​Bullgari, teknologjia e mundshme për ruajtjen afatgjatë të mbetjeve bërthamore po diskutohet me disa vende

Evropë

​Bullgari, teknologjia e mundshme për ruajtjen afatgjatë të mbetjeve bërthamore po diskutohet me disa vende

Më: 1 mars 2024 Në ora: 16:16
Foto ilustrim

Një teknologji e mundshme për ruajtjen afatgjatë të mbetjeve bërthamore po diskutohet me disa vende si Franca, Finlanda dhe përtej Atlantikut, tha kryeministri i Bullgarisë Nikolay Denkov në Asamblenë Kombëtare të premten.

Ai po i përgjigjej një pyetjeje të ngritur nga Yordan Todorov (partia Vazrazhdane) në lidhje me planet e Bullgarisë për të ndërtuar një objekt magazinimi për groposjen e karburantit të harxhuar bërthamor. Todorov ka frikë se Bullgaria do të bëhet një "kompleks bërthamor".

Denkov tha se asgjë nuk do të ndryshojë në javët dhe muajt e ardhshëm në lidhje me regjimin që ka qenë në fuqi prej vitesh, duke përfshirë kur Bullgaria kishte marrëdhënie më të mira diplomatike me Bashkimin Sovjetik dhe më vonë Rusinë.

Vendimi për ruajtjen e përkohshme të mbeturinave bërthamore do të merret pas vendimit për ruajtje afatgjatë, theksoi Denkov.

Todorov sugjeroi që Ukraina mund të merrte karburantin bërthamor të harxhuar të Bullgarisë dhe Denkov mund ta kishte rregulluar këtë gjatë vizitave të tij "të shpeshta" në Ukrainë. Denkov u përgjigj duke e përshkruar deklaratën si një gënjeshtër. Ai tha se e ka vizituar Ukrainën vetëm një herë. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat