Serbisë po i kërkohet që të mbështesë qëndrimin e BE-së në lidhje me vdekjen e Navalny, sa më shpejt të jetë e mundur

Evropë

Serbisë po i kërkohet që të mbështesë qëndrimin e BE-së në lidhje me vdekjen e Navalny, sa më shpejt të jetë e mundur

Më: 23 shkurt 2024 Në ora: 09:42
Alexei Navalny

Lëvizja opozitare e Qytetarëve të Lirë (PSG) mbështeti qëndrimin e BE-së në lidhje me vdekjen e opozitës ruse Alexei Navalny në burg dhe kërkoi që Beogradi zyrtar “i bashkohet asaj deklarate sa më shpejt të jetë e mundur”.

Në njoftimin e PSG-së, shkruhet se Serbia nuk e ka bërë deri më tani dhe se “është i vetmi vend në Ballkanin Perëndimor që ka refuzuar t’i bashkohet këtij qëndrimi (të BE-së)”.

BE-ja i bëri thirrje të martën të ngarkuarit me punë rus në Bruksel për të përcjellë “indinjatën” e tij për vdekjen e Navalny në burg, njoftoi shërbimi diplomatik i BE-së (EEAS).

Këto ditë, një sërë vendesh evropiane, mes tyre Gjermania, Suedia, Finlanda, Spanja, Italia, vendet baltike dhe Kroacia, ftuan ambasadorë rusë ose të ngarkuar me punë për një diskutim rreth rastit.

“BE-ja shprehu indinjatën e saj për vdekjen e opozitarit Navalny, për të cilën presidenti (Vladimir) Putin dhe autoritetet ruse janë përfundimisht përgjegjës”, thuhet në deklaratën e EEAS.

Anëtari i kryesisë së PSG-së, Natan Albahari, pyeti presidentin serb Aleksandar Vuçiq dhe Partinë Progresive Serbe në pushtet se “pse Serbia nuk iu bashkua njoftimit dhe qëndrimit zyrtar të BE-së në lidhje me vdekjen e Navalny”.

Ai pyeti se “cila pjesë i shqetëson saktësisht” autoritetet serbe në qëndrimin e përbashkët dhe të bashkuar të BE-së dhe “a është ajo pjesa ku BE-ja është e indinjuar nga vdekja e politikanit opozitar Alexei Navalny”.

Apo, siç pyeti ai, a i shqetëson “pjesa e tekstit që i bën thirrje Rusisë të lirojë menjëherë nga paraburgimi qindra persona të arrestuar sepse donin t’i bënin haraç Navalny”.

Ai vlerësoi se “thirrja për një hetim ndërkombëtar të pavarur dhe transparent mund të jetë e dyshimtë për regjimin”, të cilit, siç theksoi ai, “duket se i frikësohen të gjitha autoritetet autokratike”, përfshirë edhe Serbinë.

“Ky është një turp i madh për vendin dhe Vuçiq dhe (kryeministrja) Ana Brnabiq janë përgjegjës për këtë turp”, tha Albahari.

Ata kishin “aq shumë mundësi për të dënuar qartë vrasjen e Navalny-t, për të treguar një copë njerëzimi dhe për të qëndruar pas luftës për demokraci” dhe “ata duhej të qëndronin pranë pozicionit të BE-së”.

“Por është e vështirë kur qeveria është pro-evropiane vetëm në mënyrë deklarative dhe në fakt e mbështet këtë politikë të Rusisë, ku demokracia dhe liritë personale janë zhdukur prej kohësh”, mendon Albahari.

Ai vlerësoi se “është e qartë se qeveria e ka të vështirë të mbështesë qëndrimin e BE-së” kur, siç tha ai, në Serbi arrestohen studentë dhe politikanë opozitarë, kërcënohet dhe përgjohet shoqëria civile.

Ai deklaroi se “propaganda e përditshme shpall se jemi të rrethuar nga armiqtë”, dhe “e gjithë opozita quhet tradhtarë”.

Albahari beson se “nuk është vonë që Serbia të kthehet në kursin europian”, por “koha po ikën shpejt”.

“Prandaj duhet urgjentisht t’i bashkohemi, jo vetëm deklaratës së djeshme, por në tërësi politikës së jashtme dhe të sigurisë së BE-së”, përfundoi Albahari.

Vdekja e Navalny (47) në një burg të largët të Arktikut ku po vuante një dënim 19-vjeçar u njoftua të premten.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat