Kundërofensiva e Ukrainës ‘gati për të filluar’, vazhdojnë sulmet në rajonin kyç jugor të Zaporizhzhia-s

Evropë

Kundërofensiva e Ukrainës ‘gati për të filluar’, vazhdojnë sulmet në rajonin kyç jugor të Zaporizhzhia-s

Nga: M.L. Më: 9 qershor 2023 Në ora: 07:16
Ekspertët besojnë se fokusi i kundërsulmimit të shumëpritur të Ukrainës do të jetë në Zaporizhzhia

Sulmet ukrainase në rajonin kyç jugor të Zaporizhzhia po vazhdojnë, thonë zyrtarët rusë dhe blogerët ushtarakë, duke raportuar për luftime të ashpra atje, shkruan BBC transmeton “Bota sot”.

Ata thonë se trupat ukrainase – të mbështetura nga tanke, artileri dhe dronë – po përpiqen të avancojnë në jug të qytetit të Orikhiv për natën e dytë me radhë.

Një zyrtar i lartë ukrainas, i mbrojtjes, tha se armiku ishte në "mbrojtje aktive".

Disa ekspertë ushtarakë kanë thënë se fokusi i kundërsulmimit të shumëpritur të Ukrainës do të jetë Zaporizhzhia.

Ata argumentojnë se Kievi po përpiqet të rifitojë aksesin në Detin Azov, duke i ndarë forcat pushtuese ruse në rajon në dy grupime të shkëputura.

Kjo jo vetëm që do të dobësonte aftësitë e tyre luftarake, por gjithashtu do të eliminonte një urë tokësore për në Krime - gadishulli jugor i Ukrainës i aneksuar ilegalisht nga Rusia në 2014.

Më herët të enjten, Instituti për Studimin e Luftës (ISW) me bazë në SHBA tha se kundër-ofensiva e Ukrainës kishte filluar - megjithëse Kievi mbetet i hapur për këtë çështje.

Ndërkohë, ministria e mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se "mes një tabloje operacionale shumë komplekse, luftimet e rënda vazhdojnë përgjatë shumë sektorëve të frontit".

Ai shtoi se "në shumicën e zonave Ukraina mban iniciativën".

Rusia pushtoi pjesën më të madhe të rajonit të Zaporizhzhia - përfshirë termocentralin më të madh bërthamor në Evropë - menjëherë pasi Presidenti Vladimir Putin urdhëroi një pushtim në shkallë të plotë në shkurt 2022.

Kryeqyteti rajonal, qyteti i Zaporizhzhia, kontrollohet nga Ukraina.

Kundërofensiva e Ukrainës 'gati për të filluar'

Disa blogerë ushtarakë rusë pro-Kremlinit raportuan të enjten vonë se Ukraina kishte rifilluar sulmet e saj gjatë natës.

Ata thanë se transportuesit e personelit të blinduar dhe dronët që drejtonin zjarrin e artilerisë u vendosën gjithashtu.

Vladimir Rogov, një zyrtar lokal i instaluar nga Rusia, tha se kishte pasur "luftime aktive" në zonën midis Orikhiv dhe Tokmak, me trupat ruse që mbanin pozicionet e tyre.

Qyteti Tokmak shihet nga shumë ekspertë ushtarakë si një objektiv kryesor për Ukrainën, ndërsa ajo kërkon të avancojë në Detin Azov.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se sulmi i raportuar më parë ukrainas ishte zmbrapsur, duke dëmtuar armikun. Ministri nuk dha asnjë provë për të mbështetur pretendimin e tij.

Ndërkohë, zëvendësministrja e Mbrojtjes e Ukrainës, Hanna Maliar, tha në një deklaratë të shkurtër të enjten se forcat ruse janë aktualisht "në mbrojtje aktive" në drejtimin Zaporizhzhia.

Në buletinin e saj të fundit të enjten në mbrëmje, ushtria e Ukrainës deklaroi vetëm se "armiku vazhdon të jetë në mbrojtje" ndaj Zaporizhzhia si dhe në Kherson fqinjë, një rajon i goditur nga një përmbytje masive pasi një digë e madhe u shemb në fillim të kësaj jave.

Ushtria ukrainase shtoi se trupat ruse kishin kryer sulme ajrore atje dhe kishin përdorur artileri gjatë ditës.

Ukraina ka planifikuar një kundërofensivë për muaj të tërë, por ka dashur për aq kohë sa të jetë e mundur të trajnojë trupat dhe të marrë pajisje të avancuara ushtarake nga aleatët perëndimorë.

Muajin e kaluar, Oleksiy Danilov, sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, i tha BBC-së se Kievi ishte gati të nisë sulmin – pa përmendur një datë specifike.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat