Senati amerikan prezanton projektligjin për konfiskimin e aseteve të oligarkëve rusë

Evropë

Senati amerikan prezanton projektligjin për konfiskimin e aseteve të oligarkëve rusë

Nga: Bota sot Më: 1 dhjetor 2023 Në ora: 06:30
Senati

Senatorët amerikanë paraqitën një projekt-ligj dypartiak më 28 nëntor që synonte konfiskimin e aseteve të oligarkëve rusë që do të përdoreshin për rindërtimin e Ukrainës.

Akti i konfiskimit të aseteve për rindërtimin e Ukrainës, i prezantuar nga senatorët Sheldon Whitehouse dhe Lindsey Graham, së bashku me përfaqësuesit Joe Wilson dhe Steve Cohen, "do të lejonte DD të sekuestronte dhe transferonte më shpejt avionët privatë të oligarkëve rusë, jahtet dhe asetet e tjera me vlerë të lartë. ."

"Oligarkët e kriminelëve të luftës të Putinit kanë luajtur një rol të madh në financimin e vrasjeve masive të ukrainasve, ndërkohë që mbulojnë xhepat e tyre dhe përfitojnë nga liritë për të cilat ata punojnë aktivisht për t'i shkatërruar," tha Përfaqësuesi Joe Wilson.

"Ky legjislacion i arsyeshëm ofron një mekanizëm të qartë për të përshpejtuar konfiskimin. të aseteve të paligjshme të lidhura me Putinin dhe transferimin e këtyre fondeve për të mbështetur Ukrainën.

Putini dhe miqtë e tij do të mbajnë përgjegjësi për vdekjen dhe shkatërrimin që kanë shkaktuar."

Projektligji do të heqë kufirin prej 500,000 dollarësh për konfiskimet administrative të aseteve në pronësi të oligarkëve rusë dhe do të përcaktojë më qartë autoritetin e transferimit të DD-së për të lejuar qeverinë e SHBA të transferojë në Ukrainë të gjitha fondet e sekuestruara.

Oksana Markarova, ambasadorja aktuale e Ukrainës në Shtetet e Bashkuara, deklaroi në Facebook se "u jemi mirënjohës të gjithë bashkëautorëve të kësaj nisme legjislative jashtëzakonisht të rëndësishme dhe të rëndësishme për fitoren e Ukrainës dhe rivendosjen e drejtësisë, dhe shpresojmë për shqyrtimin dhe miratimin e tij në Kongres në të ardhmen”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat