Papa Françesku fyen sërish komunitetin LGBTI+ në një takim me dyer të mbyllura

Evropë

Papa Françesku fyen sërish komunitetin LGBTI+ në një takim me dyer të mbyllura

Më: 12 qershor 2024 Në ora: 16:08
Papa Franqesku

Javë pasi kërkoi falje për përdorimin e një fjale shumë fyese për meshkujt homoseksualë – Papa Françesku thuhet se ka përdorur përsëri të njëjtin term.

Papa Françesku e bëri fillimisht vërejtjen në një takim me dyer të mbyllura me peshkopët muajin e kaluar, kur i përshkroi kolegjet e priftërisë si tashmë shumë të mbushura me “frociaggine” – një fyerje italiane shumë fyese.

Sipas agjencisë së lajmeve ANSA, Papa e përsëriti termin të martën gjatë takimit me priftërinjtë romakë, duke thënë se në Vatikan ka një “frociaggine” dhe është më mirë që të rinjtë me prirje homoseksuale të mos lejohen të hyjnë në seminar, raporton skynews.

I pyetur për t’iu përgjigjur raportit të fundit, Vatikani vuri në dukje një deklaratë që kishte lëshuar në lidhje me takimin e së martës me priftërinjtë, në të cilën Papa përsëriti nevojën për të mirëpritur homoseksualët në Kishë dhe nevojën për kujdes në lidhje me bërjen e tyre priftërinj.

Gjatë takimit të 20 majit me dyer të mbyllura, ai thuhet se ka përsëritur se homoseksualët nuk duhet të lejohen të bëhen priftërinj.

Sipas Il Messaggero, gazetë kombëtare me bazë në Romë, komentet e Papës erdhën gjatë një sesioni jozyrtar pyetjesh dhe përgjigjesh në mbledhjen vjetore të peshkopëve, ku morën pjesë më shumë se 200 anëtarë të klerit.

Disa që kërkojnë të mbrojnë Shenjtërinë e Tij kanë thënë se spanjishtja dhe jo italishtja është gjuha e tij e parë dhe Papa ka bërë gafa gjuhësore në të kaluarën kur fliste në një gjuhë të ndryshme nga gjuha e tij amtare.

Vitin e kaluar, ai lejoi priftërinjtë të bekojnë çiftet e të njëjtit seks, duke shkaktuar një reagim konservator. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat