“Nestoroviq po ia kthen borxhin Vuçiqit me teori të reja konspirative”

Evropë

“Nestoroviq po ia kthen borxhin Vuçiqit me teori të reja konspirative”

Më: 12 shkurt 2024 Në ora: 15:17
Aleksander Vuçiq, Branimir Nestoroviqit

Roli politik i doktorit kontrovers, Branimir Nestoroviqit është shumë i thjeshtë – mjafton të kujtojmë se kush e futi atë në jetën politike dhe kush e promovoi në konferenca mediatike dhe qeshi së bashku me të me marrëzitë e tij të rrezikshme për “virusin më qesharak që ekziston vetëm në Facebook” dhe “pazari në Milano”, thotë Dragana Rakiq, nënkryetare e DS-së.

Ajo iu referua deklaratës së Nestoroviqit se pas vrasjeve masive në Serbi qëndrojnë “shërbime të ndryshme” me qëllim destabilizimin e Serbisë.

Nestoroviqi tani po ia kthen borxhin mentorit të tij Aleksandar Vuçiq duke krijuar teori të reja konspirative se pas vrasjeve masive në Ribnikar dhe fshatrat përreth Mlladenovcit fshihen disa shërbime sekrete dhe e gjithë kjo me vetëm një qëllim – heqjen e përgjegjësisë nga Aleksandar Vuçiq dhe të relativizohet përgjegjësia e shtetit dhe dështimet e institucioneve në këto tragjedi – thotë Rakiq.

Sipas saj, Branimir Nestoroviq thotë vetëm atë që krijuesit e opinionit publik nga Partia Progresive Serbe duan t’i tregtojnë një popullate të caktuar.

– Në këtë rast, SNS i drejtohet pjesës së popullatës për të cilën është krijuar personazhi i Branimir Nestoroviqit – njerëz që tentojnë të besojnë në teoritë e konspiracionit dhe të flasin për shërbimet e huaja, ata duan të heqin përgjegjësinë nga institucionet shtetërore dhe gjithashtu të fusin frikë tek qytetarët, sepse frika është mënyra më e mirë për të menaxhuar. Çfarë lidhje kanë shërbimet e huaja me faktin se djali i një oficeri përdori një arsenal armësh për të vrarë të rinjtë në fshat?! A e kanë penguar shërbimet e huaja policinë që të reagojë ndaj raportimeve të vendasve për sjellje të dhunshme dhe keqpërdorim të armëve deri në përdorimin e tyre ndaj njerëzve? – pyet Rakiq.

Vetëm shikoni dhe dëgjoni Nestoroviqin, shton ajo për Danas, dhe do të shihni se sa e keqja është e përqendruar në Partinë Përparimtare Serbe dhe çfarë janë gati të manipulojnë, sepse Nestoroviqi nuk është gjë tjetër veçse një zëdhënës i SNS-së për adhuruesit e teorive konspirative.

Sipas saj, gjëja më e tmerrshme është se deklarata të tilla të porositura shqetësojnë edhe më shumë familjet e fëmijëve të vrarë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat