Norvegjia do të ndajë 240 milionë euro për Patriotët, raketat për Ukrainën

Evropë

Norvegjia do të ndajë 240 milionë euro për Patriotët, raketat për Ukrainën

Më: 13 qershor 2024 Në ora: 06:48
Foto ilustrim

Kontributi i Norvegjisë për blerjen e sistemit Patriot dhe 100 raketave për Ukrainën arrin në 125 milionë euro, sipas Ministrisë së Punëve të Jashtme të Norvegjisë.

“Sot, konfirmoi se ajo, së bashku me Norvegjinë, Danimarkën dhe Holandën do të financojë riprokurimin e një sistemi Patriot në mënyrë që 100 raketa Patriot t’i dhurohen shpejt Ukrainës.

Norvegjia do të kontribuojë me 125 milionë euro në këtë bashkëpunim,” tha Ministria e Jashtme e Norvegjisë në një deklaratë.

Më 11 qershor, ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius njoftoi se vendi i tij, së bashku me aleatët e tij, po i siguron Ukrainës 100 raketa për sistemet e mbrojtjes ajrore Patriot.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat