Austriakët të shqetësuar pasi FPO e ekstremit të djathtë rritet në zgjedhjet evropiane

Evropë

Austriakët të shqetësuar pasi FPO e ekstremit të djathtë rritet në zgjedhjet evropiane

Më: 13 qershor 2024 Në ora: 17:44
Foto ilustrim

Austriakët shprehën shqetësimin për fitoren e Partisë së Lirisë së Austrisë (FPO) të ekstremit të djathtë në zgjedhjet e Parlamentit Evropian (PE) më 9 qershor, duke siguruar gati 26 për qind të votave.

Fitorja e paprecedentë e FPO-së, duke rritur deputetët e saj nga tre në gjashtë, ka tërhequr vëmendjen në të gjithë Evropën.

Fushata e partisë, e fokusuar në luftën në Ukrainë, kostot e jetesës, sigurinë dhe emigracionin, pati jehonë te klasa punëtore, veçanërisht në ato me të ardhura më të ulëta, të lidhura tradicionalisht me socialdemokratët.

Interesi i qytetarëve për zgjedhjet e PE ishte më i ulët se sa pritej, me partitë kryesore politike që humbën terren ose nuk arritën të bënin një prani serioze.

Ekspertët ia atribuojnë pjesëmarrjes së ulët të votuesve prej vetëm 55 për qind mosbesimit të publikut në lidershipin politik.

Shumë austriakë shprehën frikën se FPO mund të bëhet partia kryesore në zgjedhjet e përgjithshme të ardhshme më 29 shtator.

"Shkëmbimi i Evropës në të djathtë më frikëson. Shpresoj që votuesit të veprojnë në mënyrë më racionale herën tjetër," shprehu shqetësimin e tij Simon, një austriak.

Duke shprehur frikën për rritjen e ksenofobisë, ai shtoi: "Këta njerëz (e djathta ekstreme) vendosin komunitetet kundër njëri-tjetrit për të fituar pushtetin."

Laurel Rot, me origjinë nga Gjermania, i bëri jehonë këtij shqetësimi, duke thënë: "Ne e kaluam këtë vite më parë kur gjithçka u zhvendos plotësisht në të djathtë. Tani përsëri, ne nuk e dimë se cilat do të jenë pasojat. Është e frikshme dhe e vështirë".

Paul Wolfsberger, një votues për herë të parë, tha se ai e respekton procesin zgjedhor, por e konsideroi "të frikshme" që shumë mbështetën FPO-në. “Nuk më pëlqen qasja e partisë”, shtoi ai.

Jean Marie me origjinë belge tha se zhvendosja e Evropës në të djathtë ishte e pritshme.

Duke thënë se dikur ka mbështetur BE-në, ai shtoi se ajo është bërë e çorganizuar. "Në vend që të promovojë paqen, ajo tani shtyn për luftë me Rusinë," komentoi ai, duke vënë në pikëpyetje trajektoren aktuale të BE-së.

Alona Musienko, një refugjate ukrainase në Austri, shprehu shqetësimin e komunitetit të saj për ngritjen e partive të krahut të djathtë. Ajo vuri në dukje se është shumë e rëndësishme për ukrainasit që BE t'i ndihmojë ata të fitojnë luftën.

Ajo tha se të shohësh një parti pro-ruse që fiton shumicën e votave është "shumë e trishtueshme". 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat