Miratimi i paketës së ndihmës nga SHBA/ Zelensky: Ukraina nuk do të jetë Afganistani i dytë

Evropë

Miratimi i paketës së ndihmës nga SHBA/ Zelensky: Ukraina nuk do të jetë Afganistani i dytë

Më: 22 prill 2024 Në ora: 10:32
Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se paketa thelbësore e ndihmës së SHBA-së për Ukrainën dërgon “një sinjal të fuqishëm” se vendi i tij “nuk do të jetë Afganistani i dytë”.

Pas muajsh bllokimi, demokratët dhe republikanët u bashkuan në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së për të miratuar paketën prej 60.8 miliardë dollarëve për të ndihmuar Ukrainën të shmang pushtimin rus.

“Kjo ndihmë do të forcojë Ukrainën dhe do t’i dërgojë Kremlinit një sinjal se vendi ynë nuk do të jetë Afganistani i dytë”, tha Zelensky.

“SHBA-ja do të qëndrojë me Ukrainën, do të mbrojë ukrainasit dhe demokracinë”, shtoi presidenti ukrainas.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat