​Ministri bullgar i Bujqësisë ndan çmime në ekspozitën ndërkombëtare të Agra

Evropë

​Ministri bullgar i Bujqësisë ndan çmime në ekspozitën ndërkombëtare të Agra

Më: 23 shkurt 2024 Në ora: 18:39
Ministri i Bujqësisë dhe Ushqimit i Bullgarisë, Kiril Vatev

Ministri i Bujqësisë dhe Ushqimit i Bullgarisë, Kiril Vatev, ndau çmimet për kërkimin dhe zhvillimin në ekspozitën ndërkombëtare bujqësore Agra në Plovdiv të enjten. Veprimtaria u mbajt për herë të 15-të me mbështetjen e Ministrisë së Bujqësisë. Gjithsej 35 kompani dhe 15 institute kërkimore morën pjesë në konkursin për produkte inovative, zhvillime shkencore dhe teknologji, tha Ministria.

Vatev u uroi të gjitha instituteve kërkimore arritje të reja, më shumë fara bullgare në fushat bullgare dhe më shumë ushqime bullgare në familjet bullgare.

Komisioni i inovacionit për konkursin u kryesua nga zëvendësministri i Bujqësisë Alexander Yotsev.

Instituteve të mëposhtme kërkimore iu nda Diploma për Produkt Inovativ:

Instituti i Kërkimeve Troyan për Blegtorinë dhe Bujqësinë Malore u shpërblye për tre propozime: Djathi i lopës Simmental në një enë balte, djathi i lopës Simmental në një enë balte me kapak dhe një shpërndarës aromaterapie;

Instituti i Duhanit dhe Produkteve të Duhanit për një varietet të ri duhani, Virxhinia 0842;

Instituti Chirpan i Kulturave Fushore për dy varietete pambuku, Snezhina dhe Selena;

Instituti i Misrit - Knezha për dy hibride misri Knezha 652 dhe Knezha 653;

Instituti i shkencave të kafshëve - Kostinbrod për një sallam të tharë të shpendëve;

Instituti Bujqësor i Dobrudjës për hibridin e lulediellit Dalena CLP dhe varietetin e grurit të zakonshëm dimëror Shibil;

Instituti i Kërkimit të Kulturave Bimore Maritsa për një Manual të Udhëzimeve Teknologjike;

Instituti i Kriobiologjisë dhe Teknologjisë Ushqimore për Biskotat Diabetike Kaliya Bio;

Instituti i Kërkimit dhe Zhvillimit të Ushqimit - Plovdiv për karamele me kumbulla të thata dhe grejpfrut pa sheqer të shtuar dhe për një përhapje që përmban proteina luledielli dhe ekstrakt trumze;

Instituti i Shkencës së Tokës Nikola Pushkarov për një pajisje për klasifikimin pasiv të frutave dhe perimeve;

Instituti i Kulturave Foragjere Pleven për rritjen e misrit teknik dhe për tre teknologji: për prodhimin e farës së barërave shumëvjeçare të grurit; për foragjere dhe farat e bizeleve për ushqim, dhe për krijimin dhe përdorimin e livadheve dhe kullotave. /BTA/

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat