Fajon poston fotografi nga spitali: Shëndeti është më i madhi që kemi

Evropë

Fajon poston fotografi nga spitali: Shëndeti është më i madhi që kemi

Më: 29 shkurt 2024 Në ora: 16:05
Tanja Fajon

Ministrja e Jashtme e Sllovenisë, Tanja Fajon, është shtruar së fundmi në spital për shkak të inflamacionit të veshkave.

Sot ajo u shfaq në rrjetet sociale dhe theksoi rëndësinë e sëmundjeve të rralla dhe luftën që popullata njerëzore po bën me to.

“Sot është Dita Botërore e Sëmundjeve të Rralla. Ditën që unë e shënoj çdo vit duke vënë në dukje këto sëmundje dhe rëndësinë e trajtimit cilësor për njerëzit në Slloveni. Unë vetë si person me CML kam qenë aktiv në projekte sensibilizuese dhe sot jam duke kaluar këtë ditë në Qendrën Klinike Universitare të Lubjanës, ku kam trajtuar inflamacionin gjatë javës së kaluar dhe shpresoj se do të përfundojë me sukses. Java ishte një tjetër përvojë e re se sa e rëndësishme është që pacientët të lidhen me dikë që ka një përvojë të ngjashme”, tha ajo.

Ajo shtoi se për shëndetësinë në Slloveni mund të themi shumë, por nuk duhet të gjykojmë.

Do të shkruaj vetëm se këto ditë kam përjetuar sërish ngrohtësinë e jashtëzakonshme, dashamirësinë, përkushtimin e mjekëve, stafit, të gjithë atyre që kujdesen për ne pacientët. Fjalët e mira, buzëqeshja është më e rëndësishme se sa e mendon kushdo. Dhe kishte shumë prej tyre. ”, deklaroi ajo.

Ajo falënderoi të gjithë ata që kujdesen për të sëmurët kudo.

“Gjithashtu për të gjithë të afërmit dhe të dashurit tanë. Të fortë! Krenar! Në numër! Ky është slogani i fushatës për Ditën Botërore të Sëmundjeve të Rralla të këtij viti. Shëndeti është më i madhi që kemi. Uroj të gjithëve një shërim të shpejtë. Dhe të mos harrojmë të marrim kujdesi për shëndetin tonë. Unë jam dhe do të jem gjithmonë. Do të përpiqem për shëndetësi cilësore dhe publike për të gjithë”, përfundoi ajo.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat