Stefanoviç e vlerësoi fjalën e Vuçiçit në sallën e zbraztë si vazhdimësi të politikës së Millosheviqit dhe Sheshelit

Evropë

Stefanoviç e vlerësoi fjalën e Vuçiçit në sallën e zbraztë si vazhdimësi të politikës së Millosheviqit dhe Sheshelit

Nga: F.B. Më: 22 shtator 2023 Në ora: 21:07
Borko Stefanovic

Kreu i Partisë së Lirisë dhe Drejtësisë dhe ish krye-negociatori Borko Stefanoviç ka deklaruar se “fjalimi i Vuçiç në sallën e zbraztë të OKB-sl ishte dëshmi se Serbinë po e udhëheq njeriu që para dy dekadave nuk kuptoi rënien e murit të Berlinit dhe nuk kupton rrethanat dhe situatën aktuale duke vazhduar politikën e Millosheviqit dhe Sheshelit” shkruan “Beta, transmeton “Bota Sot”.

Ai përqeshi edhe fjalimin në sallën e zbrazur dhe duartrokitjen e Daçiç që nuk ka kuptuar asnjë fjalë nga fjalimi i Vuçiç në gjuhën angleze.

“Leksioni për drejtësinë ndërkombëtare dhe padrejtësitë nga fuqitë e mëdha të ngjashme me politikën e Millosheviqit dhe Sheshelit tregon se ai ka mësuar nga librat e vjetër” akuzoi ai Vuçiçin.

Vuçiç sipas tij tregoi se ai vazhdon me politikën e futjes së gishtit në sy të gjithë atyre që duan ta zgjedhin problemin e Kosovës. Vuçiç definitiv riktheu retorikën e viteve 90-të dhe me këtë fjalim as nuk krijuam miq as nuk morëm mbështetje duke treguar se nuk jemi pjesë e zgjidhjes.

Si e ka përjetuar Daçiç fjalimin kur nuk ka kuptuar asnjë fjalë, sikurse ata që flasin anglisht përveç udhëheqjes së Serbisë që thonë se Vuçiç ka mbrojtur interesat e Serbisë, ka ironizuar Stefanoviç.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat