LIVE: Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë! – Lavrov thotë se NATO duhet të ishte shpërbërë

Evropë

LIVE: Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë! – Lavrov thotë se NATO duhet të ishte shpërbërë

Nga: Bota sot Më: 29 maj 2024 Në ora: 06:26 Përditësuar në ora: 17:46 më 29.05.2024
Donald Trump

Trump thotë se do ta “bombardonte” Rusinë në përgjigje të pushtimit të Ukrainës

Donald Trump tha në një event për mbledhjen e fondeve, se do të bombardonte Moskën në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës, dhe do të sulmonte Pekinin nëse Kina do të pushtonte Tajvanin, po të ishte president, shkruan Washington Post.

Komentet e ish-presidentit amerikan befasuan disa nga donatorët në këtë ngjarje.

James Gilmore, i cili shërbeu si ambasador i Trumpit në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, u tha gazetarëve në Tajvan në fillim të këtij muaji se Trump nuk është një izolacionist, por se ai thjesht po përpiqet të bëjë aleatët që të vënë më shumë theks në mbrojtjen e tyre.

“Unë besoj se Trump do të jetë mbështetës i Tajvanit kur të bëhet president. Ai ishte në mandatin e tij të parë”, tha Gilmore.

Kina pretendon se Tajvani është territor i saj mbi kundërshtimet e qeverisë tajvaneze. Shtëpia e Bardhë dhe Trump mbështeti Tajvanin, duke përfshirë shitjet e armëve që kanë vazhduar nën administratën e Biden.

Trump e ka përmendur rrallë Ukrainën në muajt e fundit. Vitin e kaluar, ai pretendoi se do ta “zgjidhte” luftën në më pak se një ditë.

Në shkurt, ai shkroi në Truth Social: “Ne kurrë nuk duhet të japim më para pa shpresën e një shpagimi”.

Në prill, ai tha: “Siç janë dakord të gjithë, mbijetesa dhe forca e Ukrainës duhet të jenë shumë më të rëndësishme për Evropën sesa për ne, por është gjithashtu e rëndësishme për ne”.

Trump lavdëroi liderin kinez Xi Jinping që në shkurt. Duke u paraqitur në Fox News, ai u pyet nëse po planifikon të rrisë presionin në luftën tregtare me Kinën që filloi në mandatin e tij të parë.

Lavrov: NATO duhet të ishte shpërbërë

“Shumë ekspertë besojnë se blloku i NATO-s duhej të ishte shpërbërë pas rënies së BRSS dhe përfundimit të Paktit të Varshavës”.

Kështu u shpreh ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov në një takim me krerët e ambasadave të huaja për zgjidhjen e Ukrainës, shkruan Tass.

“Sot, shumë historianë dhe politologë në Perëndim shprehin këndvështrimin që kolegët e tyre e kanë deklaruar për shumë e shumë vite, ndoshta edhe dekada. Ky është fakti që kur Traktati i Varshavës pushoi së ekzistuari, kur Bashkimi Sovjetik u zgjerua. dorën e saj për bashkim me Evropën, SHBA-në dhe Perëndimin në tërësi mbi bazën e barazisë, përfitimeve reciproke dhe respektit, askush nuk e shpërndau NATO-n dhe në fakt askush nuk e kishte planifikuar.

Lavrov vuri në dukje se “vetëm dje, një ekonomist i famshëm amerikan, politologu Jeffrey Sachs, përmendi këtë gabim në një intervistë me [gazetarin amerikan] Tucker Carlson.” “Kjo nuk u bë. Tani, mund të themi me bindje se arsyeja ishte dëshira e papërmbajtshme e SHBA-së për të mbajtur kontrollin e Evropës nëpërmjet NATO-s,” tha ministri.

Një ndryshim drastik po ndodh në vitin e tretë të luftës, Vladimir Putin po përgatitet për më të keqen

Aleatët e NATO-s po i afrohen më shumë dërgimit të trupave në Ukrainë për të trajnuar forcat ukrainase, një lëvizje që do të ishte një tjetër kalim i vijës së kuqe të mëparshme dhe mund të tërheqë Shtetet e Bashkuara dhe Evropën më drejtpërdrejt në luftë. Mungesa e ushtarëve të Ukrainës ka arritur një pikë kritike dhe pozicioni i saj në fushën e betejës javët e fundit është përkeqësuar seriozisht pasi Rusia ka përshpejtuar përparimet e saj për të përfituar nga vonesat në dërgesat e armëve amerikane.

Si rezultat, zyrtarët ukrainas u kanë kërkuar homologëve të tyre amerikanë dhe të NATO-s që të ndihmojnë në trajnimin e 150,000 rekrutëve të rinj më afër vijës së frontit për dislokim më të shpejtë. Deri më tani Shtetet e Bashkuara kanë thënë jo, megjithatë, një debat i zjarrtë ka nisur brenda aleancës.

Konflikti në BE

“Vendet anëtare të BE-së janë ende larg një konsensusi dhe nuk ka një qëndrim të qartë evropian mbi propozimin për të kryer një pjesë të trajnimit të ushtarëve ukrainas në vetë Ukrainën”, tha dje përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikën e jashtme dhe të sigurisë, Josep Borrell. “Ne kemi këndvështrime të ndryshme, nuk mund të them se ka një konsensus për të filluar nesër”, tha Borrell në një konferencë për shtyp pas takimit të ministrave të mbrojtjes të vendeve anëtare të BE-së. Në nëntor 2022, Bashkimi Evropian nisi zyrtarisht një mision trajnimi për ushtarët ukrainas të quajtur Misioni i Ndihmës së Bashkimit Evropian në Ukrainë (EUMAM). Deri më tani, mbi 50,000 ushtarë ukrainas kanë kaluar nëpër trajnime dhe Borrell tha se shpreson që ky numër të rritet në 60,000 deri në fund të verës. Ai trajnim kryhet në territorin e BE-së dhe tani po mendohet që një pjesë e atij misioni të kryhet në Ukrainë, pra instruktorët ushtarakë evropianë të trajnojnë ushtarë ukrainas në vetë Ukrainë. Borrell thotë se disa vende shohin një avantazh në trajnimin e ushtarëve në kushte reale të luftës dhe shmangien e ushtarëve ukrainas që të vijnë në BE dhe më pas të kthehen në vendin e tyre pas stërvitjes.

Përfshirja në luftë

Nga ana tjetër, disa besojnë se dërgimi i këtyre instruktorëve, edhe pse ata nuk janë pjesëtarë të njësive luftarake, mund të nënkuptojë se BE-ja është e përfshirë drejtpërdrejt në luftë, sepse në fund të fundit ata janë personel ushtarak. “Ne patëm një diskutim për këtë, por nuk kemi një pozicion të qartë evropian”, tha Borrell.

Në takim u diskutua gjithashtu se disa vende perëndimore duhet të heqin kufizimet për përdorimin e armëve që i kanë furnizuar Ukrainës. Disa vende i kanë furnizuar Ukrainës me armë me kusht që ato të mos përdoren kundër objektivave ushtarake në territorin rus. Borrell thotë se sipas ligjit ndërkombëtar është krejtësisht legjitime përdorimi i këtyre armëve për kundërsulme kundër objektivave ushtarake nga të cilat vendi po sulmohet, por në mënyrë proporcionale. Ai thekson se BE-ja nuk ka asnjë juridiksion, vendimi është i vetë shteteve.

 Borrell u ankua për mungesën e konsensusit të nevojshëm për miratimin e shtatë pjesëve të legjislacionit që do të zhbllokonin 6.6 miliardë euro ndihmë ushtarake për Ukrainën. I vetmi vend që e kundërshton është Hungaria.

Kërcënimet e Putin

Totalisht ndryshe ka reaguar Polonia e cila nuk përjashton dërgimin e forcave në Ukrainë, Ministri i Jashtëm Radoslaw Sikorski e konfirmoi këtë por nuk e specifikoi se çfarë roli do të luanin trupat polake. Ai tha më herët se prania e forcave të NATO-s në Ukrainë "nuk është e paimagjinueshme". Megjithatë, ata duket se do të hasin kundërshtimin e Rusisë. Vladimir Putin foli për këtë dhe shumë më tepër gjatë një konference për shtyp në fund të vizitës së tij në Uzbekistan. "Udhëheqësit e NATO-s duhet të jenë të vetëdijshëm se me kë po luajnë," tha kreu i Kremlinit duke iu referuar mundësisë për të lejuar Kievin të kryente sulme kundër objektivave të vendosura në territorin rus. Në frontin ushtarak, Putin tha se ishte i bindur se forcat e armatosura ukrainase nuk do të jenë në gjendje të ndryshojnë situatën në fushën e betejës. Pra, mundësia e një lufte të madhe, nuk është më e paimagjinueshme, madje duket se është më afër se kurrë.

Ukraina zmbraps sulmet ruse me dronë në tri rajone

Mbrojtja ajrore ukrainase ka rrëzuar 13 nga 14 dronët e lëshuar nga Rusia mëngjesin e 29 majit në tri rajone, thanë Forcat Ajrore ukrainase përmes një postimi në Telegram.

“Si rezultat i luftimeve kundërajrore, 13 dronë Shahed janë rrëzuar në rajonin e Mikolajivit, Kirovohardit dhe Rivnes”, u tha në postim.

Ende nuk ka raportime për viktima apo dëme.

Ndërkaq, guvernatori i rajonit jugor rus Krasnodar, Veniamin Kondratyev, shkroi në Telegram se një dron ukrainas është rrëzuar nga mbrojtja ajrore ruse mbi qytetin e Armavirit. Kondratyev nuk raportoi për viktima apo dëme.

Që kur ka nisur pushtimin e Ukrainës më 2022, Rusia sulmon rajonet ukrainase me armë të ndryshme, përfshirë dronë, raketa dhe armë të tjera.

Pavarësisht dëshmive, Moska mohon se sulmon civilët në Ukrainë.

Suedia i jep ndihmë ushtarake Ukrainës në vlerë prej 1.3 miliard dollarësh

Qeveria e Suedisë njoftoi më 29 maj për paketën më të madhe të saj të ndihmës ushtarake që i ka ofruar Ukrainës që kur Rusia nisi pushtimin e paprovokuar të fqinjit të saj.

Paketa, e 16-ta që nga nisja e luftës, është në vlerë prej 1.3 miliard dollarësh.

Ndihma suedeze përfshin avionë vëzhgues dhe të kontrollit, me qëllim që të forcohen aftësitë e mbrojtjes ajrore të Ukrainës, tha Qeveria suedeze përmes një njoftimi më 29 maj.

Që nga nisja e pushtimit rus të Ukrainës në shkurt të vitit 2022, Suedia i ka ofruar ndihmë ushtarake Ukrainës në vlerë prej 4.1 miliardë dollarësh.

Pas nisjes së luftës në Ukrainë, Suedia si dhe Norvegjia, braktisën politikën e tyre të mosangazhimit ushtarak duke u anëtarësuar në aleancën ushtarake perëndimore të NATO-s.

Spanja i premton Ukrainës armë me vlerë 1.1 miliardë euro

Autoritetet spanjolle i premtuan Ukrainës një paketë ndihme ushtarake me vlerë rekord prej 1,129 miliardë eurosh, sipas gazetës El Pais.

Më 27 maj, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, gjatë një vizite në Madrid, u takua me Mbretin Philip VI, si dhe me kryeministrin e vendit Pedro Sanchez, me të cilin nënshkroi një marrëveshje dypalëshe të sigurisë. Marrëveshja përfshin furnizimin e një game të gjerë pajisjesh ushtarake, duke përfshirë një grup të ri raketash Patriot, 19 tanke Leopard 2A4, si dhe një numër të madh materialesh të prodhuara në Spanjë.

Pritet që disa armë mund të dërgohen në Ukrainë para 30 qershorit, duke përfshirë raketa dhe tanke. Shumë armë do të prodhohen nga kompani spanjolle, kështu që dorëzimi i tyre mund të vonohet deri në përfundimin e prodhimit. Është planifikuar që marrëveshja fillimisht të zgjasë dy vjet, me mundësi vazhdimi deri në tre vjet.

Zelensky po planifikonte të vizitonte Spanjën më 17 maj, por u detyrua të anulonte udhëtimin. Marrëveshja e sigurisë që dëshiron të nënshkruajë me Sanchez është e ngjashme me atë që Kievi ka nënshkruar tashmë me një numër vendesh të tjera, duke përfshirë Gjermaninë dhe Italinë. Ai synon të garantojë mbështetje ushtarake afatgjatë për Ukrainën.

Bjellorusia dhe Rusia do të zhvillojnë stërvitje të përbashkëta ajrore

Forcat Ajrore dhe Forcat e Mbrojtjes Ajrore të Republikës së Bjellorusisë do të zhvillojnë stërvitje të përbashkëta fluturimi-taktike me Forcat Hapësinore Ajrore Ruse, sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Bjellorusisë.

“Gjatë stërvitjeve, përpjekjet kryesore kanë për qëllim zgjidhjen e problemeve të mbrojtjes së objekteve shtetërore dhe ushtarake nga sulmet ajrore”, thuhet në informacion.

Në stërvitje do të përpunohen çështjet e menaxhimit të forcave të ndryshme të aviacionit, organizimi i aktiviteteve të ndërsjella gjatë kryerjes së detyrave të tyre të stërvitjes luftarake.

Detaje tjera nuk u japen.

Belgjika i premton Ukrainës avionë luftarakë F-16

Volodymyr  Zelensky dhe kryeministri i Belgjikës Alexander De Croo kanë nënshkruar një marrëveshje sigurie, e cila përfshin një angazhim nga Brukseli për të furnizuar Kievin me 30 avionë luftarakë F-16.

Ukraina do të marrë 977 milionë euro (rreth 1 miliard dollarë) ndihmë ushtarake nga Belgjika gjatë vitit 2024 në bazë të një marrëveshjeje dypalëshe dhjetëvjeçare, pretendoi Zelensky në një postim në X (ish-Twitter) pas takimit të tij me De Croo në Bruksel të martën.

Belgjika iu bashkua të ashtuquajturit ‘koalicion F-16’ me Holandën, Danimarkën dhe Norvegjinë vitin e kaluar. Por pakti i sapo nënshkruar “për herë të parë… specifikon numrin e saktë të avionëve luftarakë F-16 – 30 – që do t’i dorëzohen Ukrainës deri në vitin 2028,” shkroi ai.

Avionët e parë luftarakë të prodhuar nga SHBA do të mbërrijnë nga Belgjika  “tashmë këtë vit”, tha Zelensky.

Sipas marrëveshjes, Brukseli do t’i sigurojë Kievit gjithashtu automjete të blinduara, sisteme të mbrojtjes ajrore, pajisje për pastrimin e minave dhe pajisje të tjera, si dhe municione, shtoi ai.

Gjatë një konference të përbashkët për shtyp me Zelenskyn, De Croo këmbënguli se rezultati i konfliktit midis Rusisë dhe Ukrainës është “vendimtar për interesat, vlerat dhe sigurinë tonë evropiane”.

“Edhe pse pushtimi i Rusisë është shndërruar në një luftë rrënimi, BE-ja dhe Belgjika do të vazhdojnë të qëndrojnë krah për krah me ju në këtë luftë. Është detyra jonë t’ju ndihmojmë të fitoni”, tha kryeministri belg.

Ministri i Jashtëm i Belgjikës, Hadja Lahbib më herët tha se armët që vendet anëtare të BE-së dhe NATO-s i ofrojnë Kievit janë të destinuara për përdorim vetëm në territorin e pretenduar nga Kievi, jo për sulme më thellë brenda Rusisë.

Zelensky nënshkroi një marrëveshje të ngjashme sigurie me Spanjën të hënën. Si pjesë e marrëveshjes, Madridi u zotua të ndajë 1 miliard euro (1.1 miliardë dollarë) ndihmë ushtarake për Ukrainën këtë vit dhe 5 miliardë euro të tjera (5.4 miliardë dollarë) deri në vitin 2027.

Pavarësisht të gjitha premtimeve, Kievi nuk ka marrë ende një F-16 të vetëm nga mbështetësit e tij perëndimorë. Kryeministrja daneze Mette Frederiksen tha më herët në maj se avionët e gjeneratës së katërt do të fillojnë të mbërrijnë në Ukrainë në muajt e ardhshëm.

Raportet në mediat perëndimore i kanë sjellë vonesat në komplikime me trajnimin e pilotëve ukrainas dhe mungesën e fushave të duhura ajrore në vend.

Në mars, presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi se F-16-të do të shënjestroheshin nga Rusia në fushat ajrore në vendet e NATO-s, nëse ata operojnë nga atje.

Putini paralajmëron Perëndimin të mos e lejojë Ukrainën t’i përdorë raketat e tij për të goditur Rusinë

Presidenti rus, Vladimir Putin, paralajmëroi Perëndimin të martën se anëtarët e NATO-s në Evropë po luanin me zjarrin duke propozuar lejimin e Ukrainës që të përdorë armë perëndimore për të goditur thellë brenda Rusisë, gjë që ai tha se mund të shkaktojë një konflikt botëror.

Kur kanë kaluar më shumë se dy vjet nga konflikti më vdekjeprurës në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore, Presidenti Putin ka folur gjithnjë e më shumë mbi rrezikun e një konflikti shumë më të gjerë global, ndërsa Perëndimi gjendet përballë pikëpyetjes se çfarë duhet bërë lidhur me përparimin e trupave ruse në Ukrainë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg i tha gazetës britanike “The Economist” se anëtarët e aleancës duhet ta lejojnë Ukrainën që të godasë brenda Rusisë me armë perëndimore, pikëpamje e mbështetur nga disa vende anëtare të NATO-s, por jo nga Shtetet e Bashkuara.

“Përshkallëzimi i vazhdueshëm mund të shkaktojë pasoja të rënda”, tha për shtypin Presidenti Putin gjatë një vizite në Tashkent. “Nëse këto pasoja të rënda ndodhin në Evropë, si do të sillen Shtetet e Bashkuara, duke patur parasysh barazinë tonë në fushën e armëve strategjike?”

“Është e vështirë të thuhet nëse ata duan një konflikt global”, tha zoti Putin. Presidenti rus tha se sulmet ukrainase ndaj Rusisë me armë me rreze të gjatë veprimi do të kishin nevojë për ndihmë satelitore, zbulimi dhe ushtarake perëndimore, kështu që Perëndimi do të përfshihej drejtpërdrejt. Ai tha se dërgimi i trupave franceze në Ukrainë do të ishte hap drejt një konflikti global.

Duke folur për anëtarët e NATO-s, Presidenti Putin tha se vendet e vogla në Evropë “duhet të jenë të vetëdijshme se me çfarë po luajnë”, pasi ato kishin sipërfaqe të vogla tokësore me popullsi shumë të dendur.

“Ky është një faktor që ata duhet ta kenë parasysh përpara se të flasin për goditje në thellësi të territorit rus”, tha Presidenti Putin.

PËRPARIMI I TRUPAVE RUSE NXIT DEBATE NË PERËNDIM

Fillimi i agresionit rus në Ukrainë, në vitin 2022, shkaktoi dëmtimin më të madh të marrëdhënieve mes Rusisë dhe Perëndimit në 60 vjet. Kriza po përshkallëzohet drejt asaj që diplomatët thonë se është faza më e rrezikshme deri më sot.

Pushtimi ka shkaktuar vdekjen e dhjetëra mijëra civilëve ukrainas, ka detyruar miliona të ikin jashtë vendit dhe ka kthyer në gërmadha qytete të tëra.

Rusia, e cila kontrollon 18% të Ukrainës, po përparon dhe ka hapur një front të ri në rajonin e Kharkiv-it, duke nxitur një debat në Perëndim se çfarë mund të bëjë më shumë pasi i ka dhënë Kievit ndihma ushtarake prej qindra miliarda dollarësh.

Udhëheqësit perëndimorë dhe Ukraina kanë minimizuar paralajmërimet e Rusisë për rrezikun e një lufte më të gjerë që përfshin Rusinë, fuqinë më të madhe bërthamore në botë, dhe NATO-n, aleancën më të fuqishme ushtarake në botë të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara.

Ukraina thotë se duhet të jetë në gjendje të godasë përtej linjave të forcave ruse, përfshirë territorin rus, për të luftuar agresorin.

Zyrtarët rusë thonë se durimi i Moskës po venitet pas sulmeve të përsëritura të Ukrainës ndaj qyteteve ruse, rafinerive të naftës, dhe ditët e fundit, edhe kundër elementëve të sistemit të paralajmërimit të hershëm bërthamor.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat