Mund të godasë edhe një monedhë, Britania prezanton armën e re me laser - ja kur do të jetë gati “DragonFire”

Evropë

Mund të godasë edhe një monedhë, Britania prezanton armën e re me laser - ja kur do të jetë gati “DragonFire”

Më: 13 prill 2024 Në ora: 08:41
Lazerët do të jenë në gjendje të qëllojnë në çdo objektiv në qiell

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë njoftoi dje se do të instalojë lazer në anijet luftarake për të rrëzuar dronët nga viti 2027, pesë vjet më herët se sa pritej. Ministria njoftoi se lazerët do të jenë në gjendje të qëllojnë në çdo objektiv në qiell me një kosto prej rreth 10 £ (11,7 €) për gjuajtje dhe do të jenë aq të sakta sa mund të godasin një monedhë nga një distancë prej një kilometri.

Lazerët DragonFire më parë pritej të ishin funksionalë vetëm nga viti 2032 dhe janë një alternativë afatgjatë dhe me kosto të ulët për mbrojtjen kundër dronëve. Dronët mund të shkatërrojnë sistemet e armëve të teknologjisë së lartë dhe aktualisht janë të shtrenjta për t'u rrëzuar. Për shembull, raketat Sea Viper që Mbretëria e Bashkuar po përdor aktualisht për të rrëzuar dronët Houthi në Detin e Kuq kushtojnë 1 milion £ secila.

“Në një botë gjithnjë e më të rrezikshme, qasja jonë ndaj prokurimit po ndryshon gjithashtu. Reformat tona gjithëpërfshirëse do të përshpejtojnë shpërndarjen e pajisjeve dhe armëve më të fundit për forcat tona të armatosura”, tha Sekretari britanik i Mbrojtjes Grant Shapps në një deklaratë për lazerin.

"DragonFire shfaq më të mirën e Mbretërisë së Bashkuar në ballë të teknologjisë ushtarake dhe ne nuk do të vonojmë ta vendosim atë në duart e ushtrisë sonë për të kundërshtuar kërcënimet me të cilat përballemi”, tha ai.

Integrimi i sistemeve të tilla të avancuara është pjesë e strategjisë më të gjerë të Mbretërisë së Bashkuar për të ruajtur një avantazh teknologjik në një peizazh global të sigurisë që po zhvillohet me shpejtësi. Duke vendosur këto armë me lazer dhe radio frekuencë, MB pozicionohet si një lider në inovacionin e teknologjisë ushtarake.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat