Lideri çeçen poston një video të djalit të tij duke rrahur një të burgosur: Jam krenar për të

Evropë

Lideri çeçen poston një video të djalit të tij duke rrahur një të burgosur: Jam krenar për të

Më: 26 shtator 2023 Në ora: 06:54
Udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov

Udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov tha të hënën se ai ishte krenar për djalin e tij adoleshent, Adamin, i cili rrahu një të burgosur të akuzuar për djegien e një kopje të Kuranit.

Në deklaratën e Kadyrov në Telegram, ai postoi videon që tregon djalin e tij duke grushtuar dhe shkelmuar një burrë tjetër, përpara se ta hidhte në dysheme dhe ta godiste në kokë.

Udhëheqësi çeçen, i cili e përshkruan veten si një aleat i ngushtë i presidentit rus Vladimir Putin, tha se ai publikoi videon për të pastruar çdo dyshim nëse incidenti, i raportuar fillimisht muajin e kaluar, ka ndodhur në të vërtetë.

“Ai e rrahu dhe bëri gjënë e duhur”, tha Kadyrov.

“Pa ekzagjerim, por, jam krenar për energjinë e Adamit”, tha ai. Ai shtoi se e respekton djalin e tij sepse ka fituar “ideale për nder, dinjitet dhe mbrojtje të fesë së tij, ideale që i ka një i rritur”.

I arrestuari, Nikita Zhuravel, ishte ankuar për sulmin te ombudsmeni rus i të drejtave të njeriut.

Kadyrov shpesh flet publikisht për tre djemtë e tij adoleshentë, të cilët tha se i dërgoi vitin e kaluar për të luftuar për Rusinë në luftën në Ukrainë. Shkalla e pjesëmarrjes së tyre në ndonjë aksion lufte nuk është e qartë.

Më i madhi, Akhmat, u fotografua me Putinin në Kremlin në mars, duke nxitur thashethemet se ai po përgatitet për të pasuar Kadyrov.

Shëndeti i Kadyrov ka qenë subjekt i spekulimeve, me thashethemet që qarkulluan këtë muaj se ai ishte i vdekur ose në koma. Javën e kaluar ai postoi në Telegram duke pretenduar se është në gjendje të mirë shëndetësore dhe se arsyeja që ai udhëtoi në një spital në Moskë ishte për të vizituar një xhaxha të sëmurë që po trajtohej.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat