Beteja për qytetin Kharkiv, Putin: Nuk planifikojmë pushtimin, Kievi është fajtor për luftimet

Evropë

Beteja për qytetin Kharkiv, Putin: Nuk planifikojmë pushtimin, Kievi është fajtor për luftimet

Më: 17 maj 2024 Në ora: 17:37
Vladimir Putin

Rusia nuk ka plane të pushtojë Kharkivin, qytetin në verilindje të Ukrainës, tha të premten presidenti rus Vladimir Putin.

“Sa i përket Kharkivit, nuk ka plane të tilla”, tha udhëheqësi rus, duke iu përgjigjur një pyetjeje përkatëse nga mediat.

Sipas tij Kievi është fajtor për betejat e vazhdueshme në drejtimin e qytetit ukrainas.

“Tani për atë që po ndodh në drejtimin e Kharkivit. Autoritetet ukrainase janë gjithashtu fajtorë për këtë sepse bombarduan dhe vazhdojnë të bombardojnë, për fat të keq, zonat e banuara të territoreve kufitare, duke përfshirë Belgorodin. Civilët po vriten atje. Është e qartë se ata po bombardojnë drejtpërdrejt qendrën e qytetit dhe lagjet e banimit, unë e kam thënë publikisht se nëse kjo do të vazhdojë, ne do të duhet të krijojmë një zonë sigurie”, tha Putin.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat