Mohoi gjenocidin e Srebrenicës, politologu boshnjak i reagon Grenellit: Aleat i Vuçiqit

Evropë

Mohoi gjenocidin e Srebrenicës, politologu boshnjak i reagon Grenellit: Aleat i Vuçiqit

Më: 20 prill 2024 Në ora: 10:33
Jasmin Mujanoviq

Politologu nga Bosnja e Hercegovina, Jasmin Mujanoviq, ka kritikuar ish-emisarin amerikan për dialogun Kosovë-Serbo, Richard Grenell, për mohim të gjenocidit të Srebrenicës.

Në llogarinë e tij në X, Mujanoviq tha se ky është “një moment i jashtëzakonshëm në historinë politike të SHBA-së dhe më i errëti sipas shenjave për Bosnjën dhe Ballkanin”.

“Richard Grenell, një bashkëpunëtor i ngushtë i Presidentit të Serbisë, të lidhur me Rusinë, Vuçiq, dhe me shumë mundësi Sekretari i ardhshëm i SHBA-së, del si mohues i gjenocidit të Srebrenicës. Një moment i jashtëzakonshëm në historinë politike të SHBA-së dhe më i errëti sipas shenjave për Bosnjën dhe Ballkanin”, tha ai.

Ky reagim erdhi pasi Grenell në llogarinë e tij në X tha se jo të gjitha krimet e luftës duhen të cilësohen si krime lufte

Ai tha politika duhet të qëndrojë larg këtij etiketimi të ndjeshëm, por të rëndësishëm.

“Kjo është kaq e vërtetë. Gjermanët po nxisin një rezolutë të OKB-së për të etiketuar një gjenocid 29 vjet pas faktit”

“Jo të gjitha krimet e luftës duhet të etiketohen si gjenocid. Shtytja e disa krimeve të tjera të luftës në etiketën e Gjenocidit dobëson atë që bëri qeveria e atëhershme gjermane në vitin 1941”.

“Mbajeni politikën larg këtij etiketimi të ndjeshëm, por të rëndësishëm”, tha Grenell.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat