Vuçiq: Rezoluta për Srebrenicën ka katër qëllime - Uashingtoni, Berlini dhe Londra po punojnë kundër Serbisë

Evropë

Vuçiq: Rezoluta për Srebrenicën ka katër qëllime - Uashingtoni, Berlini dhe Londra po punojnë kundër Serbisë

Më: 17 maj 2024 Në ora: 08:54
Aleksandar Vuçiq

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, duke folur për propozimin për rezolutë për gjenocidin në Srebrenicë, ka deklaruar se ajo ka katër qëllime.

Sipas presidentit serb, një nga qëllimet është shfuqizimi i etnitetit të Republikës Serbe në BeH.

“Qëllimi i parë i rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë është shfuqizimi i RS, sipas dy rishikimeve të aktgjykimit për përgjegjësinë e Republikës së Serbisë, dhe i treti është që dikush të marrë ca para nga Serbia dhe ta padisë për Kompensimi për dëmet e luftës, i katërti është barra shtesë për Serbinë dhe vendosja e gjithçkaje mbi supet e saj, por qëllimi i tyre nuk është të ndërtojnë marrëdhënie më të ngushta, por dëshira për të shkatërruar çdo lloj proteste kundër tyre”, pohon Vuçi .

Përveç kësaj, Vuçiq gjen kundërshtarë të Serbisë në Uashington, Berlin dhe Londër.

“Të gjithë ata që janë ‘në tualet’, abstenojnë dhe kundër janë ata që nuk kanë dashur të votojnë për rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë. Çfarë do të paraqesin, kur të marrin, le të themi, 80 për qind të votave… Miqtë na kërkojnë falje sepse e di se çfarë lloj presioni është i pabesueshëm. Kundërshtarët tanë janë Uashingtoni, Berlini dhe Londra”.

“Kam folur me shumë drejtues, me pesë prej tyre, është pothuajse e pamundur që të votojnë kundër, besoj në miqësinë me Indonezinë, por do të shohim. Mos më pyet për shtete individuale. Hungaria do të votojë kundër, jam gjithashtu i sigurt se Sllovakia nuk do të votojë ‘pro’. Miqtë e mi nga Qipro nuk do të votojnë ‘për’, shpresoj që miqtë dhe miqtë e mi të këtij vendi të mos votojnë ‘për’”, beson presidenti serb.

Vuçiq ka konstatuar se do të miratohet rezoluta për gjenocidin në Srebrenicë.

“Nuk është e lehtë as për popullin serb në Mal të Zi. Bisedimet nuk ishin të lehta për mua në Kotorr, më pritën bukur, por nuk ishin bisedime të këndshme, sepse gjithçka tjetër na rëndon. Për shtatë ditë përfundon seanca e OKB-së. , dhe ata do të fitojnë formalisht, por nuk do t’ju them se për vota, dhe sonte kemi luftuar dhe sonte kemi marrë konfirmimin për disa që do të jenë të përmbajtur, për të cilin kemi luftuar”, përfundoi presidenti serb.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat