Bashkëdrejtuesi i CC-DB Petkov: Bullgaria ka shanse për të hyrë në Shengen në muajin dhjetor

Evropë

Bashkëdrejtuesi i CC-DB Petkov: Bullgaria ka shanse për të hyrë në Shengen në muajin dhjetor

Më: 23 shtator 2023 Në ora: 17:42
Bullgaria

Bashkëdrejtuesi i Vazhdo ndryshimin - Bullgaria Demokratike (CC-DB) Kiril Petkov i tha Nova TV të shtunën se qeveria ka një qëllim serioz të luftojë për hyrjen e Bullgarisë në Shengen në muajin dhjetor. Petkov tha se pas miratimit të ligjit kundër korrupsionit, i cili ndan në dysh Komisionin ekzistues kundër korrupsionit dhe konfiskimit të pasurive të fituara në mënyrë të paligjshme, shanset e Bullgarisë për të ndryshuar mendjen e Holandës janë rritur. “Ne po flasim për muajin dhjetor në këtë pikë”, tha ai.

Sipas tij, çështja tani është me Austrinë. “Javën e kaluar kalova tre orë me përfaqësuesit e parlamentit të tyre, do të shkoj sërish në fund të kësaj jave dhe kryeministri Nikolai Denkov do të shkojë atje në muajin tetor”, shtoi Petkov, raporton BTA

“Ne kemi treguar se gjithçka që ka rëndësi janë rezultatet. Në këtë moment ne po arrijmë prioritete të përbashkëta”, tha Petkov në përgjigje të pyetjes nëse një marrëveshje koalicioni me GERB-UDF është në rrugë e sipër. “Nëse tregojmë më shumë rezultate të mira, për të cilat jemi të sigurt se nuk kemi tradhtuar një prioritet të rëndësishëm, mendoj se stabiliteti i kësaj qeverie po forcohet”, shtoi Petkov. Sipas tij, çështja përfundimtare është arritja e sundimit të ligjit. Ai theksoi se reforma në komisionin kundër korrupsionit ishte një hap i rëndësishëm, dhe hapi i madhi i radhës do të ishte Kushtetuta.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat