LIVE:Tensione të mëdha/ Rusia teston një raketë balistike ndërkontinentale – detaje nga lufta në Ukrainë!

Evropë

LIVE:Tensione të mëdha/ Rusia teston një raketë balistike ndërkontinentale – detaje nga lufta në Ukrainë!

Nga: Bota sot Më: 12 prill 2024 Në ora: 06:42 Përditësuar në ora: 23:02 më 12.04.2024
Pamje nga lufta në Ukrainë

Rusia ‘forcon muskujt’, teston një raketë balistike ndërkontinentale

Ushtria ruse raportoi më 12 prill se ka testuar me sukses një raketë balistike ndërkontinentale. Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha përmes një deklarate se raketa u lëshua nga poligoni në Kapustin Jar, në jug të Rusisë. Testimi, sipas ministrisë, ishte pjesë e “testimit shtetëror të sistemeve të mundshme raketore dhe të konfirmimit të stabilitetit të raketave që aktualisht përdoren”.

Testimi arriti rezultatin e tij “në tërësi”, shtoi ministria, dhe konfirmoi “besueshmërinë e lartë të raketave ruse për të garantuar sigurinë strategjike [të Rusisë]”.

Ministria ruse e Mbrojtjes nuk tregoi se çfarë lloji i raketës u testua.

Rusia rregullisht kryen testime të raketave balistike ndërkontinentale dhe të raketave të tjera, teksa synon që të modernizojë arsenalin e saj.

Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre

Ushtarët rusë që luftojnë në Ukrainë tani e shohin plagosjen si shansin e tyre të vetëm për të lënë linjat e frontit dhe për të shkuar në shtëpi për të parë familjet e tyre, sipas Ukrainës.

Qendra Kombëtare e Rezistencës së Ukrainës tha se shumë ushtarë rusë kanë humbur shpresën se do t’u jepet kohë larg frontit, pasi Rusia nuk ka ushtarë të mjaftueshëm atje, shkruajnë mediat e huaja.

“Prandaj, pushtuesit ëndërrojnë të lëndohen”, thuhet në të.

“Në këtë mënyrë, ka një shans për të filluar punën në një vend të zhvendosjes së përhershme dhe më pas, nëse jeni me fat, të ikni. Thjesht nuk ka mundësi të tjera për të marrë një ‘pushim’ dhe për të parë të afërmit”.

Qendra Kombëtare e Rezistencës, pjesë e ushtrisë së Ukrainës, e përkushtuar për të mësuar civilët se si të luftojnë, tha se numri i lartë i vdekjeve të Rusisë i kishte bindur ushtarët se ata nuk kishin asnjë shpresë për të mbijetuar dhe për të shkuar në shtëpi.

“Pushtuesit janë të bindur se lëndimi është një opsion jo vetëm për të pushuar, por edhe thjesht për të mbijetuar. Në fund të fundit, ata humbën ushtarë të panumërt në fushën e betejës”.

Por Ukraina po përjeton gjithashtu problemet e veta me lejimin e ushtarëve të largohen nga linjat e frontit.

Parlamenti i Ukrainës këtë javë hodhi poshtë planet e çmobilizimit që do t’u jepnin ushtarëve që kaluan periudha të gjata në front mundësinë për të shkuar në shtëpi me rotacion.

Ukraina, e cila ka një popullsi shumë më të vogël se Rusia, është përballur me mungesën e fuqisë njerëzore dhe disa ushtarë thanë se njësitë e tyre janë bërë më të vogla, pasi njerëzit largohen me lëndime ose vriten dhe vijnë pak rekrutë të rinj.

Ofensiva e Rusisë ‘paralizon’ Ukrainën, ligji i fundit i Zelenskyt zhyt vendin në kaos, një revoltë ka shpërthyer në ushtri kundër qeverisë

Ndërsa Rusia kalon nga Avdiivka e pushtuar tani më në perëndim, pjesë të tjera të frontit kanë parë ditë më të qeta. Por ndërsa shtresat e trasha të baltës thahen, një ofensivë e ashpër ruse duket e pashmangshme.

Për momentin, Rusia po përdor intensivisht dronë dhe artileri për të sulmuar pozicionet ukrainase, por shumë pak beteja nga afër po ndodhin, sipas ushtarëve ukrainas të dislokuar në zonë.

Në lindje të Kupiansk, një qendër strategjike hekurudhore e mbajtur nga Rusia për gjashtë muaj në 2022, ka pasur tashmë disa sulme në shkallë të gjerë në të kaluarën e afërt, me atë të fundit në janar që i mundësoi Rusisë të bëjë një përparim.

Grupet e vogla sulmuese ruse po punojnë vazhdimisht për të zbuluar pikat e dobëta për një përparim të mundshëm, sipas ushtarëve dhe oficerëve ukrainas të intervistuar nga “Kyiv Independent”.

Sipas disa ekspertëve perëndimorë ushtarakë dhe të sigurisë, Kharkiv është objektivi i një ofensive të madhe verore ruse, për të cilën shumë ekspertë thonë se është e qartë se Kremlini po përgatitet. Diçka është e sigurt, që kjo verë nuk do të jetë aspak e qetë për Ukrainën.

Ligji për mobilizimin

Pas një përpjekjeje të dështuar dhe më shumë se tre muaj diskutimi, parlamenti ukrainas votoi dje në favor të një ligji të ri që i jep qeverisë më shumë fuqi për të mobilizuar shoqërinë për luftë dhe për të ndëshkuar ata që shmangin detyrimet, por duke ofruar pak kohë edhe për trupat e lodhur nga lufta.

Legjislacioni, i cili duhet të nënshkruhet nga presidenti Volodymyr Zelenskyy për t'u bërë ligj, i lejon zyrat e rekrutimit ushtarak të padisë njerëzit që i shmangen rekrutimit të detyrueshëm dhe ashpërson dënimet për ata që nuk paraqiten në draft thirrjen e tyre në kohë.

Ai gjithashtu detyron qeveritë vendore dhe policinë të ndihmojnë ushtrinë në përpjekjet për mobilizim. Projektligji kërkon gjithashtu që të gjithë burrat në moshë luftarake, e cila kohët e fundit u ul nga 27 në 25 vjeç, të paraqiten për ekzaminim mjekësor dhe të rinovojnë të dhënat e tyre në zyrat lokale të rekrutimit.

Burrat ukrainas që jetojnë jashtë vendit gjithashtu duhet të përditësojnë numrin e tyre të kontaktit dhe adresën në internet.

Kaos në ushtri

Parlamenti ukrainas zgjodhi të mos përfshijë në projektligj një klauzolë që lejon ushtarët të kthehen në shtëpi pas tre vitesh shërbimi, e cila kishte qenë politika standarde përpara pushtimit të plotë të Kremlinit në shkurt 2022.

Masa shkaktoi zemërim të gjerë në mesin e atyre që kanë shpenzuar dy vitet e fundit duke luftuar forcat ruse, duke i lënë ata të ndjehen të braktisur dhe me pak shpresë për t'u rikthyer në jetën civile apo edhe për të shijuar një pushim të duhur. Ushtarët që tashmë shërbejnë në ushtri u tërbuan nga fakti se ligji nuk u jep atyre një datë përfundimi, por në të njëjtën kohë u lë shumë mundësi ligjore për rekrutët e rinj që të shmangin thirrjen ose dislokimin.

Ushtria e Ukrainës u kishte kërkuar parlamentarëve të mos lejonin ushtarët të çmobilizoheshin, duke argumentuar se kjo mund të ndikojë në situatën tashmë të zymtë në vijat e frontit.

"Aktualisht, ne nuk mund të dobësojmë Forcat e Mbrojtjes," tha të mërkurën zëdhënësi i ministrisë së mbrojtjes të Ukrainës, Dmytro Lazutkin. Lazutkin tha se ligjvënësit do të punonin për një ligj të ri për të sjellë në shtëpi trupat e rraskapitura nga fusha e betejës dhe për të mobilizuar ushtarë të rinj.

Paralajmërimi dramatik

Se sa serioze është situata për Ukrainën pasi ajo përballet me mungesë municionesh nga aleatët, burimesh kundërajrore dhe përparime ruse në fushën e betejës, dëshmohet edhe nga fjalët e gjeneralit amerikan, kreut të Komandës Amerikane Evropiane, Christopher Cavoli, i cili mbikëqyr operacionet e ushtrisë në Evropë.

Të mërkurën, ai paralajmëroi anëtarët e Kongresit të SHBA, ku republikanët pro-Trump kanë bllokuar 60 miliardë dollarë ndihmë urgjente për Kievin, se lufta në Ukrainë ka arritur një moment vendimtar dhe se Rusia pritet të ketë epërsi në pak kohë, përveçse nëse Shtetet e Bashkuara të Amerikës vendosin të miratojnë mbështetje ushtarake shtesë për qeverinë në Kiev.

Bota në ankth, Putin mund të aktivizojë “apokalipsin bërthamor” vitin tjetër, droni i fuqishëm nënujor që mund të ‘fshijë’ nga harta Irlandën dhe Mbretërinë e Bashkuar

Holokausti atomik mund të fillojë në Donegal, Irlandë. Ose të paktën kështu pretendon propaganda ruse, e cila në vitin 2022 tregoi në kanalin shtetëror Rusia 1 efektet e shpërthimit të një arme bërthamore në brigjet e Irlandës. Ai do të transportohej nga Poseidoni, një dron i ri vdekjeprurës nënujor i cili, pasi shpërtheu, sipas Kremlinit, mund të gjeneronte valë deri në 500 metra të larta të afta të zhytin Irlandën dhe Mbretërinë e Bashkuar, duke fshirë dy kombet nga hartat gjeografike.

Ka shumë të ngjarë që pretendimet që vijnë nga Moska të përmbajnë ekzagjerime të dukshme, por Uashingtoni dhe aleatët e tij nuk e marrin lehtë kërcënimin e paraqitur nga një armë për të cilën rusët kanë punuar për të paktën një dekadë.

“Wall Street Journal” në orët e fundit ka eksploruar çështjen duke publikuar imazhet e testeve të Poseidonit të kryera nga Federata dhe duke raportuar mendimet e ekspertëve sipas të cilëve silurët bërthamorë në fakt mund të rrezikojnë bazat ushtarake dhe qytetet bregdetare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe të vendeve të tjera që i përkasin NATO-s.

“Hiroshima 2”

Projekti Poseidon u mbështet fuqimisht nga Vladimir Putin, ndonëse Rusia e mbajti të fshehur për shumë kohë. Derisa presidenti rus vendosi që të shpallte ekzistencën e këtij droni nënujor në vitin 2018.

Arma e re e Federatës Ruse, e cila duhet të bëhet funksionale në vitet e ardhshme, është e mbështjellë me një hije misteri. Ai klasifikohet nga Kremlini si një "automjet nënujor pa pilot" ose dron dhe për regjimin drejtimi i tij autonom do t'i lejonte të anashkalonte pengesat dhe të kapërcente kundërmasat e kundërshtarit me një shpejtësi prej 185 kilometrash në orë dhe me një distancë prej 10 mijë kilometrash. Megjithatë, studimet e pavarura zvogëlojnë aftësinë e tij për të kryer manovra komplekse.

Presidenti Vladimir Putin ka thënë se brenda silurit, i cili është mbi 20 metra i gjatë, mund të vendoset një kokë luftarake konvencionale ose bërthamore. Në rastin e fundit, mediat ruse fillimisht deklaruan se fuqia e pajisjes bërthamore ishte 100 megaton. Kohët e fundit, të njëjtat burime e kanë reduktuar fuqinë e saj në dy megatonë, pra 133 herë më shkatërruese se bomba e hedhur në Hiroshima.

“Apokalipsi bërthamor”

Është gjithashtu e paqartë se çfarë dëmi mund të shkaktojë realisht një shpërthim bërthamor nënujor.

Nëse ekspertët përjashtojnë mundësinë e cunamit gjigant të imagjinuar nga Kremlini, sipas disa akademikëve të cituar nga shtypi britanik, një Poseidon i shpërthyer në grykën e Thames mund të gjenerojë një valë vdekjeprurëse që do të arrinte në Londër, duke e shkatërruar atë dhe duke shkaktuar vdekjen e miliona njerëzve.

Pasoja të ngjashme katastrofike do të shiheshin në rast të një sulmi të nisur kundër bregut lindor amerikan dhe madje edhe në Detin e Veriut.Duke pasur parasysh se për Moskën, proklamatat dhe realiteti nuk përkojnë gjithmonë saktësisht, përballë skenarëve të tillë apokaliptikë, njëfarë kujdesi dhe skepticizmi është i domosdoshëm.

Prandaj, duke rishikuar thënien e famshme të Mark Twain, aftësitë aktuale të dronit nënujor dhe në përgjithësi të aparatit ushtarak të Carit mund të ekzagjerohen shumë. Megjithatë, Perëndimi nuk duhet të ulë vigjilencën tani.

Fokusi i Rusisë

Është e mundur që të gjitha testet e nevojshme për nëndetësen Poseidon dhe anijen Belgorod të përfundojnë deri në vitin 2025.

Rusia është e gatshme të krijojë një komponent të ri të katërt të forcës parandaluese bërthamore dhe të përfshijë në përbërjen e flotës një komandë të re që do të jetë përgjegjëse për operacionin, vendosjen, planifikimin dhe përdorimin e një lloji të ri të armës bërthamore.

Meqenëse shtrirja e Poseidonit është e pakufizuar, ai është në gjendje të godasë zonat bregdetare në Oqeanin Atlantik, Indian dhe Paqësor, dhe gjithashtu mund të përdoret kundër shumë anijeve në të njëjtën kohë. Megjithatë, Poseidoni mund të përdoret edhe për qëllime paqësore, siç janë misionet kërkimore.

Në të njëjtën kohë, hakmarrja nën ujë në rast të një sulmi me raketa bërthamore, duket se është ende detyra kryesore e Poseidonit.

Çfarë rezultate mund të sjell gjatë javëve të ardhshme lufta mes Ukrainës dhe Rusisë?

Brenda natës, Rusia nisi atë që e përshkroi si një “goditje masive” kundër infrastrukturës energjetike të Ukrainës.

Kjo e fundit pretendon se sulmi përfshinte të paktën 82 dronë dhe raketa, të nisura nga nëntë bombardues strategjikë rusë.

Termocentrali në Kiev u shkatërrua në sulm, për të cilin ministria ruse e mbrojtjes pretendoi se do të ndikonte në ndërmarrjen industriale ushtarake të Ukrainës.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky përsëriti iu drejtua Perëndimit për të rritur furnizimet me armë dhe municione – veçanërisht raketa të mbrojtjes ajrore – për t’i mundësuar Ukrainës t’i rezistojë sulmit të fundit rus.

Presidenti rus, Vladimir Putin me sa duket po rrit presionin ushtarak ndaj Ukrainës, ndërsa po i pakësohet municioni forcave ukrainase, raporton skynews.

Politikisht, Perëndimi duket i përkushtuar për të mbështetur fushatën ushtarake të Ukrainës, por përkthimi i retorikës në furnizim të qëndrueshëm me armë dhe municione po rezulton i vështirë.

Stoqet e armëve të luftës perëndimore janë varfëruar ndjeshëm dhe vetëm SHBA-ja ka furnizime të mjaftueshme me armë për të përmbushur nevojat afatshkurtër të Ukrainës.

Megjithatë, me një paketë ndihme ushtarake prej 60 miliardë dollarësh për t’u miratuar ende nga Kongresi amerikan, dhe me pak shenja se bllokimi do të lehtësohet në çdo kohë së shpejti, javët e ardhshme duken gjithnjë e më të vështira për Ukrainën.

Putin është duke e shfrytëzuar qartë këtë dritare të cenueshmërisë ushtarake ukrainase, me shpresën se forcat ruse – që tejkalojnë ukrainasit 10:1 në disa pjesë të vijës së frontit – mund të arrijnë një përparim vendimtar në javët e ardhshme.

Nëse Rusia mbizotëron, një Putin i guximshëm mund të fillojë t’i vendosë sytë më larg.

Perëndimi ruan opsione – të tilla si çizmet në terren dhe vendosja e një zone ndalim-fluturimi – por deri më sot kërcënimet ruse duket se kanë arritur të sterilizojnë vendosmërinë politike perëndimore.

Por, edhe për sa kohë?

Ukrainasit kopjojnë armën më të mirë të Putinit

Bëhet e ditur se ushtria ukrainase ka arritur të kopjojë armën më të mirë të presidentit rus, Vladimir Putin.

Droni i ri ukrainas thuhet të jetë kopje pothuajse identike e Lancet, dronit më të fuqishëm të Rusisë.

Lancet është përdorur nga ushtria ruse për të sulmuar tanket e Ukrainës, artileritë dhe raketat, madje edhe aeroplanët dhe anijet luftarake shumë prapa vijës së frontit, shkruan Bild.

Ndryshe, droni i ri i që u emërua si “Ram X” u krijua nga kompania ukrainase CDET, e cila më parë projektoi dy drone me rreze të mesme, Ram 1 dhe 2.

Megjithatë, për shkak të ngjashmërisë me UAV-në ruse, ukrainasit tashmë i referohen atij me emrin Ukrolancet.

Ukrolancet është i pajisur me inteligjencë artificiale dhe ka saktësi mjaft të lartë.

Tashmë thuhet të ketë kaluar teste të sukesshme luftarake, duke rrëzuar sistemet ruse kundërajrore në një distancë prej 30 kilometra larg nga vija e frontit. 

Zelensky thotë se Ukraina dhe Letonia nënshkruajnë marrëveshje sigurie

Ukraina dhe Letonia nënshkruan një marrëveshje sigurie 10-vjeçare të enjten.

Kjo parashikon mbështetjen vjetore ushtarake letoneze për Ukrainën në 0.25% të GDP-së, tha presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy.

“Letonia gjithashtu bëri një angazhim 10-vjeçar për të ndihmuar Ukrainën me mbrojtjen kibernetike, çminimin dhe teknologjitë pa pilot, si dhe mbështetjen për anëtarësimin e Ukrainës në BE dhe NATO”, tha ai në X, shkruan Reuters.

Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus që kushton mbi një milion euro

Forcat ukrainase po vazhdojnë me sukses të ballafaqohen me pushtuesit rus.

Në rrjetet sociale po qarkullojnë qindra mijëra video të betejave të ndryshme dhe disa prej tyre i takojnë rrethit të Avdiivka.

Ky rajon është bërë pikë diskutimi së fundit, pasi që ukrainasit u larguan shkaku i sulmeve të rusëve.

Megjithatë ukrainasit po vazhdojnë të shkatërrojnë mjetet ushtarake ruse duke i goditur me dronë.

Ushtarët ukrainas të Brigadës së III-të sulmuese shkatërruan/dëmtuan një tank T-72, mjete ushtarake BMP-2 dhe MT-LB, mallra dhe vetura pasagjerësh të rusëve në Avdiivka.

Theksojmë se tanku T-22 kushton 1.2 milion euro ndërsa mjetet ushtarake rreth 500 mijë euro.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt të vitit 2022.

Putin: Rusia u detyrua të sulmojë objektet energjetike të Ukrainës

Rusia ishte e detyruar të nisë sulme në objektet energjetike të Ukrainës në përgjigje të sulmeve të Kievit ndaj objektivave ruse, thuhet se ka thënë Vladimir Putin.

“Fatkeqësisht, kohët e fundit ne ishim dëshmitarë të një sërë sulmesh në infrastrukturën tonë energjetike dhe ishim të detyruar të përgjigjeshim”, agjencitë ruse cituan Putinin, i cili u takua me presidentin bjellorus, Alexander Lukashenko, shkruan skynews.

Udhëheqësi rus thuhet gjithashtu se sulmet ishin pjesë e qëllimit të Rusisë për të “çmilitarizuar” ukrainasit pasi ato prekin industrinë ushtarake të Kievit.

Rusia, tha ai, ishte përmbajtur nga kryerja e sulmeve të tilla në dimër “për arsye humanitare”.

Ndryshe, Rusia nisi një sulm të madh ndaj infrastrukturës energjetike në Ukrainë sot dhe la 200 mijë njerëz pa energji elektrike.

Operatori kombëtar i rrjetit të Ukrainës, Ukrenergo njoftoi se janë dëmtuar nënstacionet e energjisë dhe objektet gjeneruese në pesë rajone.

Samiti i Ukrainës në Zvicër, Moska bën njoftimin e rëndësishëm

"Perëndimi duhet" të marrë pjesë në konferencën për paqen në Ukrainë në Zvicër "vetëm për t'i dhënë peshë një "ultimatumi kolektiv" të caktuar që ata do t'i paraqesin Rusisë. Ne shpresojmë që partnerët tanë në Azi, Afrikë dhe Amerikën Latine do të jenë vigjilentë dhe mos e lini veten të tërhiqen në një tjetër aventurë anti-ruse”.

Kjo ka qenë thirrja që ka bërë zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat