Putin në garë me kohën, presidentit rus i ka mbetur edhe një javë, ja “rebelimi” që po prish qetësinë e Kremlinit

Evropë

Putin në garë me kohën, presidentit rus i ka mbetur edhe një javë, ja “rebelimi” që po prish qetësinë e Kremlinit

Më: 7 dhjetor 2023 Në ora: 13:23
Vladimir Putin

Pas një qetësie të gjatë, për shkak se regjimi i Putinit arriti të qetësojë pakënaqësinë kundër luftës midis qytetarëve të tij, tani njëfarë rezistence po shfaqet përsëri. Në disa zona, nënat dhe gratë e ushtarëve të mobilizuar protestuan, duke kërkuar kthimin e tyre në shtëpi, dhe së fundmi. E shpallur si një organizatë e padëshirueshme nga Ministria ruse e Drejtësisë, ata publikuan pjesë të një letre nga të afërmit e ushtarëve të mobilizuar të njësisë numër 95411, e cila po lufton në frontin afër qytetit të Avdiivka.

Në letrën drejtuar Putinit, e cila është nënshkruar nga mbi njëqind persona, thuhet se bëhet fjalë për "shfarosjen e qëllimshme" të ushtrisë ruse dhe se komandantët po dërgojnë ushtarë për të depërtuar pa asnjë përgatitje, por edhe për një arsye racionale, sepseata po vdesin si miza. Familjarët e ushtarit deklarojnë se e gjithë kjo po bëhet për të pushtuar Avdiivkën deri në fjalimin e Putinit për publikun më 14 dhjetor, kur Vladimir Putin do t'u përgjigjet pyetjeve të qytetarëve.

Siç shkruan media, në letër thuhet se ushtarët e mobilizuar kanë më shumë se dhjetë muaj që jetojnë në llogore pranë Avdiivkës. Familjarët e ushtarëve pohojnë gjithashtu se në nëntor, pasi ushtria ruse nisi një ofensivë në Avdiivka, komanda urdhëroi që edhe ata ushtarë që ishin plagosur lehtë të dërgoheshin në vijën e frontit.

“Ata kanë nevojë për një lloj rezultati. Një lloj fitoreje. Të gjithë thonë se Avdiivka duhet të pushtohet dhe pastaj fillojnë negociatat”, citon gruaja e një prej ushtarëve të mobilizuar rusë. Vladimir Putin dëshiron ta fillojë fushatën e tij zgjedhore me disa suksese, qoftë edhe të vogla, ushtarake.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat