e nevojshme dhe për të paguar për to kur ato të dorëzohen.

Sipas Medjidiev, nëse tarifa për vizitën e mjekut të përgjithshëm rritet, kjo duhet të përballohet nga shteti dhe jo nga pacienti.

Ministri njoftoi se ambulancat e para me helikopterë do të mbërrijnë në Bullgari më herët se sa ishte planifikuar. Procedura e dhënies me qira të helikopterëve ka përfunduar dhe është fituar nga një kompani italiane. Dy helikopterët e parë me qira pritet të mbërrijnë në fund të qershorit ose në fillim të korrikut. Helikopteri i parë i blerë pritet të dorëzohet këtu në dhjetor, ndërsa vitin e ardhshëm Bullgaria do të marrë dy të tjerë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat