LIVE: “Zbulohet” çfarë përdor Rusia për sulme me dronë/ Zelensky vjen me thirrje të fuqishme, ja çka kërkon

Evropë

LIVE: “Zbulohet” çfarë përdor Rusia për sulme me dronë/ Zelensky vjen me thirrje të fuqishme, ja çka kërkon

Nga: Bota sot Më: 2 dhjetor 2023 Në ora: 06:35 Përditësuar në ora: 06:38 më 02.12.2023
Ukraine

Zelensky pranon nevojën për mobilizim më të madh të luftës, ndërsa fuqia punëtore bie

Nga: Bota sot

Presidenti Volodymyr Zelensky më 1 dhjetor tha se ndryshimet në mobilizim janë të nevojshme pasi ai urdhëroi një kthesë strategjike të përqendruar në mbrojtjen pas një kundërofensivë të dobët në rajonet jugore të Ukrainës. “Gjithçka e nevojshme për shtetin tonë, brigadat tona. Këto rezultate specifike duhet të llogariten saktësisht.

Kjo përfshin çështjet e mobilizimit”, tha Zelensky.

Në nëntor, BBC raportoi të dhëna zyrtare të BE-së që zbuluan se 650,000 burra ukrainas në moshë luftarake kishin ikur nga Ukraina dhe kishin marrë rezidencën në Evropë. Shifra reale mendohet të jetë shumë më e lartë sepse shumë refugjatë nuk janë të regjistruar zyrtarisht në BE ose mund të kenë ikur në destinacione të tjera të njohura si SHBA ose Kanada.

“Të gjithë në Ukrainë e kuptojnë se nevojiten ndryshime në këtë fushë”, theksoi Zelensky.

Sipas ligjit ushtarak, shtetasit meshkuj të moshës 18-60 vjeç përgjithësisht u ndalohet të largohen nga vendi.

Përjashtimet ekzistojnë për arsye mjekësore, arsimore dhe biznesi.

"Këto janë gjëra gjithëpërfshirëse që udhëheqja ushtarake dhe Ministria e Mbrojtjes duhet të përpunojnë dhe t'ia paraqesin stafit për miratim." Mobilizimi është një temë shumë e diskutueshme në Ukrainë, sepse dihet gjerësisht se ryshfetet mund të paguhen për të shmangur hartimin e tyre. Certifikatat mjekësore të falsifikuara mund të blihen për vetëm 3000 dollarë.

Zelensky në gusht shkarkoi të gjithë zyrtarët përgjegjës për qendrat rajonale të rekrutimit ushtarak në mes të një skandali të përhapur korrupsioni, duke u zotuar për hetime penale në skemat e përfitimit.

Por si sasia ashtu edhe cilësia e rekrutëve të rinj kanë munguar ndërsa lufta po zvarritet. "Ukraina ka nevojë për këmbësorinë në formë të mirë fizike," i tha Financial Times më 26 nëntor një bashkëpunëtor i lartë në Institutin Ndërkombëtar për Studime Strategjike.

Mosha mesatare e trupave ukrainase në fushën e betejës është 30-40, ose rreth një dekadë më e vjetër se rekrutët e zakonshëm. Ndryshimi në strategji vjen pasi udhëheqësi rus Vladimir Putin urdhëroi një rritje prej 170,000 trupash për forcat e armatosura të Rusisë.

Ukraina dhe Polonia diskutojnë krizën teksa kamionistët sllovakë i bashkohen protestave

Nga: Bota sot

Zyrtarët ukrainas dhe polakë u takuan në Varshavë më 1 dhjetor për të gjetur një zgjidhje për t'i dhënë fund një proteste nga kamionistët polakë që duan që BE të rivendosë lejet e hyrjes.

Tensionet midis Polonisë dhe Ukrainës janë rritur pasi kamionistët dhe fermerët polakë filluan një bllokadë të disa prej pikave kufitare më të ngarkuara me Ukrainën.

Kamionistët polakë thonë se janë në një disavantazh të rëndë sepse homologët e tyre ukrainas nuk kanë nevojë të blejnë leje të shtrenjta për të hyrë në BE.

Ata duan që kërkesat e licencimit të rivendosen. Zyrtarët ranë dakord të rihapin kalimin Ugriniv-Dolgobychev për kalimin e automjeteve boshe nga Ukraina për të rritur qarkullimin në kufi dhe për të zvogëluar ngarkesën në pikat e tjera të kontrollit, tha një zyrtar ukrainas në Facebook.

Takimi i Varshavës u kryesua nga Serhiy Derkach, një përfaqësues i qeverisë ukrainase që drejton organizatën e zhvillimit polako-ukrainas. Zyrtarët ukrainas kanë thënë se situata ishte "katastrofike" për Kievin, ndërsa dimri fillon dhe importet po pakësohen.

Të premten, kamionistët sllovakë iu bashkuan protestës në pikat kufitare që lidhin Sllovakinë dhe Ukrainën. Shoferët sllovakë gjithashtu duan që BE të anulojë një vendim të kohës së luftës për të liruar rregullat e licencimit për kamionistët ukrainas.

Kamionistët polakë filluan të bllokojnë tre pika kufitare me Ukrainën më 6 nëntor, duke çuar në grumbullimin e dhjetëra mijëra automjeteve në të dy anët e kufirit në temperatura të ulëta. Dy kamionistë ukrainas që prisnin në kufi thuhet se kanë vdekur nga shkaqe natyrore.

Dronët rusë përdorin karta SIM ukrainase për udhëzime fluturimi

Nga: Bota sot

Kartat SIM ukrainase të lëshuara nga operatori celular Kyivstar janë gjetur në dronët e rrëzuar Shahed, raportuan mediat lokale më 1 dhjetor.

Operatorët rusë të dronëve po shfrytëzojnë rrjetin Kyivstar për të drejtuar dhe drejtuar më mirë UAV-të Shahed drejt objektivave, shumica e të cilave kanë qenë infrastrukturë kritike energjetike, thotë ISW.

Kompania Kyivstar, një degë e kompanisë Holding VEON, të inkorporuar në Holandë, thotë se po punon me zbatimin e ligjit.

Zëdhënësi i Forcave Ajrore Yuriy Ignat konfirmoi në një deklaratë për mediat lokale se një SIM 4G me një kartë SIM Kyivstar u gjet në një UAV rus.

“Është e qartë se gjithçka që ekziston studiohet nga ekspertë dhe nuk është gjithmonë e nevojshme të zbulohet nëse dimë diçka apo jo. Por ka raste të tilla. Janë të publikuara.”

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat