Avokati serb me deklaratë të fortë: Do t’i kërkoj Francës që të mos ia shesin aeroplanët “Rafale” Aleksandar Vuçiqit

Evropë

Avokati serb me deklaratë të fortë: Do t’i kërkoj Francës që të mos ia shesin aeroplanët “Rafale” Aleksandar Vuçiqit

Më: 15 prill 2024 Në ora: 09:59
Avokati Cedomir Stojkoviq

Avokati Cedomir Stojkoviq ka thënë se do t’i kërkojë Francës që të mos ia shesin aeroplanët “Rafale” Serbisë.

Pasi dje e kritikoi Serbinë se nuk ka miratuar rezolutë për gjenocidin në Srebrenicë, ai thotë se mediat nën kontrollin e Vuçiqit kanë nisur një fushatë kundër të tij.

Sipas tij kjo tregon që Serbia nuk i përmbushë standardet minimale demokratike për të blerë makina ushtarake të sofistikuara.

“Pasi njoftova se rezoluta e propozuar e OKB-së për gjenocidin në Srebrenicë është pasojë e politikës së Beogradit për të mohuar atë krim të gjenocidit dhe se hyrja e Kosovës në Këshillin e Evropës është një fazë e natyrshme para hyrjes së rajonit në BE: – mediat nën kontrollin e Aleksandër Vuçiqit nisi një fushatë kundër meje me titullin: “Çedomir Stojkoviq akuzoi Serbinë si gjenocidale”. Kjo fushatë e mbjelljes së urrejtjes nga autoritetet në popullin tim kundër meje, nga mediat e kontrolluara nga ministri i propagandës së Millosheviçit, Aleksandar Vuçiq (dhe gjenocidi në Srebrenicë u krye në kohën e Millosheviçit), tregon se Serbia nuk i përmbush as standardet minimale demokratike të nevojshme për shitja e atyre makinerive shumë të sofistikuara ushtarake, as nuk hoqi dorë nga trashëgimia e Slobodan Millosheviqit dhe Ratko Mlladiqit nën Aleksandar Vuçiq.”

Ai ka thënë se blerja e aeroplanëve “Rafale” do të ishte kërcënim i drejtëpërdrejt për sigurinë rajonale dhe se do të përdorej për represion ndaj popullit serb.

“Sjellja e sotme tregon se dorëzimi i avionëve Rafal Aleksandar Vuçiqit do të ishte një kërcënim i drejtpërdrejtë për sigurinë rajonale dhe se do të përdorej për represion të mëtejshëm ndaj popullit serb, ku në shembullin tim mund të shohim sjelljen e regjimit në një situatë. kur personazhet publike duan të mbështesin njohjen e gjenocidit, të shprehin opinionin publik dhe të luftojnë që ai të dëgjohet në publik. Nuk ka vend për dërgimin e armëve të tilla në një regjim të tillë në Evropë.”

Ai ka thënë se do t’i kërkojë Francës që dorëzimin e këtyre avionëve ta kushtëzojë me përparimin e Serbisë në fushën e demokracisë, të drejtave të njeriut dhe sundimin e ligjit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat