“Serbia në mes të vorbullës”, Vuçiq i dorëzon flamurin ushtarak komandantit të Kobra

Evropë

“Serbia në mes të vorbullës”, Vuçiq i dorëzon flamurin ushtarak komandantit të Kobra

Më: 16 prill 2024 Në ora: 10:33
Aleksandër Vuçiç dhe Kobra

Presidenti i Republikës së Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i ka dorëzuar flamurin ushtarak për qëllime të veçanta komandantit të Detashmentit të Policisë Ushtarake për Qëllime të Posaçme Kobra.

 

Presidenti Vuçiç tha në ceremoninë me rastin e Ditës së Detashmentit të Policisë Ushtarake për Qëllime të Posaçme Kobra, në kazermën “Vasa Čarapić”, se vendi ynë është në mes të një vorbulle gjeopolitike, as fajtor e as i detyruar dhe është i shtypur më fuqishëm se kurrë nga shumë njerëz që do të donin t’i prisnin territorin, për ata që do të donin të gjenin fajtorin për të gjitha gabimet e tyre në Serbi dhe kështu të justifikoheshin para dikujt tjetër.

Presidenti Vuçiç tha se në ditët dhe javët në vijim do të luftojë me të gjitha mjetet politike për të ruajtur imazhin dhe reputacionin e Serbisë, për të mbrojtur interesat e Serbisë dhe, si një vend i vogël, për të kundërshtuar më të fuqishmit në botë.

“Gjithkush në botë ka gabim që mendon se është e mundur të persekutosh dikë për një kohë të gjatë dhe se, pasi shmang dhe shmang problemet e veta, nuk mendon në një moment dhe i thotë vetes, është koha të përballet me të gjitha”, tha presidenti Vuçiç.

“Dhe dua t’u them qytetarëve të Serbisë se kjo është një njësi e mrekullueshme me një përqindje përgjigjeje prej 96, 98, 99 për qind, por që në dhjetor 2022, kur ne prisnim një sulm ndaj popullit tonë, në Kosovë, e vetmi njësi që u përgjigj 100 për qind ishin “Kobrat”. Dhe ku ata djem që më sigurojnë çdo ditë, nga kostumet civile, nga uniformat e përditshme ushtarake dhe në të njëjtën sekondë, të gjithë veshin uniforma ushtarake të kohës së luftës”, theksoi presidenti i Serbisë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat